Kaštan

JÍROVEC MAĎAL

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Jírovec maďal
Latinský název: Aesculus hippocastanum
Slovenský název: Pagaštan konský
Ostatní názvy: kaštan, kaštan koňský, divoký kaštan, jírovec obecný, Goethův dub
Rozšíření: původní v jihovýchodní Evropě (severní Řecko, Albánie, Bulharsko),
Léčivé látky: směs triterpenických saponinů nazývaná aescin (escin), složená hlavně z acetylovaných glykosidů protoaecigeninu a barringtogenolu-C, hippoaesculin a jiných glykosidů (celkem asi 30 rozličných derivátů) a dále jsou osaženy chinony, včetně plastochinonu; flavony, zejména 3,5-dihydroxy-3´,4´,7-trimethoxyflavon, myricetin- 3´,4´,7-trimethylether; steroly
Využití:různé záněty v těle, otoky lymfatických cév, lymfatických uzlin, cévní nemoci a potíže, hemeroidy, hemoroidy, zlatá žíla, zánět žil, křečové žíly, varixy, bércové vředy

JÍROVEC MAĎAL - POPIS ROSTLINY: 

Dorůstá výšky až 30 metrů s kulovitou, mohutnou korunou a kmenem o průměru kolem 2 m. V mládí má hladkou tmavošedou borku, která je později černavá, na lomu červenohnědá a olupuje se v malých šupinách. Kvete v květnu až červnu, případně v červenci. Květy jsou uspořádány ve vzpřímených, hustých, bohatých až 30 cm dlouhých latách. Korunní lístky jsou zbarveny bíle se žlutými a červenými skvrnami. Na okraji jsou zprohýbané a brvité. Příbuzné druhy kvetou červeně či růžově. Pupeny jsou velké a lepkavé. Listy jsou vstřícné, dlanitě složené, pěti až sedmičetné, dlouze řapíkaté. Lístky jsou podlouhle obvejčité, nestejně zubaté, na rubu na žilnatině rezavě chlupaté. Mohou dorůstat délky 10 až 25 cm. Plod je až 6 cm velká, ostnitá, světle zelená tobolka s 1 až 3 tmavě hnědými semeny známými jako kaštany.

  1. Pro zdravé klouby - a nejen pro ně

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

JÍROVEC MAĎAL - LÉČIVÉ ÚČINKY:

Léčivé účinky jírovce:

Jírovcová droga má výrazný účinek na cévní stěny, které zpevňuje a zvyšuje jejich pružnost, dále působí protizánětlivě a tlumí otoky (zejména lymfatických žláz). Užívá se zevně na křečové žíly, hemoroidy, bércové vředy. Jeho nektar je bohatý na cukry, proto se jedná o důležitý strom pro včelaře. Nezralé plody obsahují saponiny, ve větším množství jsou jedovaté. Užívaly se v lidovém léčitelství pro výrobu mastí.

Rovněž tlumí svědivost různých forem ekzémů. Urychluje vstřebávání krevních podlitin a modřin. Účinný je na bolavé klouby a artritidy. Zlepšuje průtok krve v cévách, což pozastavuje srážlivost krve a působí proti vzniku trombů. Ulehčuje vylučování moči při zvětšené prostatě. Vypíná pleť a působí na pokožku jako tonikum.

JÍROVEC MAĎAL - PĚSTOVÁNÍ:

Pěstování jírovce je snadné. Stačí na podzim  vložit kaštan do půdy a na jaře čekat, až se objeví  první listy. Strom není náročný na půdu ani  stanoviště. Jírovec vyžaduje humózní, výživnou a svěží půdu a světlé nebo jen slabě přistíněné místo.

Jírovec

JÍROVEC MAĎAL - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Květ se sbírá na jaře hned po rozvinutí. Je náchylný na zapařeni. Kaštany se sbírají zralé  na podzim. Sbírají se zejména plody (kaštany), méně květ a ještě méně kůra. Kaštany se sbírají na podzim v době plné zralosti, květ v době plného rozkvětu a kůra na jaře z mladých větviček.

Suší se na volném vzduchu v suchu, aby nezplesnivěla, pro průmyslové použití se někdy před sušením namačkávají mezi válci a po prasknutí suší na pásových sušárnách.

"Prevence chrání naše zdraví před zásahy lékařů."