Jinan dvoulaločný


JINAN DVOULALOČNÝ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Jinan dvoulaločný
Latinský název: Ginkgo biloba
Slovenský název: Ginkgo dvojlaločné
Ostatní názvy: pouze v anglickém jazyce
Rozšíření: zejména na pohostinných místech, teplejších stanovištích, zejména Čína a celkově východní Asie
Léčivé látky: přibližně na 60 biologicky aktivních látek, například: bilobalid, ginkgolid,amentoflavon, bilobetin, sekvoiaflavon, kvercetin, kamferol, ginkgetin, kyselina 6-hydroxykynurenová, kyselina L-askorbová (vitamin C)
Využití: rozšiřuje cévy, proti náhlým mozkovým příhodám, při poruchách paměti, nedokrvování dolních končetin, při Alzheimerově chorobě, chronickém pískání v uších

 

JINAN DVOULALOČNÝ - POPIS ROSTLINY:

Ginkgo biloba (u nás známý také jako jinan dvoulaločný) je jedna z nejstarších rostlin světa. Za dobu své existence (více než 150 miliónů let) svou podobu víceméně nezměnil. Má však mnoho variant – přes 30 metrů dlouhé a 9 metrů široké kolosy, až po zakrslé stromky s různě zbarvenými listy. Ginkgo biloba se vyznačuje pozoruhodnou odolností vůči změnám klimatu a nejrůznějším živlům. Je známo, že několik stromů jinanu přežilo výbuch atomových bomb v Japonsku.

Energy CelitinEnergy Celitin

Jinan dvoulaločný je čínský strom, který je dnes jediným zástupcem svého druhu. Před 200 miliony lety tvořil rozlehlé lesy na Dálném Východě. Do Evropy se dostal jinan z čínských chrámových zahrad v 18. století. Když vyhynuly všechny divoce rostoucí formy jinanu, začali ho kultivovat buddhističtí mniši, pro které byl posvátný.

JINAN DVOULALOČNÝ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

LÉČIVÉ ÚČINKY:

Jinan - síla ginkgo biloby

Reklamawww.alfafit.cz/
 
Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.
 

Ginkgo biloba je velmi populární a vyhledávaná rostlina. K získání extraktu se používají listy, kde se nacházejí nejúčinnější látky – tzv. ginkgolides, které nenajdeme v žádné jiné rostlině. Tyto látky potlačují alergické reakce, mají příznivé účinky na léčbu poruch zraku, sluchu a na senilitu.
Jinan je velmi účinný při léčbě plicních chorob, zánětu průdušek, při kašli se zvýšenou tvorbou hlenu, astmatu, ale také při pohlavně přenosné kapavce. V Japonsku se semena jinanu používají k posílení žaludeční činnosti. Přípravky z jinanu lze léčit bakteriální infekce a mykózy, různá parazitární onemocnění. Protože účinné látky obsažené v jinanu podporují cirkulaci krve, ovlivňuje to činnost mozku. Určitou úlevu při jeho užívání mohou pocítit i lidé trpící Alzheimerovou chorobou. Oprané listy, konzervované v alkoholu, se používají k léčbě křečových žil a popálenin. Pro všechny tyto vlastnosti bývá jinan označován jako „ strom života“.

Klas ženšenKlas quatro

JINAN DVOULALOČNÝ - PĚSTOVÁNÍ:

Jinan dvoulaločný roste pomalu. Nemá zvláštní nároky na stanoviště, ale potřebuje dostatek slunce a půdu bohatou na živiny. Je velmi odolný a snese i mrazy do -20 stupňů, nebo naopak extrémní sucho, znečištěný vzduch i choroby. Pokud pěstujeme vedle sebe samčí a samičí formy tohoto stromu, vznikají dužnaté žluté plody, podobné švestkám, které odpudivě páchnou. Odřezávání větví není nutné. Listy sklízíme na podzim, dříve než začnou žloutnout.

Jinan dvoulaločný

JINAN DVOULALOČNÝ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

V našich podmínkách se používají hlavně listy, patří mezi bylinná léčiva od osmdesátých let 20 století. Mají sladkou, hořkou a zadrhávající chuť, vyrovnanou a slabě toxickou povahu.
Sbírá se list jinanu (Folium ginkgo bilobae) a to od jara do začátku léta. Někdy se sbírají i zralé plody. List obsahuje flavonoidy, terpenické laktony, organické kyseliny, fenolické látky, karotenoidní barvivo, sacharidy aj. Semena obsahují organické kyseliny (jež jsou původcem zápachu i možného podráždění pokožky), glyceridy, steroly a estery. 

„Každý si přeje dlouho žít, ale nikdo nechce být starý.“