ORELÁNÍK BARVÍŘSKÝ - ACHIOTE
ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:
• Latinský název: Bixa orellana
• Slovenský název:
• Rozšíření: po celých tropech (od Mexika po Brazílii), Indie, jihovýchodní země Asie, Keňa
• Léčivé látky: karotenoidy, esenciální oleje, garanil geraniol a geraniol, alkaloidy, bixin, steroidy, fenoly, pyrogalické třísloviny, triterpeny a třísloviny
• Využití: součást mýdel, přírodní barvivo, pomáhá při nachlazení, odstraňuje zažívací potíže, antibakteriální a antioxidační vlastnosti
ORELÁNÍK BARVÍŘSKÝ - POPIS ROSTLINY:
Jedná se o stálezelený keř, jež dorůstá výšky až 5 metrů s hustým větvením. Při poranění strom roní žlutočervenou tekutinu. Květenství je rozličné, v průměru až 5 cm, plody jsou kulovité.
V období květu je keř či strom doslova obsypán červenými tobolkami tvaru srdce. Červeno-oranžové váčky na konci větví, porostlé ostny, v sobě ukrývají kolem padesáti semen. Přitom takový menší stromek dokáže vytvořit až 270 kg a plody je doslova obsypán. Domovinou této rostliny je Jižní Amerika, nicméně již dnes je její domovinou taktéž Keňa, Angola, Indie či jihovýchodní asijské země.
Mimo tradiční indiánskou kuchyni bylo achiote také užíváno domorodými indiány jako barvivo na tělo, nejvýrazněji bylo užito jako barvivo na rty, proto ztradičnělé pojmenování "lipstick tree" (rtěnkový strom).
ORELÁNÍK BARVÍŘSKÝ - LÉČIVÉ ÚČINKY
Achiote je velmi ceněno v rámci tradiční i současné medicíny pro své pozitivní účinky při:
- zánětech prostaty
- zánětech pochvy a pohlavního ústrojí
- infekcích močových cest
- selhání ledvin, nefróze
- k eliminaci kyseliny močové
- při jaterních chorobách, hepatitidě
- zánětlivých onemocněních pokožky
- kožních infekcích
- kašli, angíně, zánětu mandlí, hrtanu a dýchacích cest
- zánětech dutiny ústní
- trávicích problémech
- pálení žáhy
- bolestech břicha
- zácpách (působí lehce projímavě)
- hemeroidech
Achiote se používá vnitřně při potížích s ledvinovými nebo močovými kameny a záněty močových cest nebo prostaty. Achiote pomáhá odvádět z těla přebytečně zadržovanou vodu a kyselinu močovou, jejíž zadržování způsobuje například dnu. Již staří domorodí Indiáni využívali odvar z Oreláníku na pomoc organismu. Pomáhá při nachlazení, zažívacích potížích, snižuje krevní tlak i teplotu. Má antibakteriální, antiseptické i antioxidační vlastnosti.
Amazonské tradiční léčitelství pak taktéž popisuje širokou škálu léčebných účinků, především pak listů. Lidoví léčitelé se shodují v protektivních účincích na lidská játra a snížení cholesterolu.
Co se týče dalšího vlivu, nevyjasněné je především působení na hladinu krevního cukru. Některé zdroje totiž úvadějí hypo ale i hyperglykemický účinek. Kvůli najasnosti na působení metabolismu cukrů tedy nedoporučujeme užití diabetikům.
-
Zdraví z Peru - vše pro zdraví
Reklamawww.alfafit.cz/Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.
ORELÁNÍK BARVÍŘSKÝ - PĚSTOVÁNÍ:
ORELÁNÍK BARVÍŘSKÝ - VYUŽITÍ V KUCHYNI, V PRAXI:
Semena rostlin obsahují červené barvivo, které se využívá zejména v potravinářství či mydlářství. Své využití nalezne i v kosmetickém průmyslu – olejová suspenze se využívá jako rtěnka.
Velmi často se barvivo využívá v textilním průmyslu, kdy právě buddhističtí mnichové barví svá roucha právě barvivem z oreláníku.