KUSTOVNICE ČÍNSKÁ
ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:
• Latinský název: Lycium chinense
• Slovenský název: Kustovnica cudzia
• Ostatní názvy: goji, ovoce radost
• Rozšíření: původem z Asie
• Léčivé látky: velké množství vitamínů A, B, C a E, aminokyselin, betakarotenu, polysacharidů a řadu stopových prvků např. zinek, selen, železo, vápník atd., beta-sitosterol
• Využití: zpomalení stárnutí, antibakteriální účinky, snižuje riziko rakoviny, léčí kašel, podporuje funkci jater, odstraňuje bolest pohybového aparátu, zpevňuje šlachy, stimulace tvorby krvinek, výrazně posiluje obranyschopnost, snižuje krevní tlak, mírní alergické projevy, zlepšuje činnost střev
KUSTOVNICE ČÍNSKÁ - POPIS ROSTLINY:
Kustovnice patří k často pěstovaným plodinám. Plodům se v Číně říká kou-či, v Japonsku kukoshi. Angličané je nazvali goji a tento název se ujal natolik, že se běžně používá pro označení těchto plodů. V Číně bylo užívání drobných oranžových bobulí kustovnice zaznamenáno již kolem roku 100 našeho letopočtu. Tradiční čínská medicína využívá oba původní druhy – tedy kustovnici cizí i kustovnici čínskou. Kustovnice je keř z čeledi lilkovitých s převislými větvemi a střídavými listy. Kvete drobnými fialovými kvítky, které mají nálevkovitě srostlé korunní plátky.
Plody jsou výrazné podlouhlé červené bobulky na dlouhých stopkách, připomínající naše šípky. Také chuť mají podobnou. Keř se velmi rychle rozrůstá, často také zplaňuje a vytváří bujné porosty křovin. Během několika let může vzniknout neprostupná houština, která utlačí jakoukoliv jinou vegetaci. Porosty kustovnice se velmi obtížně likvidují.
-
Goji - zázrak čínské medicíny
Reklamawww.alfafit.cz/Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.
KUSTOVNICE ČÍNSKÁ - LÉČIVÉ ÚČINKY:
LÉČIVÉ ÚČINKY:
- silný antioxidant s účinky potlačující předčasné stárnutí.
- vylepšovatel imunitního systému
- napomáhá udržet správný krevní tlak a posiluje tak Vaše srdce
- napomáhá zlepšovat Vaši paměť
- napomáhá udržet normální hladinu cukru a snižovat cholesterol
- podporuje sexuální funkce a léčí sexuální dysfunkce.
- dopomáhá ke snížení váhy
- pomáhá ulevit od bolesti hlavy a od závratí.
- pomáhá zbavit se nespavosti a zlepšuje kvalitu spánku
- zlepšuje chuť k jídlu a trávení
- udržuje Vaši oči v dobrém stavu a zlepšuje Váš zrak.
- tradičně se používá k léčbě rakoviny
- podporuje zdravou funkci jater a ledvin.
- pomáhá při symptomech menopausy.
- může pomoci od ranní nevolnosti během těhotenství.
- napomáhá zlepšit plodnost.
- posiluje Vaše kosti a svaly
- může ulevit při stresu a neklidu a dodá lepší náladu.
- snižuje žaludeční činnost při atropickém zánětu žaludku.
Kustovnice je snad nejvýživnějším plodem na naší planetě. Z nutričního hlediska patří goji mezi nejhodnotnější druhy ovocných plodů. Zralé plody obsahují 18 druhů aminokyselin, 21 stopových prvků, vitaminy C, B1, B2, B6 a E a jsou bohatým zdrojem karotenoidů. Kustovnice zlepšuje imunitu a ovlivňuje také snížení krevního tlaku. Navíc je známá jako pramen mládí, protože předchází předčasnému stárnutí. Její pravidelné užívání totiž přímo ovlivňuje dlouhověkost. Dále podporuje vitalitu a zlepšuje paměť. Na zlepšení vitality stačí užívat 1 lžičku sušeného ovoce denně, rozdíl poznáte už po týdnu. Má pozitivní vliv i na činnost ledvin a jater. Také zlepšují pevnost šlach a nehtů. Podporují trávení, zlepšují činnost střev a pozitivně působí na menstruační cyklus. Mají antioxidační účinky - eliminují riziko poškození buněk volnými radikály a slunečním zářením, tím zpomalují stárnutí kůže a těla.
KUSTOVNICE ČÍNSKÁ - PĚSTOVÁNÍ:
Pro úspěšné sklízení plodů kustovnice je potřeba dodržet několik zásad. Rostliny se pěstují zpravidla na slunném chráněném místě pro lepší dozrávání plodů. Na půdy je nenáročná, jen by neměly být příliš zamokřené. Rostlina je částečně až plně mrazuvzdorná, bujně rostloucí. Provádí se pravidelný řez rostlin. Kolem plodů se odstraňují listy, za účelem lepšího přístupu slunečních paprsků. V době plození se často setkáváme s nálety ptáků a tudíž je vhodné rostliny proti nim chránit. Plody kustovnice dozrávají zhruba od července do října, kdy se také sklízí. Rostliny plodí většinou druhým až třetím rokem.
KUSTOVNICE ČÍNSKÁ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:
Plody kustovnice se sklízí, když je ovoce zralé z 80-90 %. Vyvarujeme se sběru po dešti. Bobule potřebují šetrnou péči, aby nedošlo k jejich stlačení a poškození. Sušit můžeme přirozeně vzduchem nebo mechanickou dehydratací.
„Dobrota je duši totéž, co zdraví tělu: máš-li ji, nepozoruješ ji.“