Mandle

MANDLOVNÍK

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Mandloň obecná
Latinský název: Amygdalus communis
Slovenský název: Mandľovník
Ostatní názvy: řecké ořechy
Rozšíření: Středomoří, Asie
Léčivé látky: bohatá na vitamín B, B2, E, kyselinu listovou, vápník, železo a draslík
Využití: snižují hladinu cholesterolu v krvi, zbavují tělo volných radikálů, posilují srdce a nervovou soustavu, zlepšují kvalitu pleti, vlasů a nehtů.

MANDLOVNÍK - POPIS ROSTLINY: 

Mandloně ve své domovině dorůstají výšky okolo 12 m, v našich podmínkách dosahují 5 - 6 m. Řadí se mezi skořápkovité ovoce. Tato dřevina se pěstuje zejména v subtropickém pásu. Našla si však své pěstitele i u nás. Daří se jí zejména v teplých oblastech Moravy nebo v oblastech do 250 - 300 m n.m.

  1. Na nervy to nejlepší - plody mandlovníku

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

    Plodem jsou peckovice vejčitého tvaru, ktré mají šedozelenou barvu. Tento obal je plstnatý, slabě dužnatý a při zralosti praská. Plody dozrávají v září. Uvnitř najdeme tvrdou světle hnědou, hladkou pecku, která je nestejnoměrně dírkovaná. Mandloně pochází ze severní Afriky a Asie, plané mandloně obecné mají původ na Balkáně a ve Střední Asii.

MANDLOVNÍK - LÉČIVÉ ÚČINKY:

Mezi významné léčivé účinky mandlovníku, potažmo mandlí můžeme zařadit:
- výrazně zvyšuje kvalitu kůže, vlasů a nehtů
- pomáhají zlepšovat činnost srdce
- zvyšují imunitu organismu všeobecně

Snižují hladinu cholesterolu v krvi, zbavují tělo volných radikálů. Posilují srdce a nervovou soustavu. Zlepšují kvalitu pleti, vlasů a nehtů. Kromě využití sladkých jader v potravinářství a hořkých v kosmetice mají mandle i léčivé účinky. Obsahují oleje, minerální látky, bílkoviny, kyselinu listovou, vitaminy skupiny B a vitamin E.

JUSTMANDLOVEMLEKO JUSTMANDLOVEMLEKOZKUSENOST

Mají čisticí a protizánětlivé účinky, zvyšují imunitu, pomáhají jako ochrana před sklerózou, proti zánětům jater, stimulují funkci štítné žlázy, pro nízký obsah cukrů jsou vhodné i pro diabetiky.
Mandlový olej je využíván nejen v kosmetice, ale i k masážím. Za studena lisovaný je u východních kultur vyhledávaným vnějším i vnitřním afrodisiakem.

MANDLOVNÍK - PĚSTOVÁNÍ:

Pro pěstování je vhodné slunné stanoviště chráněné před studeným větrem. Ideální je stanoviště u jižní stěny domu, která je bíle natřená.

Mandlovník

Kořeny mandloní v dospělosti dosahují značné délky, proto je třeba s tímto faktem počítat předem, aby například nenarušovaly zdivo, nezvedaly beton či nedusily ostatní výsadbu. Mandloně upřednostňují lehčí či středně těžké půdy, dobře propustné a spíše zásaditého charakteru.

Vysazovat je můžete na podzim i na jaře, v době vegetačního útlumu, který se projeví absencí listů. Po výsadbě seřízněte stromku všechny větévky nakrátko, tím mu zajistíte v příštím roce bohatost květů. V dalších letech bude potřebovat pravidelný udržovací řez, měli byste ho provádět vždy zjara, kdy se rány na dřevu lépe a rychleji hojí.

MANDLOVNÍK - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Zralost plodů poznáme podle praskání a sesychání rubiny (zeleného oplodí). Po sklizni plody vyluštíme od zbytků rubiny a dosušíme je na lískách v teple a v proudícím vzduchu, aby nezplesnivěly. Takto připravené mandle skladujeme v suchém chladnějším prostředí, nejlépe ve skořápkách, tak si zachovají dobré chuťové vlastnosti i několik let.


„Pijeme na cizí zdraví a ničíme se vlastní.“