Kotvičník

KOTVIČNÍK ZEMNÍ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Kotvičník zemní
Latinský název: Tribulus terrestris
Slovenský název: Kotvičník
Ostatní názvy: rostlinná Viagra, kotvičník pozemní
Rozšíření: původní oblastí je Čína a Japonsko
Léčivé látky: saponiny glykosidy, třísloviny, pryskyřice, alkaloidy , flavonoidy, olej, tanin, sacharidy, steroidy aj.
Využití: způsobuje rychlejší nárůst svalů a zvyšuje fyzickou i psychickou výkonnost

KOTVIČNÍK ZEMNÍ - POPIS ROSTLINY: 

Kotvičník je léčivá jednoletá bylina z čeledi kacibovitých. Její lodyha dorůstá výšky až 60 centimetrů. Má krátce řapíkaté listy eliptického tvaru. Květ je žluté barvy. Plod je složený z pětice tvrdých plůdků se dvěma špičatými ostny po stranách. Světlehnědá semena mají vejcovitý tvar. Rostlina obsahuje sapogeniny, alkaloidy harmin a harman, glykosidy, flavonoidy, třísloviny a pryskyřice. V plodech jsou navíc oleje složené z kyselin linolové a linolenové, olejové, dále behenové, stearové, palmitové a dalších.

Původní vlastí kotvičníku zemního je Čína a Japonsko, odkud se s výjimkou amerického kontinentu rozšířil do celého světa. Nejvíce roste v evropské části Ruska a střední Asii. Má důležité postavení v tradiční indické (ajurvédě) a čínské medicíně. V ČR jen vzácně zavlékán, nejčastěji se vyskytuje na nádražích.

Energy TribulusEnergy Tribulus

KOTVIČNÍK ZEMNÍ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

Působení a s tím související léčivé využití drogy je zcela mimořádně široké, zasahuje do mnoha životních funkcí:

- močopudný prostředek využívaný při chorobách ledvin a močových cest
- rozpouští močové kaménky
- podporuje tvorbu žaludečních šťáv, zlepšuje střevní peristaltiku
- působí žlučopudně a žlučotvorně
- snižuje hladinu krevního cholesterolu o 25 – 30%
- působí jako velmi účinné antisklerotikum
- tlumí tachykardii a prodlužuje diastolu
- zlepšuje krevní oběh, rozšiřuje cévy a snižuje krevní tlak
- léčí srdeční ischémii a angínu pectoris
- snižuje hladinu tuků v krvi
- normalizuje krevní srážlivost, je-li tato chorobně zvýšená.
- působí jako výtečný lék při diabetu II. typu, na inzulínu nezávislém
- zvyšuje pánskou potenci, zvyšuje hladinu testosteronu až o 30%
- zlepšuje mužskou plodnost (působí jako afrodiziakum)

Působí jako močopudný prostředek využívaný při chorobách ledvin a močových cest, rozpouští močové kaménky, brání v zadržování tekutin v těle a snižuje hladinu sodíku, léčí potíže s prostatou, léčí některé typy močové inkontinence a bolestivého močení, podporuje trávení, tvorbu žaludečních šťáv, působí žlučotvorně, léčí a čistí játra, snižuje hladinu tuků v krvi, působí jako výtečný lék při diabetu II. typu na inzulinu nezávislém, léčí dnu, zlepšuje metabolizmus, má výborné regenerační schopnosti zvláště po těžkých nemocech. U žen zvyšuje hladinu estrogenů – ženských pohlavních hormonů, a pomáhá lépe zvládnout menopauzu, zlepšuje mužskou plodnost, normalizuje krevní srážlivost, je-li tato chorobně zvýšena.

Při užívání kotvičníku je ale vždy třeba dodržet přesně doporučené dávkování u konkrétního přírodního přípravku nebo čaje, protože se jím dá i předávkovat.

Kotvičník zemní

Z nežádoucích účinků vzhledem k obsahu saponinů dochází často k podráždění žaludeční sliznice. Předávkování kotvičníkem se projevuje ospalostí, závratěmi, nevolností, zvracením, palpitací, zrychleným dýcháním a cyanózou, ve vážných případech pak nastává edém plic a respirační selhání. Pozorovány byly rovněž alergické kožní reakce a fotosenzibilizace (při užívání dochází po vystavení kůže ultrafialovému záření ke kožní reakci).

  1. To nejlepší pro Váš močový měchýř

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

KOTVIČNÍK ZEMNÍ - PĚSTOVÁNÍ:

Kotvičník je jednoletá poléhavá bylina, která se dobře pěstuje a množí v našich klimatických podmínkách. Semena jsou vejcovitá, světle hnědá a mají dva tvrdé ostny. Dobře dozrávají a přezimují v půdě, aby na jaře vyklíčila. Pokud Kotvičník necháme zplanět, tak nám semena sama druhý rok vyklíčí. Při plánovaném výsevu si sebraná semena musíme řádně dosušit, aby neplesnivěla. Předpěstujeme je tak, že je namočíme na několik dní do vody, rovnoměrněji klíčí a více semen se přijme. Semenáčky přepichujeme a nejlépe po „Zmrzlých“ je vysazujeme na záhon. Po dosažení asi 5cm délky výhonků již začínají vykvétat. Na záhoně Kotvičník můžeme sklízet průběžně, první sklizeň provedeme začátkem prázdnin a druhou necháme do příchodu prvních mrazíků a potom sklidíme vše. Užívá se celá rostlina včetně plodů, vše usušíme a nameleme. Část semen si ponecháme na výsev do příštího roku.

KOTVIČNÍK ZEMNÍ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Jako rostlinná droga se používají sušené plody zbavené ostnů. Mají hořkou a pálivou chuť. Užívají se ve formě odvaru nebo nálevu. Kromě plodů se také někdy zpracovává nať či kořen kotvičníku.

„Chování si lidé předávají navzájem jako nemoci.“