Acai

ACAI

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Açai
Latinský název: Euterpe oleracea
Slovenský název: Açai
Ostatní názvy: Assai, Aqai
Rozšíření: na březích řeky Amazonky
Léčivé látky: antioxidanty, množství glykoproteinů, bílkovin, vlákniny a esenciálních omega 3, 6 a omega-9 mastných kyselin
Využití: při psychické a fyzické zátěži, zejména při velkém stresu, při problémech s nespavostí, u diabetu, při únavě očí

ACAI - POPIS ROSTLINY: 

Acai bobule rostou na palmách kolem řeky Amazonky. Plody jsou tmavě fialové a vypadají podobně jako borůvky.

Palma, na které plody vyrůstají nese s bobulemi shodné jméno: Açai [ah'saji:]. Tahle rostlina pochází  z Brazílie, přesněji ze záplavových oblastí Pará v blízkosti řeky Amazonky, na severu země. Bobule Açai rostou na palmách v trsech, kde se jich může urodit až tisíc. Jsou veliké asi jako kanadské borůvky a mají pecku, která tvoří 80% plodu. Květy Açai jsou hnědofialové a voní jako čokoládové lesní ovoce. Nezralé jsou hráškově zelené a dozrávají v tmavě purpurové až černé bobule.
  1. Amazonský zázrak - acai berry

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.
Acai je velkým zdrojem provitamínu A (beta-karotenu) a vitamínů B1, B2, B3 a E. Vitamínu C obsahují tolik, co borůvky (16mg/100g) (Astl 2009, 308). Z minerálů je to pak vápník, magnézium a především draslík

ACAI - LÉČIVÉ ÚČINKY

Kdy Acai užívat:

Klas MultivitamínKlas Multivitamín

Domorodé kmeny amazonské džungle používali açai jako energetickou podporu (povzbuzení) při lovu a podpůrný zdroj sexuální energie. Toto ovoce s vysokou energetickou hodnotou navíc posiluje imunitní systém, pomáhá bojovat s infekcemi, je podpůrným prostředkem v boji s rakovinou, ochraňuje srdce, udržuje dobrou náladu a díky tomu, jsme schopni si lépe užívat života.

ACAI - PĚSTOVÁNÍ:

Acai je možné pěstovat i ve skleníku. Existuje mnoho společností, které se specializují na prodej acai semen a mladých acai berry stromů k tomuto účelu.

Pěstovat si acai berry doma je skvělé pokud na to máte podmínky. Takto vypěstované ovoce je stále zdraví prospěšné, i když ne až tak jako když strom roste ve volné přírodě, kde na něj celý den dopadají ultrafialové paprsky.

Acai

ACAI - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ

Sklizeň nastává v období sucha, což je od července do prosince. Z každé palmy je průměrně asi 24 kilogramů ovoce. Přestože palma vypadá celkem obyčejně, tak ji najdete zejména v Amazonii.

Acai bobule je nutné sklízet velmi rychle. Jde o ovoce, které až neuvěřitelně rychle podléhá zkáze. Již po 12 hodinách se mění chuť bobulí. Nepomáhá ani konzervace chlazením. Zároveň s rychlou zkázou plodů probíhá i jejich kontaminace.

„Lékař léčí, příroda uzdravuje.“
Hippokrates