LÍPA SRDČITÁ
ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:
• Latinský název: Tilia cordata
• Slovenský název: Lipa srdcovitá
• Ostatní názvy:
• Rozšíření: typická středoevropská dřevina vysazovaná od nížin po horské oblasti, u nás hojně se vyskytující, nenáročná na půdní podmínky
• Léčivé látky: silice s fornesolem, sliz, glykosidy a látky blízké tokoferonu (vitaminu E), tříslovinu, éterický olej, cukr, gumu, vosk a další
• Využití: vyvolává pocení, utišuje křeče, při infekčních nemocech, při rýmě a kašli, při nemocech žaludku a střev, při zánětu ústní dutiny, listy na pohmožděniny, spáleniny a odřeniny, zjemnění kůže
LÍPA SRDČITÁ - POPIS ROSTLINY:
Lípa srdčitá je vzrostlý strom s košatou korunou. Vytváří korunu ve tvaru obráceného srdce. Má světlé měkké dřevo, vhodné pro řezbáře. Listy jsou také srdčité. Květy se trhají pro léčivé účinky. Pupeny jsou černohnědé, vejcovité. Listy jsou dlouze řapíkaté, nesouměrně srdčité a lysé, pouze v úhlech velkých žilek na spodní straně listů mají rezavé chomáčky chlupů (na rozdíl od lípy velkolisté, která je má bělavé). Květy jsou oboupohlavní, žlutavě bílé, stopka vrcholíků je téměř do poloviny srostlá s jazykovým blanitým listenem. V době květu omamně voní.
Pod lipami se scházeli naši předkové, aby si vyprávěli pohádky a udržovali mýty, podporující kulturu, vědomí sounáležitosti a povznášející ducha. Lípa je tedy jakýmsi kultovním stromem naší oblasti. V dnešní době si ji ale především všichni ceníme hlavně pro její léčivé účinky.
-
Lípa srdčitá - produkty pro pevné zdraví
Reklamawww.alfafit.cz/Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.
LÍPA SRDČITÁ - LÉČIVÉ ÚČINKY:
LÉČIVÉ ÚČINKY:
- Zamezuje křečím
- Účinkuje při chřipce, bronchitidě
- Má uklidňující účinky
- Snižuje krevní tlak
- Vyvolává pocení
- Uvolnění dýchacího ústrojí
- Pomáhá při nachlazení či kašli
- Rozpouští hleny
- Užívá se při potížích s ledvinami či močovým měchýřem
- Snižuje cholesterol a zpevňuje cévy
V lidovém léčitelství je lípa používána jako podpora při rýmě, kašli a nachlazení. Lipový sirup a čaj má sedativní účinek při stresu a nespavosti. Účinnost lípy při poruchách spánku byla dokonce prokázána klinicky. Dále je možné jej použít při zánětech horních cest dýchacích, při poruchách spánku, při žlučových kamenech a jaterní nedostatečnosti.
Lipový květ obsahuje celou řadu léčivých látek. Je to hlavně sliz, flavonoidy, třísloviny, silice a látky podobné vitamínu E. Tyto látky mají zklidňující účinky. Podporují také tvorbu potu a moči, rozpouští hleny a zklidňují dráždivý kašel. Těchto vlastností se využívá při léčbě chorob z nachlazení (chřipka, rýma, kašel, zánět průdušek, angína). Výtažky z lipového květu také regulují činnost trávicího ústrojí.
Lipové listy se dříve vkládaly do úst, aby se zabránilo tvorbě puchýřků, šťáva z nich měla také zabránit vypadávání vlasů. Listy spařené vodou se mohou přikládat na popáleniny, smíchané s vínem zase na končetiny proti svalovým křečím.
LÍPA SRDČITÁ - PĚSTOVÁNÍ:
Lípa srdčitá se vyskytuje prakticky po celém území České republiky, v horách nad 900 m n.m. však většinou zcela chybí. Roste hojně v listnatých a smíšených lesích od nížin do nižších horských poloh. V přirozeném stavu však tvoří jen příměs v těchto lesích. Často se vysazuje v parcích a stromořadích.
LÍPA SRDČITÁ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:
Celé květenství i s blanitým listem se sbírá za suchého počasí v době, kdy je asi polovina květů rozkvetlých, tedy od začátku května, nejlépe odpoledne mezi 14-16 hodinou.
Za suchého počasí se sbírá celé květenství i s podpůrným listenem, a to v době, kdy je asi polovina květů rozkvetlých. Rychle se suší ve slabých vrstvách ve stínu na vzdušném místě, neboť se snadno zapařuje a tmavne. Nesmí se sušit na slunci a při teplotě vyšší než 35 °C, aby neztratila aróma. Správně usušená droga si uchovává své původní zbarvení, má jemnou aromatickou vůni a nasládle slizovitou chuť. Nesmí obsahovat příměsi jiných druhů lip.
„Pijeme na cizí zdraví a ničíme se vlastní.“