Lišejník islandský

 

LIŠEJNÍK ISLANDSKÝ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název:  Lišejník islandský
Latinský název: Cetraria islandica
Slovenský název: Pl'uzgierka islandská
Ostatní názvy: islandský mech, ucpávka, lišejník plicník, stromový mech, mcha, mšina, plicní mech, důlkatec
Rozšíření: roste v Evropě, Asii a Americe, u nás na vlhčích, lesnatých kopcích mezi mechem a trávou, nejčastěji se vyskytuje v hornatých krajinách, zejména na vřesovité půdě
Léčivé látky: slizy, hlavně lichenin a isolichenin, pektiny, ligniny a lišejníkové kyseliny, vitamín A a jód, kyselina fumaroprotocetrarová, protolichesterová a uzninová
Využití: ochrana sliznic, léčí záněty v ústní dutině, zlepšuje trávení a vstřebávání živin, při zánětech močových cest a jaterních onemocněních, napomáhá léčbě žaludečních a střevních vředů, prostředek na posílení organismu, na špatně hojící rány

 

LIŠEJNÍK ISLANDSKÝ - POPIS ROSTLINY:

Lišejník islandský, nebo někdy také pukléřka islandská, je keřovitý lišejník dorůstající maximálně 10 cm.
Lišejník islandský
je lupenitá, nepravidelně vidličnatě větevnatá stélka, má po stranách žlábkovité, místy kadeřavé úkrojky. Na vrchní straně je olivově zelená až nahnědlá, odumírající rostlina má barvu červenohnědou, na rubu světle zelenou nebo nahnědlou s bílými skvrnami.
Stélka lišejníku nese místy ploše miskovité, zprvu zelenavé, později hnědé útvary. Snese i měsíce trvající sucho. Zasucha je chrastivá a lámavá, zavlhka měkká a kožovitá. Lišejník islandský roste v Evropě, v Asii a v Americe. U nás se vyskytuje na vlhkých lesnatých kopcích mezi mechem a trávou. Nejrozšířenější je v hornatých krajinách na vřesovité půdě.

  1. Islandský zázrak nejen pro zdravé trávení

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

LIŠEJNÍK ISLANDSKÝ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

Mezi léčivé účinky lišejníků patří:
- zlepšují chuť k jídlu
- velmi vhodné při suchých dráždivých zánětech ústní dutiny
- vynikajícím prostředkem na posílení organismu
- podporuje vykašlávání
- vynikající při průjmech
- při infekcích dýchacích cest

Lišejník islandský roste v Evropě, v Asii a v Americe. U nás se vyskytuje na vlhkých lesnatých kopcích mezi mechem a trávou. Nejrozšířenější je v hornatých krajinách na vřesovité půdě.
Používá se při léčbě silného kašle, dokonce i zákeřné tuberkulózy. Právě z tohoto lišejníku vědci izolovali antibiotikum, které tlumí růst tuberkulózních buněk. Obsažené slizy zmírňují bolesti při kašli a zánětu hrtanu, čaj se doporučuje na zlepšení trávení.

LIŠEJNÍK ISLANDSKÝ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Stélku lišejníku sbíráme za suchého počasí od jara do podzimu. Před sušením cizí příměsi odstraníme. Sušíme ve stínu nebo na slunci, kde se dlouho neponechává, protože mění barvu a bledne. Sušení probíhí rychle. Droga má slizovitou a hořkou chuť.

„Vaše potrava je lék."
Hippokrates