Kosatec

KOSATEC RŮZNOBAREVNÝ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Kosatec různobarevný
Latinský název: Iris versicolor
Slovenský název: Kosatec dvojfarebný
Ostatní názvy: Kosatec dvoubarevný
Rozšíření: panonská oblast střední Evropy
Využití: detoxikace jater, podpora látkové výměny, podpora funkcí žlučníku

KOSATEC RŮZNOBAREVNÝ - POPIS ROSTLINY: 

Oddenkatá trvalka, původem ze Severní Ameriky. Listy jsou vzpřímené či mírně ohnuté, středně zelené. Začátkem až v polovině léta vykvétá fialovými nebo modře fialovými květy, které jsou bíle žilkované na vnějších plátcích.

Roste ve stepích, na výslunných stráních, v lemech a na světlinách teplomilných doubrav, na písčinách, v pásmu od nížin až do pahorkatin. Kvete od května do června.

Kosatec různobarvý je silně ohrožený druh naší květeny, z hlediska zákona je chráněn ve stejné kategorii. Na Slovensku je řazen k druhům zranitelným, i zde je chráněn zákonem.

  1. Zdravá játra - půl zdraví

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

KOSATEC RŮZNOBAREVNÝ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

Vyhledáván zejména pro léčivé účinky, například:

KOSATEC RŮZNOBAREVNÝ - PĚSTOVÁNÍ:

Pěstování kosatců je poměrně jednoduché. Daří se jim v propustné, živinami zásobené půdě s dostatkem vláhy. Bez problémů zvládají delší období sucha a nevadí jim ani krátkodobé vystavení přímému slunci. Nejvhodnější je však pro ně polostinné a teplé stanoviště někde v závětří.

Co naopak těmto rostlinám škodí, je zasazení do velmi těžké jílovité půdy, která zadržuje vlhkost. Kosatcům v ní uhnívají kořeny. Příliš stinné stanoviště s vysokou vlhkostí půdy ve spojení s nízkými teplotami způsobuje chřadnutí rostlin.

Potom se rostliny množí dělením: několik kosatců k sobě srostlých jednoduše odřežete a zasadíte třicet centimetrů od sebe do vlhké půdy. Zahrnete pouze dvě třetiny rhizomu a zbytek necháte na povrchu.

Kosatec

KOSATEC RŮZNOBAREVNÝ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Sbírá se kořen, nejlépe na podzim, v říjnu a listopadu. Na rozdíl od většiny ostatních bylinek se nesmí používat čerstvý, protože způsobuje silné průjmy a zvracení. Sušením tyto vlastnosti převážně mizí, přesto se však nedoporučuje překračovat uvedené dávkování. Také se nesmí užívat (ani sušený) v těhotenství, kojení a u dětí do 10 let. Bylinka také není určena pro dlouhodobé podávání.

„Knihy o zdraví čtěte pozorně, mohli byste zemřít na tiskovou chybu.“