Kerblík

 

KERBLÍK TŘEBULE

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Kerblík třebule
Latinský název: Anthriscus cerefolium
Slovenský název: Trebuľka
Ostatní názvy: střebule, třebule, třebulka, stokláska
Rozšíření: roste divoce po celé Evropě
Léčivé látky: flavonoidy, hořčík, glykosidy, éterický olej, vitamin C, železo, magnézium, karoten a další látky
Využití:čistí krev, zlepšuje krevní oběh, vyhlazuje vrásky, při redukčních dietách, detoxikace organismu, povzbuzuje zažívání, pomáhá při vysokém krevním tlaku

 

KERBLÍK TŘEBULE - POPIS ROSTLINY: 

Kerblík je dvouletá až vytrvalá bylina, která tvoří nedílnou součást našich luk a polí, s ceněnými léčivými účinky, které však nejsou až tak známé. Jednoletá bylinka dorůstající výšky mezi 30 – 60 cm se zpeřenými, světle zelenými, matně lesklými listy. Kvete od května do srpna drobnými bílými květy na okolíku. Chuť kerblíku je sladká a připomíná anýz. Kerblík je dvouletá až vytrvalá bylina, která roste běžně v našich zemích a takřka v celé Evropě kromě nejsevernějších a nejjižnějších oblastí, a to zejména na vlhčích loukách, v příkopech u polí, na mezích, v lesích či v zahradách podél plotů ve stinných místech. Rostlině se nejlépe daří v půdě bohaté na dusík, proto se často vyskytuje jako plevel u polí hnojených močůvkou.
V České republice roste hojněji na jižní Moravě, kde roste pravděpodobně na severní hranici svého přirozeného areálu. Na zbytku území roste velmi roztroušeně v teplých oblastech, ve středních polohách je již velmi vzácný, v horách chybí. Lokality v oblasti sekundárního výskytu jsou často izolované, druh však na nich přetrvává dlouhodobě a ve velkém množství.

KERBLÍK TŘEBULE - LÉČIVÉ ÚČINKY:

LÉČIVÉ ÚČINKY:

Kerblík třebule podporuje trávení, umí si poradit s detoxikací játer, žlučníku a ledvin, zlepšuje krevní oběh a pomáhá při vysokém tlaku a onemocnění kloubů. Má protizánětlivé účinky a doporučuje se při bronchitidě. Roztlučená rostlinka se používá jako teplý obklad při léčení různých zranění.

  1. Detoxikace organismu - účinně a jednoduše

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

KERBLÍK TŘEBULE - PĚSTOVÁNÍ:

Kerblík vyžaduje polostín a propustnou půdu. Kerblík není citlivý na mráz a vyséváme tedy od března do srpna do volné půdy. Můžeme jej samozřejmě zasadit i do květináče. Nemá ale moc v lásce přesazování. Vzhledem k tomu, že kerblík klíčí za studena, podobně, jako kozlík lékařský, vystavíme semena kerblíku na týden teplotám 5 – 10 °C (můžeme dát do ledničky). Vyséváme 1 – 2 cm pod povrch a květináč umístíme na chladnější místo, kde se teplota pohybuje kolem 10 – 15 °C. Zeminu je potřeba neustále udržovat zvlhčenou. Klíčí přibližně 8 – 15 dní. 

Kerblík třebule

KERBLÍK TŘEBULE - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Sbíráme listy cca 6 – 8 týdnů po výsevu a před květem. Sušením ztrácí kerblík aroma, můžeme jej však je úspěšně zmrazit.


„Teprve, když zdravý onemocní, uvědomí si, co měl.“