Bedrník obecný


BEDRNÍK OBECNÝ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Bedrník obecný
Latinský název: Pimpinella saxifraga
Slovenský název: Bedrovník lomikameňový
Ostatní názvy:
Rozšíření:celkově roste v téměř celé Evropě, na severu po severní Finsko a severní Rusko, na jihu po střední Španělsko, jižní Itálii a Řecko
Léčivé látky: zejména silice (asi 0,4 %) s aromatickými kumariny (pimpinellin) a deriváty eugenolu a dále třísloviny, hořčiny, soli vápníku a draslíku, pektin, sliz, saponin a tanin
Využití: působí detoxikačně, snižuje soudržnost močových a ledvinových kaménků, zvyšuje sekreci sliznic v oblasti dýchacího ústrojí (zvyšuje vykašlávání), zvyšuje imunitu a při zevním použití působí desinfekčně a hojivě

BEDRNÍK OBECNÝ - POPIS ROSTLINY:

Bedrník je vytrvalá rostlina dorůstající výšky až půl metru, vyznačuje se nepříjemným pachem. Má lysou nebo mírně pýřitou lodyhu, oblou, jemně rýhovanou, plnou, málo větvenou a nahoře bezlistou. Oddenek je vřetenovitý a podobný mrkvi, ale má světle hnědou barvu.Bílé až narůžovělé květy se sdružují do malých okolíčků a ty pak do velkých okolíků. Kvete od června do října. Plody jsou vejčité, na hřbetu žebernaté.

Roste na suchých loukách a trávnících, na pastvinách, vřesovištích a svazích, v suchých světlých lesích, také podél cest, ve starých lomech a na náspech. Vyhledává sušší, nezřídka i výrazně mělké a skeletovité půdy.

Z důležitých látek obsahuje silici s deriváty eugenolu a aromatické kumariny, dále třísloviny, hořčiny, soli draslíku a vápníku, pektin, sliz, saponin, tanin. Obsah kumarinů znamená, že by bedrník obecný neměli užívat pacienti s poruchou krevní srážlivosti (obvykle mají předepsaný Warfarin či obdobný lék).

BEDRNÍK OBECNÝ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

Účinky bedrníku obecného

Kořen bedrníku se využívá při zánětech horních cest dýchacích. Bedrník pomáhá rozpouštět hleny a usnadňuje jejich vykašlávání.
V lidovém léčitelství se bedrníkový čaj používá při potížích s trávením a pro podporu tvorby žaludečních šťáv.
Nálev z bedrníkového kořene se používá pro detoxikaci organismu, k odstraňování usazenin v těle a napomáhá snižovat soudržnost ledvinových a močových kamenů. V tradičním léčitelství se bedrník obecný užívá k odstraňování a rozpouštění ledvinových kamenů, na podporu imunity a celkově k podpoře detoxikace. Při onemocnění horních cest dýchacích se podával kvůli svému sekretolytickému účinku - zvyšoval sekreci sliznic a tím podporoval lepší průběh tohoto onemocnění. Pokud je používán zevně, má hojivý účinek. V léčitelství se podával ve formě tinktury nebo prášku. Bedrník není vhodný v těhotenství a pro osoby po zánětu ledvin. Předávkování může způsobit vzhledem k obsahu kumarinů fotosenzibilitu (přecitlivělost na světlo). Jako zajímavost lze uvést, že v minulosti se jím kořenilo pivo.

Účinné léčivé produkty
Reklamawww.alfafit.cz/
Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

BEDRNÍK OBECNÝ - PĚSTOVÁNÍ:

Pro pěstování bedrníku obecného je nejvhodnější půda písčitá, suchá a nadbytek slunečního světla. Naopak bedrníku většímu vyhovuje půda vlhká, těžší s vydatným humusem a spíše stín.
Oba druhy se sejí brzy z jara do řádků vzdálených asi 20 cm od sebe. Po vzejítí se protrhávají a samozřejmě plejí. Před květem se mohou odtrhávat mladé lístky jako jarní zelenina například na salát.
Kořen se sklízí pozdě na podzim nebo až z jara. Dobře omytý se suší na teplém místě. Usušený se musí uchovávat v dobře zavřených nádobách, ochráněný před hmyzem.
 
Bedrník
 

BEDRNÍK OBECNÝ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Sbíráme kořen na jaře během března a dubna nebo na podzim v září a říjnu. Podzimní sběr po ukončení vegetačního období, nejlépe v říjnu kolem jedenácté hodiny dopoledne, je kvalitnější. Kořen očistíme a podélně ho rozpůlíme, sušíme ho umělým teplem při maximální teplotě 35°C.  Dobře usušený kořen má kořenitou a nasládlou chuť.  Skladujeme ho ve vzduchotěsných nádobách, protože snadno navlhne a zplesniví.

"Zdraví není vším, ale bez zdraví je všechno ničím."