Benedikt

 

BENEDIKT LÉKAŘSKÝ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Benedikt lékařský
Latinský název: Cnicus benedictus
Slovenský název: Benedikt lekárský
Ostatní názvy: čubet lékařský, hořký bodlák, zaječí oko, krasovlásek, ostropes, Venušina lázeň, planý bodlák, přímětné koření, přímětník, akarno bodláček
Rozšíření: Středomoří, Orient
Léčivé látky: silice, třísloviny, sliz, soli, hořčiny, flavonoidy, soli hořčíku, vápníku a draslíku, vitaminy skupiny B, kyselina nikotinová
Využití: zlepšuje trávení, podporuje tvorbu žluči, při nespavosti, při chudokrevnosti, při infekčních chorobách, při chřipce a pásovém oparu, na pohmožděniny a vředy, na některé kožní choroby

BENEDIKT LÉKAŘSKÝ - POPIS ROSTLINY:

Benedikt lékařský je jednoletá až dvouletá bylina. Dorůstá zpravidla do výšky maximálně 30 až 50 cm. Lodyha je hustě chlupatá. Listy jsou podlouhle kopinaté s okrajem bodlinatě zubatým. Květy jsou žluté, na okraji úboru drobné, jalové (bez tyčinek a pestíku). Plodem jsou nažky.
U nás se benedikt lékařský ve volné přírodě nevyskytuje, pěstuje se k léčebným účelům a to výhradně ze semen na záhonech. Původně pochází ze středomoří, daří se mu v Jižní Africe a Americe. Tato až 60cm vysoká, statná letnička kvete žlutě od června do srpna. Ostnaté listy sbíráme v rukavicích, abychom zamezili případným drobným poraněním. Při sběru a hlavně při sušení dbáme také na to, abychom příliš nevdechovali rozprášenou bylinu, neboť dráždí sliznici.

BENEDIKT LÉKAŘSKÝ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

Benedikt velmi účinně působí při:
- zlepšení trávení
- nadýmání
- žlučníkových chorobách
- revma
- špatně se hojících ranách
- kožních zánětech a revma
- revmatických chorobách

Benedikt zlepšuje trávení, podporuje tvorbu žluče, působí močopudně a zvyšuje vylučování kyseliny močové, působí desinfekčně, antibakteriálně, a to dokonce i na viry HIV. Užívá se zejména při žaludeční slabosti, nechutenství, nadýmání, při zánětu sliznic trávicího ústrojí nebo v rekonvalescenci po operaci trávicího ústrojí, a také při žlučníkových chorobách.

Zázračné produkty z benediktu

Reklamawww.alfafit.cz/
 
Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

Vzhledem k tomu, že zvyšuje vylučování kyseliny močové z těla, může být s úspěchem aplikován i při dně a některých revmatických chorobách. Zevně lze benedikt lékařský použít na špatně se hojící rány, na kožní záněty, bércové vředy, ekzémy, v některých případech bývá úspěšný i při léčbě lupénky.
Takže si to shrneme. Benedikt lékařský se užívá zejména při žaludeční slabosti, nechutenství, nadýmání, při zánětu sliznic trávícího ústrojí nebo při rekonvalescenci po operaci trávícího ústrojí, a také při žlučníkových chorobách.Vzhledem k tomu, že zvyšuje vylučování kyseliny močové z těla, může být s úspěchem aplikován i při dně a některých revmatických chorobách. Antivirové působení benediktu lékařského se využívá také při léčbě pásového oparu. Benedikt lékařský zlepšuje trávení, podporuje tvorbu žluče, působí močopudně a zvyšuje vylučování kyseliny močové, působí desinfekčně, antibakteriálně a virostaticky, dokonce i na viry HIV.

BENEDIKT LÉKAŘSKÝ - PĚSTOVÁNÍ:

Benedikt lékařský preferuje humózní, vápnitou a mírně suchou až mírně vlhkou půdu a slunné a chráněné stanoviště. Množí se semeny, která se vysévají přímo na venkovní stanoviště koncem dubna. Klíčí asi po 10 dnech.

BENEDIKT LÉKAŘSKÝ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Za slunečného a suchého počasí seřezáváme nať asi 5 cm zad zemí těsně před úplným rozkvětem. Jelikož se jedná o bodlinatou rostlinu, používáme raději při jejím sběru rukavice. Sušíme jej ve stínu, nebo při umělé teplotě do 60 °C. Přesušená droga se snadno drolí, vlhne a plesniví. Nať chutná pronikavě hořce a je bez zápachu.

BENEDIKT LÉKAŘSKÝ - VYUŽITÍ V KUCHYNI, V PRAXI:

Používá se převážně ve formě odvaru, šťávy nebo čaje. Vzhledem ke svým antivirovým účinkům je vhodné používat silný odvar z benediktu lékařského k omývání bolavých míst při pásovém oparu. Šťávu z benediktu lze přikládat na rány například po operaci rakoviny prsu.

"Víc než zdraví si ceníme uzdravení."