MLADÝ JEČMEN
ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:
• Latinský název: Hordeum vulgare
• Slovenský název: Mladý jačmeň
• Ostatní názvy: zelený ječmen
• Rozšíření: Afrika, Asie, Evropa, Jižní Amerika, Severní Amerika
• Léčivé látky: obsahuje vitamíny skupiny B, vitamín C, E, K, H, cholin, vlákninu, aminokyseliny a betakaroten, kyselinu listovou; vápník; hořčík; železo; fosfor; zinek; draslík; mangan; měď; chrom; křemík; sodík; bór; stříbro
• Využití: léčení kožních onemocnění ( kůže je zrcadlo zdraví),chudokrevnost a potíže s krevním obrazem, Crohnova choroba a Ucelózní kolitidu, diabetes - pomáhá upravovat hladinu cukrů v krvi, pomáhá v boji s nadváhou
MLADÝ JEČMEN - POPIS ROSTLINY:
Ječmen je zástupce rodiny travnatých rostlin. Jedná se o samoopylovací rostlinu. Divocí zástupci této rostliny zřejmě pokrývali travnaté plochy skrze celou oblast západní Asie a severovýchodní části afrického kontinentu. Morfologii má velice podobnou pšenici (mírně vzdálení příbuzní). Květenstvím ječmene je klas a plodem je útvar nazývaný obilka.
Mladý, to znamená, že se ječmen sklízí ještě v nezralém stavu. Právě to je totiž doba, kdy je v ječmenu největší množství účinných látek. Mladému ječmeni, který se užívá k léčení, se někdy také říká zelený ječmen.
-
Mladý ječmen - vše pro Vaše zdraví
Reklamawww.alfafit.cz/Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.
Archeologicky je původ rostliny doložen v Evropě, Asii a Africe už z prehistorických dob. Do Evropy ječmen zřejmě přinesly stěhovavé národy z jihozápadní evropy. Dnes se ječmen nalézá převážně na severní polokouli, pěstuje se však i v Jižní Americe a v oblastech jižní Afriky s dostatkem vody. Ječmen je jedna z prvních domestikovaných a cíleně pěstovaných plodin. Divoké odrůdy ječmene se nyní rozléhají v oblasti od severní Afriky, přes Krétu až po střední Asii.
MLADÝ JEČMEN - LÉČIVÉ ÚČINKY:
Mladý Ječmen je vhodný pro:
- léčení kožních onemocnění (kůže je zrcadlo zdraví)
- snižuje vysoký krevní tlak
- chudokrevnost a potíže s krevním obrazem
- Crohnovu chorobu a Ucelózní kolitidu
- diabetiky - pomáhá upravovat hladinu cukrů v krvi
- pomáhá v boji s nadváhou
- potíže s vyprazdňováním
- doplnění živin při půstu
- posílení imunity
- předcházení civilizačních nemocí
- prevenci rakovinných onemocnění
- odstranění nebo zmírnění deprese
- zlepšení spánku
- cévní a srdeční potíže
Co se týče účinku, je ječmen vhodný ke stimulaci metabolismu, je proto vhodný k dietním plánům k hubnutí. Má vysokou energetickou hodnotu a je tedy vhodný k užívání při chronických únavách a depresivních stavech - doslova nabíjí. Mladý ječmen coby potravina s vysokým obsahem minerálů, enzymů, a vitamínů má příznivý vliv na funkci všech jmenovaných orgánů, stejně jako na výživu kožních buněk a jejich ochranu před degenerací a stárnutím. Mladý ječmen má zároveň příznivý vliv na činnost štítné žlázy, která prostřednictvím svých hormonů ovlivňuje energetický metabolismus. Pokud pracuje nedostatečně, organismus spaluje méně energie, což se projeví nejen únavou a dalšími příznaky, ale i přibýváním na váze. Hlavní příčinou, proč je mladý ječmen velmi účinný při ochraně buněk proti předčasnému stárnutí, je vysoký obsah superoxid dismutázy (SOD). Tento enzym má výrazné antioxidační účinky a chrání buňky před poničením vysoce reaktivními superoxidovými radikály. V roce 1985 zjistili japonští vědci, že mladý ječmen velmi příznivě ovlivňuje léčbu žaludečních a dvanáctníkových vředů. Důvodem je pravděpodobně jak protizánětlivé působení, tak příznivý vliv na regeneraci a růst buněk.
Mladý ječmen nemá žádné vedlejší účinky, a proto je možné ho konzumovat dlouhodobě. Z počátku se u některých lidí mohou vyskytnout potíže způsobené tím, že se organismus čistí a trávicí soustava není na podobné potraviny zvyklá, k typickým projevům například patří průjem, bolesti hlavy, únava, zhoršení ekzémů apod.
MLADÝ JEČMEN - PĚSTOVÁNÍ:
Namočte 500 g semen mladého ječmene do vody na 8 hodin. Těsně před koncem namáčení si připravte podnos pro sázení asi o rozměrech 50 cm x 25 cm (hloubka 5 cm) a vložte do něj hlínu (nejlépe nějaký organický mix s kompostem). Po skončení namáčení nechte semena odkapat. Po té je opláchněte a nechte je důkladně odkapat znovu.
Semena rovnoměrně rozmístěte v připraveném podnosu pro sázení s hlínou. Po té přidejte rovnoměrně další vrstvu hlíny (asi 1 cm) a rovnoměrně zalijte (nejlépe je použít rosítko, aby zálivka byla rovnoměrná). Hlína by měla být mírně vlhká – pozor na přelití! Je důležité, abyste zalévali (rosili) pěstovaný ječmen každý den! Je dobré v průběhu pěstování přikrýt podnos, ve kterém ječmen pěstuje nějakým víkem z důvodu udržení vlhkosti.
Po třech dnech by měl mít ječmen již několika centimetrové výhonky. Po té můžete odstranit víko a umístit ječmen na vhodné místo, kde bude dostávat dostatek nepřímého slunečního světla. Neumisťujte ječmen na přímé sluneční světlo! To by mohlo způsobit rychlé vypaření vlhkosti z půdy a tedy zastavení růstu! Sluneční světlo dodává výhonkům energii, která potřebná k vytváření chlorofylu, který rychle přemění žlutou barvu výhonků na krásnou zelenou barvu.
Výhonky sklízíme, když mají výšku mezi 17 cm až 20 cm. V této výšce mají největší nutriční hodnotu! Výhonky stříhejte zhruba 1 cm nad půdou, ve které jsou pěstovány. Výhonky pře odšťavněním omyjte! Z již jednou vyrostlých semínek nemá smysl nechávat vyrůst další výhonky, jelikož již nebudou obsahovat tolik nutričních látek!
Celý průběh od namočení semínek do sklizně trvá zhruba 7-8 dní.
MLADÝ JEČMEN - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:
Získává se usušením a semletím výhonků mladého ječmene či lisováním výhonků na šťávu a po té usušením. Velmi kvalitní ječmen pochází ze sopečných půd v Austrálii a USA.
„Dobrota je duši totéž, co zdraví tělu: máš-li ji, nepozoruješ ji.“