Jaterník

 

JATERNÍK PODLÉŠKA

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Jaterník podléška
Latinský název: Hepatica nobilis
Slovenský název: Pečeňovník trojlaločný
Ostatní názvy: podlístka, podlíška, podleska, modří, lesní fialka
Rozšíření: stinné listnaté i smíšené lesy, lískové a jiné křoviny, lokalit se nachází v rozmezí 250 až 600 m n.m.; celkově roste v Evropě (mimo severní části), ve Velké Británii, na severozápadu Španělska, severu Francie, Holandska a jižních částí Ukrajiny a Ruska
Léčivé látky: antokyany, flavonoidy, třísloviny, dále sacharosu, emulsin, invertin a v oddenku saponiny
Využití: při onemocněních jaterních, žlučníkových, při žlučových kaméncích

 

JATERNÍK PODLÉŠKA - POPIS ROSTLINY:

Jaterník podléška je nízká rostlina, která má plazivé oddenky. Listy, které přezimují jsou vyříznuty do tří srdcovitých jemně ochlupených laloků. Květy jsou modré až růžové. Mají 6-10 okvětních lístků. Plodem jaterníku je nažka. Kvete v březnu a dubnu. Roste v listnatých a smíšených lesích, vzácně i na světlinách smrkových monokultur, v lesních pláštích a křovinách, zejména lískových; u nás v nížinách, pahorkatinách a nižších horských polohách roztroušeně až hojně, místy vzácně nebo i chybí, zejména v Karpatech.
Jaterník můžeme potkat po celé střední Evropě, a to od nížin až po pahorkatiny.

JATERNÍK PODLÉŠKA - LÉČIVÉ ÚČINKY:

Jaterník podléška je dobrý na:

Jaterník je, dá se říci, nenahraditelný. Je prvořadým lékem při tvrdnutí (cirhóze), zánětech (hepatitidě), zvětšení (hepatomegalii), rozpadu a slabé funkci jater (jaterní hypofunkce), pomáhá při všech tohoto životně důležitého orgánu.
Jaterník podléška zastavuje tvorbu žlučových kamenů a písku ve žlučníku a v žlučových cestách, léčí podrážděný  žlučník a slezinu, slouží jako močopudný prostředek, doporučuje se na čištění krve  z moči a prospívá i při některých nemocech močového měchýře.  

  1. Pro zdravá játra s bylinkami

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

Jaterník podléška

JATERNÍK PODLÉŠKA - PĚSTOVÁNÍ:

Jaterník podléška se pěstuje se na skalkách (pro které se svými nároky příliš nehodí, vyžaduje polostín) v řadě zářivě barevných kultivarů a hybridů včetně plnokvětých.

JATERNÍK PODLÉŠKA - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Jaterník si musíte každý rok nasbírat, ne však  v době největší krásy, ale až trochu později, koncem kvetení, když mu již vyrostly listy. Ty tvoří hlavní léčivou drogu (bylinu), ale když jsou ještě květy, sbírá se celá kvetoucí nať. Při  sběru dávejte pozor na kořínky, abyste porost co nejméně poškodili.

"Veselá mysl a srdce pokojné jsou nejlepší lékové pro zdraví."