Jitrocel kopinatý

 

JITROCEL KOPINATÝ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Jitrocel kopinatý
Latinský název: Plantago lanceolata
Slovenský název: Skorocel kopijovitý
Ostatní názvy: Beraní jazýček, ranocel, celník hojílek, skorocel, skorocél, špičatý, jazýček, myší ouško, myší ocas, olověný jazýček, psí jazyk, špičatý a okrouhlý jitrocel, volský jazyk, král cest
Rozšíření: rozšířený v Evropě a v Asii; u nás hojně na polích, u cest, na lukách, na ladem ležící půdě a v travnatých příkopech
Léčivé látky: slizové látky, glykosid aukubin a catapol, hodně xantofylu, vitamín C, kyselinu křemičitou, loliolid, tyrosol, fenolové kyseliny, enzymy invertin a emulsin, uhlohydrát xylin a látky fytoncidní
Využití: při nachlazení, při angíně, chřipce, zápalu plic, zánětech dýchacích cest, při zánětech ústní dutiny a dásní nebo na bolení v krku

 

JITROCEL KOPINATÝ - POPIS ROSTLINY:

Jitrocel kopinatý má mezi léčivými rostlinami významné a důležité postavení. Vzezřením sice nepatří mezi "krásky", zato v sobě ukrývá neuvěřitelnou léčivou sílu. Už jeho název nám napovídá, že jitrocel rychle celí rány. Plinius dokonce tvrdil, že pokud přidáme do hrnce ke kusům masa jitrocel, znovu se scelí. Anglosasové mu ve spisech z 10. století připisují vlastnosti statečného, nebojácného a vytrvalého rytíře odolávajícího zlu. Obecně byl jitrocel odpradávna považován za zázračnou bylinu na ošetřování ran.

Energy AudironEnergy Audiron


Jitrocel kopinatý je přibližně 7 – 30 cm vysoká bylina s krátkým a zpravidla větveným oddenkem. Listy jsou uspořádány většinou do několika přízemních růžic, jsou vystoupavé až vzpřímené, zřídka až 40 cm dlouhé a asi 0,5 – 3 cm široké, jednoduché, na bázi se zužují v řapík. Listem prochází 3 – 5 souběžně uspořádaných žil.

JITROCEL KOPINATÝ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

Léčivá síla jitrocele:

Léčivé účinky jitrocele kopinatého znali už antičtí lékaři, ale i mezi prostým lidem byl velice uznávaný už za dávných časů, kdy ještě všechno léčení obstarávaly porodní báby a babky kořenářky. Nespornou výhodou užívání jitrocele je jeho velmi dobrá snášenlivost. Nejsou popsány žádné nežádoucí účinky či nesnášenlivost s jinými léky a preparáty, díky tomu ho můžeme užívat dlouhodobě, pravidelně a bez obav.

  1. Jitrocel mnoha podob - léčivé produkty

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

Jitrocel má protizánětlivé účinky a tlumí kašel, dnes jej známe především ve formě sirupu, který můžeme zakoupit běžně v lékárně. Šťáva podporuje a upravuje trávení, působí na žaludeční vředy a na choroby dvanácterníku. Zevně přikládáme čerstvý jitrocel na špatně se hojící rány všeho druhu.
Jitrocel je osvědčený prostředek na léčbu dýchacích cest a všech nemocí, které s tím souvisejí: uvolňuje hleny, chrání sliznice, účinkuje proti kašli či chrapotu.

Jitrocel kopinatý

JITROCEL KOPINATÝ - PĚSTOVÁNÍ:

Pěstování jitrocele není vůbec náročné. Jitrocel je velice přizpůsobivou . Pro jeho pěstování potřebujete půdu, kterou zbavíte plevele a jež má dostatečný přívod živin. Nejvíce ji vyhovuje slunné, ale pozor pokud je velmi teplé a suché, snižuje to jeho výnos. Ideální prostředí je tedy takové, kde dochází přibližně k 500 mm srážek za rok. Půdu má rád hlinitou anebo hlinito-písčitou.

JITROCEL KOPINATÝ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Sbírají se listy jitrocele, a to od května nebo června do konce srpna. Květní stvoly je nutno ihned odstranit, neboť při pozdějším čištění by se droga drobila. Jitrocelový list je velmi náročný na správné usušení. Pomačkané, za vlhka sbírané nebo zapařené listy rychle černají a jako droga jsou bezcenné. Suší se ve slabých vrstvách do 5 cm, nejprve je možno listy opatrně předsušit na slunci, pak se dosuší ve stínu na vzdušném místě. Při umělém sušení nemá teplota překročit 40°C. Správně usušená droga je lámavá, olivově až hnědavě zelená. Je téměř bez zápachu a má mírně hořkou až svíravou chuť.

 "Hypochondr – nemocný z povolání."