DIVIZNA VELKOKVĚTÁ
ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:
• Latinský název: Verbascum thapsitorme
• Slovenský název: Divozel veľkokvetý
• Ostatní názvy: děvizna, svíce královská, Petrova hůl, divozel, císařská svíce, děvozel, pochodňová květina, kruželice, psí ocas, svícen, louč
• Rozšíření: na slunných stráních a mezích, v dobře propustné a vápenité půdě, od nížin až po podhůří
• Léčivé látky: silici, slizy, cukry a saponiny
• Využití: hojení bércových vředů, hojení ran, na otoky, v kombinaci s ostatními bylinkami na odkašlávání, působí močopudně, protizánětlivě a uvolňuje křeče trávicího traktu
DIVIZNA VELKOKVĚTÁ - POPIS ROSTLINY:
Divizna velkokvětá je dvouletá rostlina milující slunce. Prvním rokem vyroste pouze přízemní růžice měkkých stříbřitě chlupatých listů, které na podzim opět uvadají. Druhým rokem vyroste až dva metry vysoká kvetoucí lodyha lákající včely.
Diviznu najdeme volně v přírodě na kamenitých stráních obrácených k jihu, je také pěstována v zahrádkách. Škoda, že velmi často jen pro okrasu.
DIVIZNA VELKOKVĚTÁ - LÉČIVÉ ÚČINKY:
Léčivé účinky divizny:
- Působí proti průjmu
- Působí při bolesti zubů
- Má účinky proti bolesti očí
- Pomáhá při hnisajících ranách
- Podporuje vykašlávání hlenu
- Tlumí křeče průdušek
- Pomáhá při astmatu
- Působí močopudně a ovlivňuje činnost sleziny
- Prospívá činnosti jater a brzlíku
Divizna je známým a velice často používaným přírodním lékem na nemoci dýchacích cest, kašel, bronchitidu a ulevuje také při astma. Obsažené látky účinně léčí jak suchý a dráždivý kašel, tak kašel doprovázený silnou sekrecí. Účinek divizny je v tomto případě dvojí, podporuje totiž produkci sekretu, pomáhá tělu se ho zbavovat, tedy zlepšuje vykašlávání. Zároveň na sliznicích dýchacích cest vytváří ochranný povlak, který je chrání před vysycháním a přílišným drážděním.
Divizna velkokvětá byla známá již ve starém Řecku. Používala se při průjmu, zhmožděninách, bolesti zubů a chronickém kašli. Listy se využívaly při bolesti očí a hnisajících ranách. K získání přirozeného ruměnce se používalo potírání tváří listy divizny, tak jak to dělaly starší Římanky.
Květ divizny má i další léčebné účinky na náš organismus. Dříve se často používal k léčbě katarů zažívacího traktu, žaludku, střev a podporu léčby průjmových onemocnění. Působí také močopudně, má tedy i čistící účinek na naše tělo.
Divizně se přisuzuje i lehký dezinfekční a antibakteriální účinek, jak vnitřně, tak při vnějším užití. Z tohoto důvodu se nálev, odvar, nebo mast z květů používaly pro podporu hojení poranění kůže a špatně se hojících kožních nemocí.
Květ divizny má medovou chuť. Léčivé účinky divizny velkokvěté ovlivňují především dýchací cesty. Je to vynikají lék na kašel, především u dětí- podporuje vykašlávání, tlumí křeče průdušek a průdušinek, používá se při bronchitidě, laryngitidě a bronchiálním astmatu. Užívá se zvláště při suchých zánětech s dráždivým kašlem. Působí také protivirově, protizánětlivě a také tiší bolest. Podává se také při zánětech jícnu, žaludku a střev. Spolu s heřmánkem se divizna dává do průduškových čajů a čajů při nachlazení pro děti.
OBSAHUJE:
- flavonoidy (rutin, hesperidin, apigenin, luteolin) - zvyšují bronchiální sekreci a napomáhají tím rozpouštění hlenů
- éterické oleje
- karotenoidy
- saponiny - zvyšují bronchiální sekreci a napomáhají tím rozpouštění hlenů
- třísloviny
- glykosidy
- mastné substance
- slizovité látky - vytvářejí na sliznici horních cest dýchacích ochranný povlak a chrání ji tak před drážděním a vysycháním
-
Účinné léčivé produkty s diviznou
Reklamawww.alfafit.cz/Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.
DIVIZNA VELKOKVĚTÁ - PĚSTOVÁNÍ:
DIVIZNA VELKOKVĚTÁ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:
Sbíráme květní koruny bez kalichů (Flos verbasci) od července do září. Po usušení mají květy medovou vůni.
Sbírají se pouze koruny květů bez kalicha, proto je nutné je sbírat postupně každý den. Květy, které nesmí být při sběru vlhké, se rozkládají na plochu tak, aby se nepomačkaly. Sušíme je rychle, nejlépe během jednoho dne na slunci, nebo v otevřené troubě při 60°C. Pokud se do usušeného květu připletou i zahnědlé květy, které samy opadaly nebo zbytky kalicha, celý sběr se znehodnotí.
"Zdraví není vším, ale bez zdraví je všechno ničím."