Dobromysl

DOBROMYSL OBECNÁ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Dobromysl obecná
Latinský název: Origanum vulgare
Slovenský název: Pamajorán obyčajný
Ostatní názvy: oregano, voněkras, červená lebeda, mysl domácí, dobrotnice, zimní majoránka, dobráček, divoká marjánka, oregano, oreganum, origanum, pamajorán
Rozšíření: řídké křoviny, sušší trávníky, lesostep a paseky a to sušší, hlinité, na živiny bohaté půdy, vyskytuje se prakticky v celé Evropě, na Kanárských ostrovech, v Malé Asii, na Blízkém východě, v nižších polohách Himalájích a jižní Číně
Léčivé látky: asi 0,4% silice (hlavně thymol thymol a karvakrol) a asi 8% tříslovin, hořčiny, tanin, těkavý olej, gumopryskyřici a další látky
Využití: uvolňuje křeče při kašli, usnadňuje odkašlávání, působí protizánětlivě, upravuje trávení, užívá se při žaludečních a střevních chorobách, snižuje revmatické bolesti, využívá se při zánětu dásní  

DOBROMYSL OBECNÁ - POPIS ROSTLINY:

Dobromysl obecná (Origanum vulgare) bývala jednou z nejoblíbenějších bylin staročeského léčitelství a kořenářství. Dnes už jí žádný labužník neřekne jinak než oregano.
Dobromysl obecná (známá též jako oregano) je vytrvalá bylina, často u nás využívaná jako koření, ale také jako léčivka pro své lehce antibiotické účinky.
Dobromysl obecná (Origanum vulgare, také oregano), je vytrvalá bylina, která roste v Evropě i Asii. V českých zemích se vyskytuje na prosluněných stráních, na pasekách, ve světlých lesích nebo v křoviscích. Květy dobromysli jsou narůžovělé, bylina je výrazně aromatická a má mírně nahořklou chuť.

DOBROMYSL OBECNÁ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

Dobromysl se užívá jako lék:

Oregano podporuje chuť k jídlu, působí proti průjmům, podporuje tvorbu žluči. Pomáhá při střevních infekcích a dokonce má dobré výsledky při žaludečních vředech. Oregano obsahuje mnoho vitamínů, minerálů a další prospěšné látky, které fungují jako účinné oxidanty. Obsahuje také důležité fenolové kyseliny, které likvidují volné radikály, čímž pomáhá předcházet vzniku některých typů rakoviny. Je to přírodní antibiotikum. Hlavní účinnou látkou v dobromyslovém oleji je carvacrol. Tato látka je velmi silným přirodním antibiotikem, dokonce bylo prokázáno, že působí i na kmeny bakterií, které jsou odolné vůči syntetickým antibiotikům. Oregánový olej obsahuje nejvíce této látky.

Oregano02

Je to vytrvalá bylina z čeledi hluchavkovitých. Dorůstá do výšky okolo 20 – 60 cm. Má zelené zbarvení, v létě kvete drobnými nafialovělými květy a její plody se nazývají tvrdky.

Nať dobromysli, nazývaná též oregano, je velmi aromatická a obsahuje velké množství léčivých látek, jako jsou silice (thymol), třísloviny, tanin, apod. Sběr se provádí seříznutím natě několik cm nad zemí 2-3krát ročně, plody se odstraňují. Suší se ve stínu, aby nedošlo k znehodnocení léčivých účinků.

VYUŽITÍ OREGANA

Oregano se používá jako koření. Dále se z čerstvé, nebo sušené natě vaří léčivý čaj. Je vhodná pro přípravu kloktadla a hojivých obkladů. V kosmetice se využívá pro výrobu balzámů na vlasy, koupelí a vonných olejů.

VNITŘNÍ UŽITÍ

  • podporuje trávení
  • zvyšuje produkci žluče v játrech
  • léčí nemoci dýchacího ústrojí  (usnadňuje vykašlávání a dezinfikuje)
  • uvolňuje křeče hladkého svalstva (např. při bolestivé menstruaci)
  • působí jako antidepresivum (odtud název ,,dobrá mysl“ = dobromysl)

S dobrou myslí s dobromyslí

Reklamawww.alfafit.cz/
 
Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

VNĚJŠÍ UŽITÍ

  • kloktadlo působí léčivě při zánětech v krku, nebo zánětu dásní
  • koupele a obklady dezinfikují a napomáhají léčbě špatně se hojících ran

DOBROMYSL OBECNÁ - PĚSTOVÁNÍ:

Dobromysl obecná je vytrvalá nenáročná bylinka, která vyžaduje slunečné stanoviště. Lze ji vypěstovat i z výsevu, ale klíčení může být zdlouhavé. Množí se dělením trsů. Ideální období pro množení oregana je jaro, kdy začínají rostlinky rašit, nebo po odkvětu na podzim. Je potřeba jej vydatně zalít, aby dobře prokořenil.

DOBROMYSL OBECNÁ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Užívá se sušená i čerstvá nať často jako koření v domácí kuchyni, jako léčivá bylina se užívá zevně i vnitřně, buď samostatně, nebo v bylinné směsi.
Dobromysl můžete sbírat od jara až do květu – sbírají se vrcholové části rostlin, oddaluje se tím kvetení, navíc je v těchto částech nejvíce účinných látek. Pokud už máte větší trs, doporučuji jej nasušit – suší se nať a pak se po usušení sdrhávají lístky. Usušené se pak skladují v suchu a temnu.

  Dobromysl

 "Raději chci být zdravý, než bohatý."
Marcus Tullius Cicero