Rozmarýn

 

ROZMARÝN LÉKAŘSKÝ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Rozmarýn lékařský
Latinský název: Rosmarinus officinalis
Slovenský název: Rozmarín lekársky
Ostatní názvy: rozmarýna, rozmariján, posvátný keř, mořská rosa, merdov, mořská rosa
Rozšíření: ve své domovině ve Středomoří se vyskytuje zejména v blízkosti mořského pobřeží, vyhýbá se těžkým půdám, nalezneme jej taktéž v USA, Mexiku a po celé střední a východní Evropě, kde však obtížně přečkává tuhé zimy
Léčivé látky: silice, flavonoidy, třísloviny, organické kyseliny, alkaloidy, triterpeny, saponiny, hořčiny, fytoncidy, fytosteroly
Využití:dezinfekční a antiseptické účinky, pozbuzuje oběhový systém, posiluje paměť, upravuje trávení, podporuje činnost jater, hojí namožené svaly a prospívá při revmatismu, posilovač imunitního systému, čistí póry, odstraňuje pocity únavy a vyčerpanosti, antiseptické kloktadlo, odpuzuje hmyz

 

ROZMARÝN LÉKAŘSKÝ - POPIS ROSTLINY: 

Rozmarýn je bylinka z čeledi hluchavkovitých, trvalka, která má domov hlavně v oblasti kolem Středozemního moře, kde roste i volně v přírodě. Rodové latinské jméno rozmarýn má původ ve slovech ros a marina z latiny, to znamená v překladu mořská rosa. Rozmarýn je stále zelený vytrvalý keřík, který může dorůstat výšky až sto padesát centimetrů. Má malé růžové nebo nafialovělé kvítky, které vyraší brzy na jaře a vydrží až do časného léta. Někdy dojde k nasazení druhých květů začátkem podzimu. Jeho krátké a úzké jasně zelené listy jsou podobné jehličí, na spodní straně jsou trošku světlejší, bělavé. Při rozemnutí silně a krásně voní.
Rozmarýn nenapadají mšice, silicemi prostoupené tuhé lístky jim totiž nechutnají. Tato rostlinka patří mezi významné léčivky. Má dezinfekční účinky, podporuje prokrvení a celkově povzbuzuje hlavně psychiku.

  1. Pevné zdraví s rozmarýnem

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

ROZMARÝN LÉKAŘSKÝ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

LÉČIVÉ ÚČINKY:
- zvyšuje krevní tlak
- slouží k posílení organismu
- upravuje menstruaci a menstruační cyklus
- usnadňuje hojení svalových obtíží
- prevence rakoviny (játra, ledviny)
- tonizuje cévy
- preventivně působí na mozek a mozkové procesy

Rozmarýn se v čínské tradiční medicíně používá již tisíce let jako účinná bylinka na posílení mozku. Obsahuje totiž vzácné éterické oleje, které stimulují mozkovou činnost a také zvyšují bdělost a bystrost mozku. Velmi významnou složkou rozmarýnu je cineol. Kromě pozitivních účinků na mozek podporuje tato bylinka trávení a chuť k jídlu, zvyšuje tvorbu a vylučování moči a pomáhá při nadýmání. Funguje také jako posila imunitního systému a dokáže pozvednout náladu. Pomáhá i při srdečních problémech, zklidňuje tachykardii. Koupel z odvaru rozmarýnu má osvěžující účinky a velice dobře čistí i póry. Silný odvar slouží k čištění převážně mastné pleti, k omývání ekzémů, na rány a pohmožděniny. Je velmi oblíbený také v aromaterapii.

ROZMARÝN LÉKAŘSKÝ - PĚSTOVÁNÍ:

Rozmarýn

Rozmarýn můžeme vypěstovat ze semen či řízků. Rozmarýnu sázejte na teplé, slunečné a dobře odvodněné místo se zásaditou půdou. Bylinka roste dobře i v truhlících. V zimě rostlinu chraňte před vlhkem a chladem. Čerstvé listy můžete otrhávat po celý rok.

ROZMARÝN LÉKAŘSKÝ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Drogu tvoří listy se zelnými výhonky, které se sbírají lehce po rozpuku, dokud jsou ještě měkké. Lístky rozmarýnu můžeme z rostliny sklízet k okamžité spotřebě po celý rok, největší sílu mají však v období těsně před květem. Tehdy je vhodné ostříhat několik větviček z rostliny, svázat do menších kytiček a zavěsit k usušení. Suché lístky pak z dřevnatých stonků odrhneme a uložíme do dobře uzavíratelné nádoby. Tak si zachovají co nejvíce aromatických a účinných látek. Ze stejného důvodu se doporučuje suché lístky podrtit na drobno až těsně před upotřebením.

"Prevence chrání naše zdraví před zásahy lékařů."