Kakost smrdutý

KAKOST SMRDUTÝ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Kakost smrdutý
Latinský název: Geranium robertianum
Slovenský název: Pakost smradľavý
Ostatní názvy: čapí nůsek, čapina, kyčník
Rozšíření:V ČR hojný na celém území, roste od nížin až do horských oblastí
Léčivé látky: obsahuje hořčinu geraniin, asi 5% tříslovin, pryskyřice, organické kyseliny, geraniovou červeň a silici
Využití: k zastavení krvácení z nosu či plic, k zastavení průjmu a k léčení katarů trávicích orgánů

KAKOST SMRDUTÝ - POPIS ROSTLINY: 

Jednoletá až dvouletá bylina, dorůstá do výšky 50 cm, oddenek je tlustá a lodyhu má větvenou, přímou, často poléhavou a měkce oděnou. Válcovitá nebo hranatá lodyha má odporný pach. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, zpravidla trojčetné, dvakrát peřenodílné. Květy jsou po dvou sestaveny na dlouhých stopkách, jsou růžové, zřídkakdy bílé, v průměru mají asi 1 cm. Plody jsou poltivé, zašpičatělé, zobanité, obsahují pět plůdků, dlouhé přibližně 2 cm. Na hřbetní straně jsou plody porostlé bílými trichomy. Kvete od června do října.

  1. Na močové cesty - jedině kakost

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

V ČR hojný na celém území, méně v nelesních oblastech a v oblastech intenzivně zemědělsky využívaných, roste od nížin až do horských oblastí (přibližně do 1000 m n.m.). Celkově roste v Evropě vyjma nejsevernějších oblastí. Stinné a polostinné lesy, vlhké stinné sutě, rokle, lesní příkopy, parky, zdi, dvory, hromady štěrku, rumiště, preferuje půdy vlhké, na živiny bohaté, dusíkaté, humózní, hlinité i kamenité.

Energy AudironEnergy Audiron

KAKOST SMRDUTÝ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

Účinky rostliny:

Droga se užívá zejména při nálezu krve v moči, při zevním i vnitřním krvácení a proti průjmům. Je možné ji použít i při vykašlávání krve, při děložním krvácení, při krvácení zažívacího ústrojí nebo při chronických střevních zánětech jako kloktadlo. Dobře se může uplatnit i při močových kaméncích a při některých nemocech ledvin. Čerstvý rozdrcený kakost ve formě obkladů léčí ušní záněty, některé obličejové záněty (např. zubů), záněty nervů (např. v končetinách), nehojící se rány, ischias, bolesti žaludku, oteklé údy.

KAKOST SMRDUTÝ - PĚSTOVÁNÍ:

U této rostliny je zajímavé, že svá semena vlastně vystřeluje do okolí. Je to zajištěno osinou semena, která je prohnutá a zároveň napnutá. Tento způsob rozšiřování semen je označován jako autochorní.

Kakost smrdutý

KAKOST SMRDUTÝ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Rostlina  kvete dlouho a můžeme ji sbírat tak dlouho, dokud jsou na ní květy. V se  kakost neprodává, proto je jediným zdrojem drogy vlastní sběr. Odpudivý zápach po  vysušení podstatně zeslábne, zachová se jen nepříjemná, ostrá chuť. Mezi léčivé rostliny  se řadí i příbuzný, větší a hezčí kakost luční. Ten má však jiné uplatnění a nemůžeme  jím kakost smrdutý nahradit.
Sbírá se kvetoucí nať (obvykle i s kořeny), která se suší ve stínu nebo při umělém sušení za teplot do 40 °C. Vzhledem k úbytku léčivých látek při sušení je však lepší užívat čerstvého kakostu.


„Pijeme na cizí zdraví a ničíme se vlastní.“