AFTY
AFTY - LÉČBA ÚČINNĚ A EFEKTIVNĚ:
AFTY - ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:
• Latinský název: Stomatitis aphtosa
• Slovenský název: Afty
• Příčina: přesně není známo, spojováno s porušením imunity
• Projevy: menší, bolestivý vřídek uvnitř dutiny ústní
• Prevence: zásadní je ochrana imunitního systému, správná životospráva, minimální stres
• Alternativní léčba: péče o dutinu ústní pomocí bylinných výplachů (heřmánek), sušené lístky řepíku lékařského a dále šalvěj či lékořice
• Původ a výskyt: nejčastěji u žen a mladých lidí do 30 let
• Komplikace: velké afty zanechávají jizvy, mohou způsobovat řezavou bolest až dehydrataci
AFTY - ZÁKLADNÍ POPIS:
V jednoduchosti se jedná o malý, bolestivý vřídek, který se na rozdíl od oparu nachází uvnitř dutiny ústní. Jejich výskyt můžeme pozorovat nejčastěji u mladých lidí, častěji u žen. Do 30 let věku se bavíme o skoro 1/5 populace, která se s afty setkala. Mohou se objevit jak v ústní dutině, tak na patře či jazyku, kde mohou zůstat až 3 týdny.
O pojmenování této nemoci se zasloužil slavný Hippokrates, jenž je považován za otce lékařství a lékařské vědy obecně. Právě on jimi trpěl velmi často. Nebavíme se o závažném onemocnění, může však způsobit nepříjemné bolesti, které znemožňují pití, mluvení i příjem potravy.
Co se nakažlivosti týče, názory odborné veřejnosti se různí. Některé prameny se o této problematice zmiňují a pokazují na nakažlivost, nicméně s určitostí toto tvrdit, na rozdíl od oparů, nemůžeme.
V poslední době si mnozí hrají s myšlenkou genetické predispozice, která je silně podpořena vlivem vnějšího prostředí. Nicméně zde bychom byli již na poli hypotézy a ne faktu.
AFTY - ALTERNATIVNÍ LÉČBA:
Na úvod bychom měli říct, že pokud jsou afty bolestivé či znemožňují příjem potravy nebo tekutin, doporučujeme okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Konkrétně stomatolog je ten, kdo Vám s léčbou a prevenci poradí nejvíce. Ještě dodáme, že bychom se měli vyhýbat kořeněným jídlům, kávě a dále pak citrusům obecně. Negativně pak taktéž působí kouření či žvýkání žvýkačky.
První pomoc představuje například cucání kostky ledu v ústech, která napomůže lokálnímu znecitlivění bolavého místa postiženého afty. Velmi účinné může být využití výplachu, jehož základem byl heřmánek, respektive květ.
Zajímavostí může být doporučení konzumace cibule. Právě ta brání uvolňování zánětlivých látek v organismu, čímž přímo posiluje a podporuje lidskou obranyschopnost.
Vřele doporučujeme, nejen na léčbu aftů, bylinkovou tinkturu, tedy naložit bylinky jako třapatka, šalvěj či lékořici do 60% alkoholu. Tuto směs poté vystavíme venkovnímu světlu a to na dobu několika hodin. Výsledný produkt cedíme a využíváme na postižená místa.
Mnozí z Vás pravděpodobně na léčbu aftů využívají čerstvé borůvky či šťávu z nich. Mluvíme zde zejména o prevenci.
Velmi často je doporučována chlorella či chlorofyl, z řad doplňků stravy pak taktéž výtažek z čajovníku australského či z grapefruitových jadérek.
-
Léčba aftů - účinně a rychle
Reklamawww.alfafit.cz/Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.
-
AFTY - PREVENCE
Vzhledem ke vztahu aftů a imunitního systému je velmi důležitá podpora imunitního systému. Neměli bychom zanedbávat taktéž spánek a vyhýbat se stresu.
Předcházet vzniku můžeme taktéž pomocí výplachů dutiny ústní, čímž zabráníme množení cizorodých mikroorganismů. Všeobecně bychom měli dbát zvýšené péče o dutinu ústní.
Pokud používáte ostré, tvrdé kartáčky, pak zbystřete taktéž. Právě jimi můžete narušit ochrannou vrstvu ústní mikroflóry.
Mimo tradiční vitamín C, který podporuje imunitu, bychom neměli opomenout ani vitamín B, zejména pak kyselinu listovou.
AFTY - PŘÍČINY A PŘÍZNAKY:
Přesná příčina původce této nemoci není známá. Pokud ji hledáme, měli bychom se zaměřit na poruchy imunity lidského těla. Právě ta se spojuje s nepříznivou ústní mikroflórou, která může být původcem této nemoci.
Důvodem vzniku aftů může být nedostatek vitamínů a to zejména vitamínu B. Riziko vzniku aftů je taktéž spojeno se stresovou zátěží, kterou může podporovat řada hormonálních změn. Často se afty vyskytují u uživatelů rovnátek a vlastníků zubních protéz. Velmi častou příčinou jsou zlozvyky v podobě okusování nehtů, „žvýkání“ tváří či jazyka. Rizikovou skupinou jsou kuřáci a lidé, kteří žvýkají pravidelně tabák. Velmi často se objeví, pokud trpíte sníženou citlivostí na složky obsažené v zubních pastách.
Aft se objeví prakticky bez varování, nicméně jeho přítomnost je silně spojena s předchozími řádky, které se věnují příčinám. Již 1 den předem však postižená místa mění svou strukturu a je patrné narušení ústní sliznice, někdy se může dostavit pocit pálení a bolesti.
AFTY - KOMPLIKACE:
Velmi častou komplikací ve spojení s afty může být oslabení imunitního systému a potažmo snadnější náchylnost k nemocem.
Pokud jsou afty většího rozměru, pak je možné, že jejich průvodním jevem může být dehydratace. Nejedná se o komplikaci, nicméně o vedlejší efekt, který doprovází onemocnění afty.
"Čím více dáváte, tím více skutečného bohatství máte."