ALOE VERA
ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:
• Latinský název: Aloe vera
• Slovenský název: Aloe vera
• Ostatní názvy: krev Bohů, rostlina nesmrtelnosti
• Rozšíření: původem ze severní Afriky, dnes mimo pouště na Kanárských ostrovech, Španělsku, Řecku, Itálii a Franci, všeobecně, státy v okolí Středozemního moře
• Léčivé látky: vitamíny A, B1, B2, B3, B6, B12, C, E, niacin a cholin, z minerálů hořčík, mangan, zinek, sodík, draslík, vápník, měď a chrom a dále steroidy, vzácné aminokyseliny, glykosidy, saponiny, polysacharidy nebo mastné kyseliny (celkem 200 prospěšných látek)
• Využití: hojivé účinky, napomáhá trávení, detoxikace těla, řešení alergií, posílení imunity, úleva od bolesti, snižování hladiny cukrů v krvi
ALOE VERA - POPIS ROSTLINY:
Aloe vera je sukulent, víceletá jednoděložní rostlinu, jejímž místem původu jsou oblasti severní Afriky, přesněji pak ze soustroví mezi Somálskem a Arabským poloostrovem. Nicméně byla známá již starým civilizacím a to nejen Egyptu, ale taktéž Řecku a Římské říši. Egypťané rostlinku Aloe vera zvaly „krev Bohů“ a královny Egypta využívaly sílu rostlinky k omlazení pleti, za což si v jejich očích vysloužila název „rostlina nesmrtelnosti“. V současné době můžeme Aloe vera nalézt nejen v rozlehlých afrických pouštích, ale taktéž na území Franci, Itálie, Španělska a Řecka, všeobecně pak v oblasti Středozemního moře. Dokonce američtí indiáni ji považují za posvátnou a uctívají ji. Dnes rod aloe čítá více než 400 rozličných druhů rostlin. Mnohé z nich pak můžete potkat na zahradních skalkách či v domácnostech jako okrasné pokojové sukulenty.
-
Aloe Vera - síla přírody na jednom místě
Reklamawww.alfafit.cz/Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.
Aloe vera je velmi známou rostlinkou, zejména díky silně hojivým účinkům. Své jméno získala z arabského slova „alloeh“ – v překladu zářivá hořká látka a latinského slova „vera“ – v překladu pravda.
ALOE VERA - LÉČIVÉ ÚČINKY
Aloe vera má široké využití a její léčivé účinky si shrneme v následujících řádcíh:
- hojí povrchové rány, oděrky a popáleniny, včetně vyrážek či bodnutí hmyzu
- napomáhá při obtížích s trávením při překyselení organismu
- napomáhá léčbě atopického ekzému
- součást detoxikace organismu
- prostředek posilující imunitu
- řeší poruchy látkové výměny
- podporuje vstřebávání stopových prvků, vitamínů a minerálních látek a jejich umisťování
- ulevuje od bolesti při obtížích s pohybovým aparátem.
- napomáhá regeneraci svalů
- léčba oparů, akné a plísní
Léčivých účinků aloe vera lidstvo využívá už odedávna a rostlina je pro ně některými národy dokonce uctívána. Jako posvátnou ji uctívají například američtí indiáni. Egypťané jí přezdívali boží krev či rostlina nesmrtelnosti a egyptské královny ji dokonce užívaly k omlazení pleti.
Díky výrazným hojivým účinkům je aloe využíváno jak v medicíně, tak kosmetickém průmyslu. Obsahuje zejména vitamíny A, B1, B2, B3, B6, B12, C, E, niacin a cholin. Z minerálů se v rostlině nachází hořčík, mangan, zinek, sodík, draslík, vápník, měď a chrom. Rovněž obsahuje steroidy, vzácné aminokyseliny, glykosidy, saponiny, polysacharidy nebo mastné kyseliny. Celkem aloe vera obsahuje více než 200 látek prospěšných pro naše tělo.
ALOE VERA - PĚSTOVÁNÍ:
Aloe vera je vcelku nenáročnou rostlinkou, kterou si můžeme běžně pěstovat doma. Bude Vám stačit lehká, propustná půda s troškou písku. Nutné je zajistit rostlince dostatek slunečních paprsků a občasné zavlažování. Nicméně bez vody je rostlinka schopná vydržet i několik dnů. V zimním období je vhodné omezit zavlažování v důsledku vegetačního klidu a zajisti teplotu, která neklesne pod 5°C. Z kraje jara bychom měli zajistit přesazení rostlinky.
ALOE VERA - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ
Z rostlinky aloe se nejčastěji sbírá a zpracovává list s obsahem hojivé šťávy. Nicméně se nemusí jednat pouze o čerstvé listy, ale taktéž o sušené či konzervované části rostlinky.
Pokud chceme využít ke sběru vlastní rostlinku, pak volte minimálně 2 roky starou.
ALOE VERA - VYUŽITÍ V KUCHYNI, V PRAXI:
Vzhledem k široké využitelnosti Vám přinášíme radu, jak blahodárný gel z rostliny získat. Rostlinka jako taková nevykazuje žádné vedlejší účinky, nicméně se občas může při lokálním užití projevit alergická reakce s následkem svědění a zarudnutí kůže. Nikdy však neužívejte šťávu v období těhotenství nebo při kojení.
1. Sběr gelu z aloe vera
Budeme potřebovat mladý výhonek rostlinky, minimálně 2 roky staré, který odřízneme podélně od rostlinky tak, abychom nepoškodily ostatní okolní listy. Takto uříznutý výhonek rozřízneme podélně a vytékající „tekutinu“ ihned sbíráme a užíváme na určená místa.
2. Domácí „aloe vera“ džus
SUROVINY:
100 g – 150 g dužiny aloe
300 ml oblíbeného džusu
150 ml minerální či obyčejné vody (nesycené)
přibližně 4 - 5 lžic medu
POSTUP:
Odřízněte list a oloupejte ho tak, abyste získali vnitřní dužinu. Tu nakrájejte na menší kousky. Poté ji vložte do mixéru a přidejte ostatní ingredience dle chuti a nálady. Takto připravenou směs promixujte a domácí džus z aloe vera je hotový.
3. Domácí nápoj z aloe a kiwi
SUROVINY:
250 g kiwi
150 g gelu z aloe vera
½ ks limetky
POSTUP:
Limetku hned v úvodu omyjeme a rozkrojíme. Jednu z půlek vymačkáme do připravené nádoby. Kiwi oloupeme a spolu s aloe vera využijeme odšťavňovač. Do takto připravené šťávy přidáme šťávu z poloviny limetky a druhou půlku pokrájíme přímo do nápoje.
„Lásku, vlídnost a bratrský soucit potřebuje nemocný někdy více než všechny léky.“
Dostojevskij