Kozinec

KOZINEC BLANITÝ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Kozinec blanitý
Latinský název: Astragalus propinquus

Slovenský název: Kozinec blanitý
Rozšíření: v severní a severozápadní Číně a v Japonsku, v Mongolsku a v Přímořském a Chabarovském kraji a také v Zabajkalí
Léčivé látky: obsahuje glykosidy, dále látky označované jako astragalany (odvozené od latinského názvu, ty patří k saponinům), aminokyseliny (kyselina gamaminomáslená, cystein a další), steroly (například beta-sitosterol), betain, slizy, nenasycené mastné kyseliny a další
Využití: podporuje přirozenou obranyschopnost a odolnost organismu, přispívá k udržení normální hladiny cukru v krvi

KOZINEC BLANITÝ - POPIS ROSTLINY: 

Kozinec blanitý je víceletá rostlina z čeledi bobovitých. Má mohutný, 50 - 150 cm dlouhý, mrkvovitý žlutohnědý kořen, na řezu světle žlutý. Stonek je asi 1 metr vysoký, hranatý, palisty blanité, trojúhelníkovité a zašpičatělé, listy lichozpeřené, s 8 - 12 jařmy, lístky celokrajné a hrotité. Květy vyrůstají po 1 - 15 v řídkých hroznech. Kalich je u báze ztloustlý, trubkovitý a nepravidelně zubatý, motýlokvětá koruna světle žlutá. Plod je pukavý, kožovitý lusk až 6 cm dlouhý s podélnou přihrádkou. Obsahuje obvykle 12 černých, krátce ledvinovitých semen. Rozšířen je v severní a severozápadní Číně a v Japonsku, v Mongolsku a v Přímořském a Chabarovském kraji a také v Zabajkalí. Roste v údolí řek a na písečných přesypech, v řídkých dubových lesích, keřovitých porostech a na úbočí horských svahů. S ohledem na místa rozšíření tento druh roste a přezimuje také u nás.

Energy ImunosanEnergy imunosan

KOZINEC BLANITÝ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

Účinky rostliny:

Imunita - základ Vašeho zdraví

Reklamawww.alfafit.cz/
 
Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.
 
Využívá se pro posílení imunitního systému, kdy účinné látky obsažené v rostlině - astralgany - stimulují buňky imunitního systému k produkci tzv. interferonů, tedy proteinů důležitých pro likvidaci virové infekce.
Účinek kozince blanitého na imunitní systém je srovnatelný s echinaceou, v případech některých onemocnění může být ještě účinnější.Proto se využívá k rekonvalescenci u pacientů s oslabenou imunitou, např. při opakovaných nemocech z nachlazení či u alergií.
Je možné jej podávat lidem s potížemi všech druhů svalstva. Kořen kozince podporuje krvetvorbu, dodává svalům energii, regeneruje tkáně, zahřívá svaly a následně umožňuje nárůst svalové hmoty.
 
Rozšiřuje cévy, snižuje krevní tlak, zlepšuje prokrvení  kůže, zrychluje krevní oběh a posiluje srdeční sval. Povzbuzuje silné pocení  a ulevuje při zadržování tekutin, neboť droga je výrazně močopudná.  
Navíc léčí záněty ledvin a odstraňuje bílkovinu z moči. Má výrazné antibiotické (a antivirotické) učinky, a to jak na viry, tak i na řadu bakterií působících např. dyzenterii (úplavici) nebo salmonelózu.
Bylina je velmi dobrým antioxidantem a imunostimulátorem, zvyšuje odolnost  a vitalitu organismu. Chrání jaterní buňky před toxickými vlivy, ale také  brání tukové degeneraci jater (steatóze).

KOZINEC BLANITÝ - PĚSTOVÁNÍ:

Nevyžaduje žádné specifické pěstební podmínky. Půda může být mírně kyselá a spíše lehčí, neboť v těžké a přemokřené půdě kořeny uhnívají. Pěstuje se hlavně ze semen, která při klíčení vytvářejí  poměrně dlouhé kořeny, proto se předpěstované sazenice špatně přesazují.

Kozinec

Je tedy možno volit i přímý výsev, a to koncem dubna. Za vegetace je třeba rostliny pravidelně kypřit a udržovat půdu bez plevele. Sklizeň kořenů probíhá po příchodu prvních podzimních mrazíků. Opatrně je vyryjeme, očistíme, nakrájíme napříč na asi 2 cm dlouhé kousky a sušíme  ve stínu při teplotě 40-50 °C. Uchováváme na suchém a tmavém místě.

KOZINEC BLANITÝ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Předmětem sběru je kořen. Sklizeň probíhá po příchodu prvních podzimních mrazíků. Opatrně je vyryjeme, očistíme, nakrájíme napříč na asi 2 cm dlouhé kousky a sušíme ve stínu při teplotě 40 - 50 °C. Uchováváme na suchém a tmavém místě.

Kořen se užívá několik týdnů na konkrétní onemocnění. 3–6 gramů kořene se nechá 5 minut povařit ve 1/4 litru vody a poté se 15 minut luhuje, načež se scedí a odvar se dle potřeby dochutí např. medem a citronem, tento odvar se podává 3x denně.  

"Zdravý ubožák je šťastnější než nemocný král."