Saturejka

 

SATUREJKA ZAHRADNÍ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Saturejka zahradní
Latinský název: Satureja hortensis
Slovenský název: Saturejka záhradná
Ostatní názvy: satorka, číbr, šubra, satorka
Rozšíření: z oblasti Balkánu a jižního Středomoří, vyžaduje lehčí půdy, teplá a slunná místa
Léčivé látky: silice (asi 0,2%) s karvakrolem, cymolem, tujonem, cineolem – usnadňují trávení, třísloviny (asi 8,5%), pryskyřice, slizy, minerální látky
Využití: snižuje krevní tlak, podporuje trávení, působí proti nadýmání a průjmu, desinfikuje dýchací cesty, posiluje mysl, působí mírně močopudně, posiluje organismus 

 

SATUREJKA ZAHRADNÍ - POPIS ROSTLINY:

Saturejka zahradní patří do čeledi hluchavkovitých. Je silně aromatickou letničkou. Pochází z jihovýchodní Evropy (ze Středomoří). U nás je pěstována jako koření. Saturejka má přímou lodyhu, většinou lysou, občas nafialovělou. Kvete droboučkými květy od července do září.
Pochází z oblastí kolem Černého moře, východního Středomoří a jižní Evropy. Vytrvalý druh saturejky (Satureia montana) je dosud součástí stálezelených porostů macchií, používá se rovněž ke kořenění.
až 30 cm vysoká bylina, žláznatě pýřitá, s drobnými, čárkovitě kopinatými lístky a s droboučkými bělavými a lila narůžovělými kvítky. Celá rostlina příjemně voní a má palčivou chuť.

  1. Pro dobré trávení - pro Vaše zdraví

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

SATUREJKA ZAHRADNÍ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

LÉČIVÉ ÚČINKY:- schopnost zvyšovat krevní tlak
- uvolňuje plynatost střev
-
celkově posiluje organismus
-
z
astavuje průjem
- tlumí pocit žízně
- používá se ke kloktání při bolestech v krku

Saturejková nať působí proti nadýmání a zabraňuje tvorbě plynů v zažívacím traktu, podporuje chuť k jídlu, usnadňuje trávení a zažívání, má protizánětlivé účinky, působí mírně močopudně. Málokdo ví, že je spolehlivým kardiotonikem. Snižuje krevní tlak a tlumí tachykardii. Tím, že podporuje trávení, působí proti nadýmání. Poradí si také s průjmovým onemocněním. Odvar ze saturejky můžete použít k desinfekci dýchacích cest a při průduškovém astmatu. Saturejkový čaj tlumí pocity žízně u diabetiků. Lze ji používat i zevně – k hojení ran. K léčbě vysokého krevního tlaku můžeme saturejku smíchat s květem hlohu a s natí meduňky.

Saturejka

SATUREJKA ZAHRADNÍ - PĚSTOVÁNÍ:

Pamatujte na pravidelnou zálivku. Jako letničku ji vysazujeme každý rok na jaře. Chceme-li ji mít na záhonu, sejeme ji přímo, do řádků 20-30 cm širokých, na slunném a teplém místě. Vzchází za dva týdny. Nemá zvláštní nároky na půdu, nejlépe se jí však daří na humózních, spíše lehčích půdách.

SATUREJKA ZAHRADNÍ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

V době květu ji odřežeme či ostříháme a usušíme v tenkých vrstvách ve stínu. Pokud ji odstřihneme před rozkvětem, pak budeme mít 2 úrody. Nať se používá nejčastěji v čerstvém stavu. K sušení ji sklízíme, jakmile začne kvést. Pak svážeme do menších otýpek a rozvěsíme do suché a větrané místnosti. Vysušením neztratí saturejka na své ostřejší chuti. Sušenou saturejku uchováváme v papírových sáčcích. Nejlépe v chladnější místnosti s dostatkem vzduchu.

„Štěstí se neměří podle titulů a peněz, ale podle zdraví a spokojenosti srdce.“