Protěž alpská

PROTĚŽ ALPSKÁ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Plesnivec alpský
Latinský název: Leontopodium alpinum
Slovenský název: Plesnivec alpínsky
Ostatní názvy: lví tlapka
Rozšíření: horské oblasti Evropy – Pyreneje, Jura, Alpy, Apeniny, Karpaty, hory Balkánského poloostrova
Léčivé látky: flavonoidy, fytoncidy, minerální látky a stopy silice
Využití: antibakteriální, antiseptické a hojivé účinky

PROTĚŽ ALPSKÁ - POPIS ROSTLINY: 

Vytrvalá bylina s krátkým oddenkem, 5–25 cm vysoká, lodyha přímá, nevětvená, dolní listy v přízemní růžici, kopisťovité, s krátkým řapíkem, lodyžní listy střídavé, přisedlé, kopinaté až čárkovité, všechny hustě šedobíle plstnaté, nejvyšší listy vytvářejí hvězdicovitě rozestoupený obal kolem květů. Květenství je několik úborů, uspořádaných dále do strboulu. Barva květů je bílá až žlutobílá, květy jsou plstnaté, porostlé jemným chmýřím. Pochází z evropských a asijských pohoří. Nejblíže nám ji přirozeně najdeme v Alpách a Karpatech. Roste vždy na vápenci, v Alpách až do nadmořské výšky 3000 m.

  1. Protěž alpská - přihlaste se pro nákup unikátních produktů

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

U nás tuto vzácnou květinu ve volné přírodě téměř nenajdete, pěstuje se ale na zahrádkách jako velmi oblíbená skalnička.

PROTĚŽ ALPSKÁ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

LÉČIVÉ ÚČINKY:
- zjemnuje pokožku a podporuje hojení pokožky
- čistící účinky
- přiznivě působí na klouby- působí proti akné a opotřebení pokožky
- vhodné jako podpůrná léčba omrzlin

Protěž alpská je silně chráněnou rostlinkou a patří k ohroženým druhům.

Účinně bojuje s volnými radikály, vysoce reaktivními molekulami, které vnikají vlivem okolního prostředí, jako je UV záření, kouř z cigaret a škodliviny.Výtažek z alpské protěže je tedy ten nejúčinnější antioxidant a to až 1,35 krát více než-li vitamín C.

DEOROLLONPROTEZ DEOROLLONPROTEZZKUSENOST

GELPOHOLENIPROTEZ GELPOHOLENIPROTEZZKUSENOST

Díky speciální rostlinné formuli získává pokožka jemnost a posiluje svůj obranný mechanismus, čímž přispívá ke kráse a zdraví vaší pokožky.

PROTĚŽ ALPSKÁ - PĚSTOVÁNÍ:

Semena protěže alpské koupíte za cenu kolem dvaceti korun (v sáčku jich bývá asi dvě stě). K výsevu – doporučuji únorový termín – budete potřebovat substrát pro pokojové rostliny, do něhož můžete přidat trochu písku. Drobná semena jen lehce zasypte, přitlačte a opatrně zalijte. Pro klíčení stačí teplota kolem osmnácti stupňů, k dopěstování sazeniček pak dvanáct až šestnáct.

Protěž alspká

Rostlinky v době raného růstu nepřelévejte a včas je rozsaďte do květináčků, aby zůstaly kompaktní. Předpěstování protěže trvá asi tři měsíce, pak ji můžete vysadit na vybrané stanoviště. Potřebuje půdu propustnou, spíše kamenitou, vápenitou a nezamokřenou. Trvalé vlhko zahubí i odolnou protěž, spíše se vzpamatuje z krátkodobého přeschnutí, proti kterému ji chrání plstnatý povrch. 

Silné, otužilé sazenice z výsevu můžete vysazovat od konce května až do srpna, podle toho, do jaké velikosti narostly. Máte-li jich dost i na záhon, dodržujte spon třicet krát dvacet centimetrů. Dvě či tři koupené sazenice usaďte třeba do koryta mezi kameny.

PROTĚŽ ALPSKÁ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Protěž alpská byla jakožto typický zástupce horské evropské flóry často středem zájmu pěstitelů skalniček. Docházelo tak k úbytku rostlin na přírodních lokalitách, takže v současné době patří mezi rostliny chráněné zákonem.


„Zdravý ubožák je šťastnější než nemocný král.“