KLANOPRAŠKA ČÍNSKÁ - SCHIZANDRA
ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:
• Latinský název: Schisandra chinensis
• Slovenský název:
• Ostatní názvy: magnolka, čínská magnolie,
• Rozšíření:
• Léčivé látky: zásobárnou sacharidů, bílkovin, vitamínů A, B, C a E, minerálních látek (vápník, hořčík, železo), lignanů, pektinů, éterických olejů a dalších látek
• Využití: příznivé působení na chronický a astmatický kašel, bolesti hlavy, ramenních kloubů a krční páteře, zlepšuje vidění a prohlubuje dýchání
KLANOPRAŠKA ČÍNSKÁ - SCHIZANDRA - POPIS ROSTLINY:
Klanopraška je liána, původně pocházející z asijského kontinentu. Najdete ji růst na okrajích smíšených lesů v oblastech s dostatkem světla a v blízkosti vodních toků, zejména v severovýchodní Číně, Korei či Japonsku, ale rovněž i ve studených oblastech Ruska, jelikož jí nevadí ani teploty kolem – 35°C. Má opadavé listy, které vyrůstají ve svazečcích, a je velmi dekorativní například na pergolách. Voskovité květy mají velmi příjemnou citronovou vůni. Po opylení se tvoří souplodí připomínající červený rybíz, která jsou velmi šťavnatá, měkká a mají charakteristickou i vůni po pryskyřici.
Klanopraška roste na slunných místech i ve světlých a vlhkých lesích a také na pobřeží řek a jezer.
-
Vyzrajte na únavu - vše pro zdraví
Reklamawww.alfafit.cz/Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.
Říká se jí ovoce pěti chutí, a i když nezaměnitelná kořeněná chuť nemusí být každému příjemná, rozhodně oceníme její výrazné posilování organismu v zatěžujících podmínkách.
KLANOPRAŠKA ČÍNSKÁ - SCHIZANDRA - LÉČIVÉ ÚČINKY
Efekty užívaní Schizandry:
- zvyšuje regenerační schopnost buněk plicních tkání
- zlepšuje správný vývoj a růst organizmu v dospívání
- odbourává stres a napětí
- zlepšuje vitalitu
- tlumí bolesti kloubů a revmatizmus
- zvyšuje diurézu, tvorbu moči
- pomáhá při otocích
- posiluje imunitní systém
- podporuje uvolňování hlenů z průdušek a jejich vykašlávání
- součást léčby onemocnění plic a průdušek
- prevence vzniku rakoviny plic
- zlepšuje činnost plicního tkaniva
Klanopraška čínská je ceněna zejména pro vysoký obsah vitaminu C a mimo jiné látku schizandrin, která pomáhá harmonizovat náš organismus. Obsažené látky mají četné blahodárné účinky, mezi které patří zejména posilování imunity, pozitivní účinky týkající se sexuální výkonnosti u mužů a erotické senzitivitě u žen. Plody významně pomáhají vyčerpanosti, ospalosti, depresích, nedokrevnosti, slabozrakosti a chorobách plic, jater a střev. Plody a výrobky z nich stimulují cévní činnost a dýchání. Na druhou stranu není vhodné, aby klanoprašku užívali lidé s hypertenzí a se srdečními chorobami.
KLANOPRAŠKA ČÍNSKÁ - SCHIZANDRA - PĚSTOVÁNÍ
Pro schizandru vyberte místo světlé s propustnou zemí a zbudujte jí oporu. Liána se kolem ní obtáčí v příznivých podmínkách až do výšky deseti metrů. Většinou však u nás dorůstá do šesti metrů a počítejte s tím, že první tři roky roste pomalu.
Před výsadbou dejte pod kořeny zásobu dobrého kompostu či zahradní zeminy – klanopraška koření poměrně mělce a nevyužije zásoby z hlubší půdy. Proto je potřebné každoroční přihnojování ledkem amonným nebo superfosfátem. Jak má nadzemní část rostliny ráda světlo, tak si mělce umístěné kořeny libují v zastínění. Stačí nastýlka z posekané trávy, drcené kůry a na zimu můžete přidat mladším rostlinám i chvojí proti promrznutí půdy.
Rostlina začíná kvést nenápadnými, voňavými, růžově bělavými květy po polovině května (v chladnějších oblastech v červnu), plody dozrávají v průběhu měsíce srpna či v září. Bobule jsou poměrně velké, tmavě červené, někdy svraskalé, což není na závadu.
KLANOPRAŠKA ČÍNSKÁ - SCHIZANDRA - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ
Bobule můžete zamrazit, sušit při teplotě do 30 °C či zavařovat do kompotů, připravit z nich džem, likér, víno. Rovněž se proslazují (kandují), z kůry a listů rostliny se připravuje nálev.
"Prevence chrání naše zdraví před zásahy lékařů."