Artyčok

ARTČOK

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Artyčok
Latinský název: Cynara scolymus
Slovenský název: Artičoka bodliakovitá
Ostatní názvy: bodlák, artyšok, cynar, kračochy, vlašský bodlák, cynar, čináro, kračochy, hostcová bylina, hromový kořen
Rozšíření: pochází ze Středomoří
Léčivé látky: Cynarin, flavonoidy, slizy, vláknina, organické kyseliny, hořčiny, třísloviny, inulin, tanin, organické soli, vitamíny A a B, flavony a další účinné látky
Využití: při zánětech žlučníku a žlučových cest, diuretikum, pomáhá při léčbě artritidy, revma a ledvinových nemocí

ARTČOK - POPIS ROSTLINY:

Jde o vytrvalou, až 1,5m vysokou bylinu s velkými listy. Artyčok zeleninový (Cynara scolymus) je vytrvalá, silně rozvětvená rostlina s modrofialovými úbory květů, která se podobá bodláku a patří do čeledi hvězdicovitých. Díky výrazným vykrajovaným listům stříbřitě zeleného zbarvení mají i mimo dobu květu velmi dekorativní vzhled.  Kvete modře v červenci a srpnu.

NAHRINARTYCOKAPERITIV NAHRINARTYCOKAPERITIV01

NAHRINARTYCOKTABLETY NAHRINARTYCOKTABLETY01

Listy jsou na spodní straně plstnaté, bez ostnů. Při vhodných podmínkách jsou artyčoky jedlé už v prvním roce, v našich klimatických podmínkách většinou až v roce druhém. Zvláště oblíbené jsou ve Španělsku, Francii a Itálii.
Rostlina vyšlechtěná z planě rostoucího artyčoku kardového. Pěstovaná od starověku ve Středozemí.
V současnosti nejvíce ve Španělsku (i na Kanárských ostrovech), Francii, Itálii, dále také v Alžírsku a Maroku, v Severní Americe (hlavně Louisiana a Kalifornie) a v Jižní Americe (především Chile a Argentina).

ARTČOK - LÉČIVÉ ÚČINKY:

Droga patří k nejlepším léčivům na játra a žlučník. Zvyšuje tvorbu žluči a také její vylučování, podporuje detoxikační činnost jater a vylučování škodlivin močí. Snižuje hladinu krevního cukru a je vhodným doplňkovým léčivem při diabetu. Zabraňuje ukládání cholesterolu v cévách. Má také výrazné protialergické účinky, což se dobře uplatňuje při léčbě různých ekzémů. Podporuje produkci trávicích enzymů ve slinivce a je také doporučována při poruchách její funkce. Celkově zlepšuje trávení a látkovou výměnu.

  1. Artyčok - kráska s léčivými účinky

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

Artyčok má hodně léčebných účinků. Obsahuje například bioflavonoidy, provitamin A, vitamin C, cukr inulin pro diabetiky, cynarin, kyselinu listovou, vápník, železo, draslík, zinek a hořčík. Působí protizánětlivě a proti žlučovým kamenům, napomáhá k vylévání žluči z jater do dvanácterníku, urychluje odstraňování jedovatých látek játry a omlazuje buňky. Ve farmacii se v největší míře používají jeho listy, ale léčivé účinky má i kořen. Artyčokové výtažky seženete v lékárně a pomohou vám zmírnit bolesti břicha a plynatost.

Cosmos ArtychokeCosmos Medicinal

ARTČOK - PĚSTOVÁNÍ:

Artyčoky vyžadují slunečnou, výhřevnou a chráněnou polohu. Svědčí jim lehká, výživná, propustná půda (zamokřená půda způsobuje vymrzání). Semena artyčoků vyséváme do květináčků v průběhu března. Na záhon se rostlinky vysazují až v druhé polovině května tak, aby mezi jednotlivými sazeničkami byl zachován odstup tři čtvrtě metru. Vzcházející artyčoky je třeba pečlivě zalévat.

Artyčok

ARTČOK - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Mladé úbory květů sbíráme dříve, než rozkvetou, a okamžitě potíráme řezné plochy citronem, aby nezhnědly. Sklizeň artyčoků se daří i dvakrát ročně, sklízí se pupence pokryté okvětními lístky. Dozrávají postupně a musí se ještě před rozkvětem odříznout od stvolu, protože pak by zhořkly. Pokud si vybíráte artyčoky v obchodě, berte jen ty pevné na stisk, se semknutými listeny a bez nahnědlých listů. Čerstvé kusy nejprve zbavte stonku a tvrdých a uschlých částí. Poté je uvařte v osolené vodě s trochou octa. Srdíčko z artyčoků patří k nejhodnotnější části, ale tepelně se upravují i listy, které se jedí jako pochoutka. Před konzumací otrhejte vnější lístky a vysajte z listů měkkou dužinu. V ledničce vám seříznuté artyčoky vydrží zabalené ve fólii přibližně tři týdny.

"Zdraví není vším, ale bez zdraví je všechno ničím."