Přeslička rolní

 

PŘESLIČKA ROLNÍ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Přeslička rolní
Latinský název: Equisetum arvense
Slovenský název: Praslička roľná
Ostatní názvy: přeslice, praslica, chvost, stolička, plivačka, šmirglová tráva, duvok, přáska a skřip, praslička
Rozšíření: roste skoro v celé Evropě a Asii, mimo tropické oblasti, u nás hojně rozšířena od nížin po horské oblasti, zejména podél cest, na polích v místech s vyšší hladinou spodní vody, kyselých až slabě zásaditých půdách
Léčivé látky: kyselina křemičitá, flavonoidní glykosidy - guercetin, luteolin, cempherol a další, asi 4% saponinů, hořčiny, organické kyseliny, např. jablečnou a další, hliník, draslík, silice, třísloviny a malé množství alkaloidů
Využití: působí močopudně, výrazně hojivě, zvyšuje pružnost a pevnost cév, urychluje hojení ran, působí antirevmaticky, při angíně, při zánětech dutiny ústní, snižuje riziko rakoviny, vhodná k léčbě a prevenci močových kamenů a zánětů, podporuje tvorbu bílých krvinek, zastavuje krvácení

PŘESLIČKA ROLNÍ - POPIS ROSTLINY: 

Přeslička je vytrvalá bylina. Přeslička roste na hlinitých až písčitých, trvale mokrých půdách od nížin až po podhorské pásmo. Najdeme ji na okrajích mokřin, násypů, kanálů a potoků, na vlhkých polích, drenážovaných místech, na stinných okrajů lesů apod.

Energy Silix Energy Silix

Přeslička je vytrvalá bylina s dlouhými oddenky. Každé jaro vyrůstá bezchlorofylová, hnědá, nerozvětvená lodyha, na jejímž vrcholu se nachází klas sporofylů (výtrusných listů). Po vysypání výtrusů jarní lodyha odumírá a na stejném oddenku se tvoří letní lodyhy – zelené, vysoké 30-50 cm, rozvětvené a článkované. Lodyhy i větve jsou podélně rýhované, tvrdé, drsné, houževnaté a duté.

  1. Zregenerujte na maximum

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

PŘESLIČKA ROLNÍ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

UŽÍVÁ SE PŘI:

Přeslička má výrazné hojivé a regenerační účinky, takže ji lze použít při zánětech a k léčbě plicních chorob. Příznivě ovlivňuje pružnost a pevnost cévních stěn.

Pro vnější použití je podávání přesličky vhodné formou obkladů a koupelí na hojení ran, bolesti zad a nohou, jako kloktadlo ji podáváme při angíně, bolestech v krku, při zánětech v dutině ústní a jako výplach při zánětech dutin. Zmírňuje častou krvácivost z nosu tím, že tlumí a uklidňuje překrvenou sliznici.

Přeslička rolní

PŘESLIČKA ROLNÍ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Nadzemní část se sbírá v létě (květen-srpen), přičemž se odřezávají lodyhy spolu s rozvětveními 0,20 metrů od vrcholu. Suší se ve stínu nebo v sušárně při teplotě do 40 °C. Vysušená droga je křehká, zelená, slabě hořká a nevoní. Uskladňuje se na stinném, suchém a vzdušném místě. Může mít vlhkost maximálně 12 %.

„Stáří není tak velké neštěstí, uvážíme- li druhou možnost.“