ŽENŠEN
ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:
• Latinský název: Panax ginseng
• Slovenský název: Ženšen
• Ostatní názvy: ženšen všehoj, všehoj léčivý, všehoj ženšenový
• Rozšíření: výskyt ženšenu pravého je omezen na malé území mezi 40-48° severní šířky
• Léčivé látky: saponiny, antioxidanty, polysacharidy a peptidy, z důležitých antioxidantů se v ženšenu nacházejí zejména maltol, kyselina salicylová a kyselina vanilová
• Využití: používá ke zvýšení energie (působí proti únavě, ač neobsahuje kofein), zlepšuje pocit tělesné i duševní pohody a životní síly a zvyšuje jak duševní, tak fyzickou výkonnost
ŽENŠEN - POPIS ROSTLINY:
Ženšen pravý je s vytrvalým, mrkvovitým, dužnatým a žlutošedě zbarveným kořenem, který někdy svým tvarem připomíná lidské tělo, na svém vrcholu má kořenovou hlavu a nad ní jsou jizvy po každoročně na podzim odumřelých lodyhách a jeden nebo několik vrcholových pupenů. Ty se zakládají vždy již v průběhu srpna, tj. v době dozrávání plodů. Většinou až 70cm vysoká lodyha je ukončena 3-7 dlouze řapíkatými, zpravidla pětičetnými listy, květní stopka pak jednoduchým okolíkem složeným z 5-16 květů, které jsou pětičetné, zelenobílé a většinou oboupohlavné. Plod je šťavnatá, jasně červená bobule s jedním až třemi semeny, která jsou plochá, tvrdá, světle žlutá, s drsným povrchem.
Ženšen neboli Panax ginseng je rostlina z čeledi aralkovitých, která se v přírodě vyskytuje pouze na severní polokouli v několika lokalitách. Ženšen byl pravděpodobně poprvé objeven před pěti tisíci lety v čínských horách v oblasti Mandžuska. Nejprve byl využíván jako potravina. K medicínským účelům je využíván od třetího století před naším letopočtem.
-
Tradiční čínská medicína - ženšen
Reklamawww.alfafit.cz/Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.
Ženšen se v přírodě vyskytuje pouze na severní polokouli v několika lokalitách (Korejský poloostrov, Mandžusko, Sibiř). Jde o relikt rostoucí zde už v třetihorách, před více než milionem let, který dokázal přežít tvrdé klimatické změny až do dnešní doby. Je tedy jistým symbolem života na Zemi se zcela specifickými vlastnostmi. Na jedné straně totiž existují kořeny staré i 300 až 400 let, na straně druhé má ženšen schopnost upadat do vegetačního klidu až na několik desítek let.
ŽENŠEN - LÉČIVÉ ÚČINKY:
Ženšen zlepšuje paměť, pozornost, soustředěnost a schopnost řešit úkoly. Je oblíbený u seniorů po celém světě pro udržení dobré kondice. Ženšen je vhodný pro sportovce, nebo vyčerpané jedince, kteří nechtějí sáhnout po energetickém nápoji nebo kávě. Základní příznivý účinek ženšenu na lidské zdraví souvisí s jeho antioxidačními vlastnostmi, se schopností stimulovat imunitní systém a chránit organismus před nepříznivými účinky.
Všechny tři druhy ženšenu pomáhají tělu v boji s celou řadou nemocí. Stimulují tvorbu T buněk, které jsou součástí imunitního systému a ničí škodlivé viry a bakterie. Čínský ženšen může potlačovat růst některých nádorových buněk. Podle velké korejské studie studie bylo riziko vývojové rakoviny u lidí, kteří užívali Panax ginseng, poloviční než u lidí, kteří jej neužívali.
Chrání organismus před poškozením zářením, těžkými kovy a dalšími toxickými činiteli. Stimuluje jaterní funkce, podporuje regeneraci jejich buněk. Urychluje hojení různých kožních.
ŽENŠEN - PĚSTOVÁNÍ:
Ženšen se pěstuje ve speciálně upravených školkách, které musí být chráněny před světlem. Nejvíce účinných látek obsahuje přibližně šest let starý kořen ženšenu, kdy je rostlina na vrcholu vývoje. Po sedmi letech začíná kořen dřevnatět a pomalu ztrácí účinné látky. Sklizeň probíhá na podzim a jde o významnou událost spojenou se speciálními rituály pro dobrou úrodu.
ŽENŠEN - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:
Ženšenové kořeny jsou ze země vytáhnuty speciální pracovní pomůckou, která připomíná motyčku nebo srp. Celý proces probíhá za přísně hygienických podmínek a pravidel. Kořeny jsou pečlivě tříděny a omyty. Korejský ženšen se dělí na červený a bílý ženšen. Rozdíl mezi nimi spočívá ve způsobu zpracování. Bílý ženšen se jednoduše usuší na slunci, kde ale hrozí napadení parazity.
"Jsou tisíce chorob, ale jenom jedno zdraví."
Karl Ludwig Börne