Vrbovka


VRBOVKA MALOKVĚTÁ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Vrbovka malokvětá
Latinský název: Epilobium parviflorum
Slovenský název: Vrbovka malokvetá
Ostatní názvy: ohnivá bylina, pýří, vrbka, ženský vlas
Rozšíření: na rumištích, okrajích potoků, na náspech a lesních pasekách, zejména na kamenitých půdách s vyšším obsahem dusíku, zejména pak v podhorských oblastech a to po celé Evropě, v Malé Asii a severní Africe
Léčivé látky: flavonoidy v závislosti od druhu s převahou myricitrinu nebo guajaverinu, steroidy zejména b-sitosterol či třísloviny
Využití: na prostatu (bolestivost, úniky moči a další), působí protizánětlivě, protiedematózně, účinná při čištění krve

 

VRBOVKA MALOKVĚTÁ - POPIS ROSTLINY: 

Je to vytrvalá rostlina. Vrbovka malokvětá dorůstá až 80 cm. Má tuhou, v dolní části poléhavou a následně po celé délce chlupatou přímou, lodyhu. Listy vstřícné, kopinaté s krátkým řapíkem. Květy jsou drobné, bílé, světle růžové až nafialovělé postavené na semeníkovém lusku. Vrbovku najdeme především na rumovištích, okrajích lesů, pasek či potoků. Její výskyt je po celé ČR, ale lépe se jí daří v podhorských oblastech. U nás je vrbovka malokvětá rozšířena v pobřežních houštinách a na vlhkých pasekách od nížiny do podhorského pásma. Dříve byla považována za plevel. Vrbovka je bylina, která není moc známá jako léčivá bylina a neobjevuje se v mnoha herbářích. Je léčivkou poměrně novodobou.

VRBOVKA MALOKVĚTÁ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

Užívá se při všech onemocněních prostaty a to dokonce i rakovinného, kde stejně jako většina léčivých bylin uplaťnuje své přírodní účinky a pomáhá organismus chránit a bojovat s nádorem. Stejně dobrých výsledků se však můžete dočkat, pokud máte onemocnění močového ústrojí nebo některou z ledvinových chorob. Zde se však obvykle používá v kombinaci s dalšími léčivkami, podle konkrétního problému, nežli samotná.

Na prostatu to nejlepší

Reklamawww.alfafit.cz/
 
Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

Vrbovka malokvětá je velmi účinná při čištění krve, proto se využívá jako vhodný doplněk při dietě nebo k celkové očistě organizmu. Další užití vrbovky je při onemocněních ledvin, močového měchýře. Vrbovka malokvětá upravuje pružnost močového měchýře a je účinná proti jeho otokům. Při zevním použití vrbovka urychluje hojení ran.

Vrbovka

VRBOVKA MALOKVĚTÁ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Při sběru je nutné si dát dobrý pozor, protože existuje celkem 200 různých druhů a některé mohou být velmi jedovaté. Léčivé účinky jsou prokázané pouze u vrbovky malokvěté. Sbírá se nať s květy a listy od června do srpna, nejpozději v září. Opatrně odlamujeme střední výhonek (rostlina tak ještě jednou nebo dvakrát obroste). Suší se ve slabých vrstvách, nebo zavěšená na šňůře nebo při umělé teplotě do 35 °C.

"Zdravý ubožák je šťastnější než nemocný král."