Truskavec ptačí

TRUSKAVEC PTAČÍ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Truskavec ptačí
Latinský název: Polygonum aviculare
Slovenský název: Stavikrv vtáčí
Ostatní názvy: chrustavec, chrusťák, úpor, ptačí rdesno, stržné koření, trutovník, štikovec, oupor, praščák, křupavka, vlčoun, vrabčí jazyk, chrusťák, úpor
Rozšíření: roste na celém světě vyjma převážné části tropických a subtropických oblastí, zejména pak pole, rumiště a zahrady, maximálně však do 1300 m.n.m.
Léčivé látky: třísloviny, kyselinu křemičitou, flavonové glykosidy (avicularin, hyperosid, kvercitrin), sliz, organické kyseliny včetně kyseliny askorbové, cukry, pryskyřice a stopy silice
Využití: při pročištění jater, nemocech ledvin či močového měchýře, zvyšuje metabolismus, vykazuje hojivé účinky na průdušky a plíce, působí svíravě při průjmech, urychluje hojení, tlumí krvácení, zevně se užívá např. na bércové vředy

 

TRUSKAVEC PTAČÍ - POPIS ROSTLINY:

Truskavec ptačí je jednoletá bylina s rozvětvenou, článkovanou a plazivou lodyhou. Listy jsou podlouhlé nebo čárkovité s krátkým řapíkem. Květy jsou růžové, složené po dvou až třech v úžlabí listů. Koruna je složena z pěti lupínků

 Truskavec roste na suchých i vlhkých půdách, nejčastěji však na ušlapaných místech, například na dvorech, na málo používaných cestách apod. Vyskytuje se však i jako plevel na polích, mezích, kolem potoků apod.

TRUSKAVEC PTAČÍ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

Účinky truskavce jsou velmi rozmanité, pomáhá opravdu při mnoha potížích. Lze jej užívat samostaně nebo v kombinaci s jinými bylinkami podle druhu obtíží.

Detoxikace

– pročišťuje játra, čistí tedy i krev, upravuje metabolismus a podporuje vylučování odpadních látek. Při detoxikaci se truskavec užívá společně s čekankou (kořen) nebo pampeliškou (list, kořen).

Močové cesty

- působí velice močopudně, napomáhá rozpadu močových kaménků. Právě při urologických potížích se užívá společně s přesličkou (nať) nebo se rdesnem blešníkem (nať). Rdesno blešník bývá také označován jako vrbice bílá.

Nejen na bércové vředy - to je truskavec

Reklamawww.alfafit.cz/
 
Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

 

Hojení ran

– působí hojivě vnitřně i zevně, například při bércových vředech, zastavuje sílné krvácení například při silné menstruaci, nebo při krvácení žaludečních vředů.

Nachlazení

- podporuje odkašlávání, působí hojivě a regeneračně na plicní a průduškovou tkáň. Snižuje také horečku. Při léčbě dýchacích cest se doporučuje užívat společně s jitrocelem (list), tymiánem (nať), podbělem (list i květ), anýzem (semeno), fenyklem (semeno). 

 

 Truskavec ptačí

TRUSKAVEC PTAČÍ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Sbírá se celá kvetoucí nať od června do září. Ostříhanou nať pečlivě zbavíme možných kořínků. Je možné 1 den předsušit rostlinu na slunci a nadále dosoušet ve stínu. Sušíme-li uměle, tak pouze do 45°C. Rostliny při sušení nepřevracíme, aby neopadávaly listy. Je bez pachu a má svíravou chuť.

"Štěstí nacházíme především ve zdraví."