Řepík lékařský

 

ŘEPÍK LÉKAŘSKÝ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Řepík lékařský
Latinský název: Agrimonia eupatoria
Slovenský název: Repík lekársky
Ostatní názvy: řepíček, konopěnec, truňk sv. Kunhuty, starček, starčec, stonček a úrtobník
Rozšíření: prakticky v celé Evropě, v mírném pásu na území Severní Ameriky, u nás vyhledává zejména slunná a sušší stanoviště, na mezích, loukách a u cest ve výživných půdách, nedusíkatých a vápnitých
Léčivé látky: katechinové a elagové třísloviny, silici, glykosidicky vázané hořčiny, kyselinu ursolovou, křemičitou, askorbovou, jablečnou a citrónovou, silicinamid kyseliny nikotinové, cholin, flavonoidy (kvercitrin, rutin), triterpenoidní pseudosaponin tormetosid, isokumariny, železo, gallatonin
Využití: při poruchách jater, ledvin a močového ústrojí, protizánětlivé účinky, při zánětech dutiny ústní, obklad na kožní vyrážky, podpůrný prostředek při poruchách látkové výměny

 

ŘEPÍK LÉKAŘSKÝ - POPIS ROSTLINY: 

Řepík je vytrvalá rostlina. Řepík lékařský (Agrimonia eupatoria) dorůstá výšky až 80 cm. Je možné ho pěstovat ve skleníku nebo na zahradě. Lodyhu má až přes metr vysokou a přízemní listy zpeřené jednoduše v růžici. Jejich lístky jsou stříhaně pilovité, podlouhle vejčité, na líci zelené, na rubu šedoplsnaté. Drobné žluté kvítky jsou v klasovitém hroznu a rozvíjejí se od června do září. Květy jsou oboupohlavní, drobné, žluté, složené do dlouhých, klasovitých soukvětí. Kalich a koruna jsou pětidílné a mají pět až dvacet tyčinek a dva semeníky. Plod je lepkavá, rýhovaná, kulatá a dvojsemenná nažka.
Celá rostlina příjemně voní. Roste na suchých loukách, pastvinách, stráních, na mezích, v křovinách a u cest. Jako léčivá droga chutná nahořkle.

  1. Tajemství léčivé přírody - řepík

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

ŘEPÍK LÉKAŘSKÝ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

LÉČIVÉ ÚČINKY:
- používal se k léčbě jater a sleziny
- při zánětech horních cest dýchacích
- při kožních vyrážkách a odřeninách
- na rozpadající se bércové vředy
- má diuretické účinky
- podpůrný prostředek při poruchách trávení a látkové výměny
- při katarech žaludku a střev spojených s průjmy

Droga řepíku lékařského reguluje funkci jater a žlučníku a doporučuje se jako doplňující léčba při hepatitidě (žloutence), dyskinéze žlučových cest, žlučových kamenech, chronické cholecystitidě (zánětu žlučníku). Kromě toho má stahující, potopudný a diuretický účinek a nachází uplatnění při gastritidě se sníženou kyselostí, při enterokolitidě se sklonem k průjmům, při ledvinných kamenech, otocích, onemocněních sliznice.

V lidovém léčitelství se doporučuje při plicní a kožní tuberkulóze, při vykašlávání krve, hemoroidech, dně, akné, srdečních slabostech, při nočním pomočování, při výskytu písku v ledvinách a močovém měchýři.

ŘEPÍK LÉKAŘSKÝ - PĚSTOVÁNÍ:

Řepík roste zejména na vápencových půdách, v křovinách, na loukách, pasekách, v řídkých lesích, na okrajích cest apod.

ŘEPÍK LÉKAŘSKÝ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Pro léčivé účely je sbírána nať. Sbíráme kvetoucí nať od června do září i s přízemními listy nebo pouze květní stvoly a listy, ty pak můžeme sklízet až 3x do roka. Suší se co nejrychleji ve stínu nebo při umělé teplotě do 40 ° C. Vlhká a nedosušená nať snadno hnědne. Usušená nať se skladuje zabalená v jutových obalech v suchém prostředí. Sušení by mělo probíhat co nejrychleji. Pokud bylina zhnědne, je poté již nepoužitelná pro lékařské použití.

„Štěstí je dobré zdraví a zlá paměť.“