PODBĚL LÉKAŘSKÝ
ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:
• Latinský název: Tussilago farfara
• Slovenský název: Podbeľ liečivý
• Ostatní názvy: lopušice, podkova, koňské kopyto, babuška, úbytník, podbílek, líčko mateří, podběl obecný
• Rozšíření: náspy, rozvaliny, podél cest, břehy potoků, přičemž roste v celé Evropě, severní Africe a Asii
• Léčivé látky: slizové látky (faradiol), třisloviny, hořčiny, kyselina gallová, kyselina mléčná, kyselina jablečná, polysacharid inulin, cholin, cukry a minerální látky (hlavně zinek a draslík), v květech flavonoidy, žluté barvivo xantophyl, stopy silice, inulin, glykosidické hořčiny, tanin, dextrin, bílkoviny a fytosteroly
• Využití: uvolňuje hleny, urychluje hojení ran, využití při léčbě astmatu, podporuje vykašlávání, při zánětu žil a na vředy, působí protirevmaticky, antialergické účinky, protizánětlivé účinky
PODBĚL LÉKAŘSKÝ - POPIS ROSTLINY:
Podběl lékařský je vytrvalá léčivá bylina s podzemním plazivým šupinatým oddenkem. Podzemní výběžky oddenku dosahují nezřídka délky přes 1 metr. Květonosná lodyha je 5 až 15 cm dlouhá, za plodu se protahuje až na 30 cm. Roste časně zjara, vyskytuje se v Evropě a Asii, v českých zemích roste hojně na vlhkých jílovitých půdách, na pasekách, náspech, v lomech aj.
PODBĚL LÉKAŘSKÝ - LÉČIVÉ ÚČINKY:
LÉČIVÉ ÚČINKY:
- při nachlazení
- při onemocnění horních cest dýchacích
- při bronchiálním astmatu
- po zápalu plic
- při horečce
- při bolesti v krku
- na vředy
- na ekzémy
- na spáleniny
- na oteklé klouby
Podběl lékařský uvolňuje hleny, urychluje hojení ran, listy působí mírně močopudně, zejména jsou ale jednou z nejdůležitějších léčivých bylin užívaných na léčbu astmatu, neboť tlumí kašel a podporuje vykašlávání. Může se uplatnit i jako pomocné léčivo při cukrovce, neboť zinek zlepšuje využití inzulínu. Zevně lze podběl lékařský použít na omývání ekzémů, při zánětu žil, na vředy nebo špatně se hojící rány, suchý zábal čerstvých podbělových listů působí protirevmaticky a obecně na bolesti kloubů.
-
Proti kašli - pomůžeme Vám!
Reklamawww.alfafit.cz/Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.
PODBĚL LÉKAŘSKÝ - PĚSTOVÁNÍ:
Vyhovují mu zejména vlhká stanoviště a hlinité půdy s vyšším obsahem vápníku. Jeho nejčastějším biotopem jsou břehy potoků, příkopy, náspy, sutiny a jiná ruderální místa.
PODBĚL LÉKAŘSKÝ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:
Sbírají se květy a listy podbělu lékařského. Květy se sbírají časně zjara za suchého počasí a rychle se suší ve stínu nebo za umělého sušení při teplotách do 40 °C. Listy se sbírají v květnu až červnu, suší se na slunci, při pomalém sušení zvláště za vlhčího počasí hnědnou a objevují se na nich černé skvrny.
"Jsme povinni chránit tělo před nemocemi."
Jan Amos Komenský