PLICNÍK LÉKAŘSKÝ
ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:
• Latinský název: Pulmonaria officinalis
• Slovenský název: Pľúcnik lekársky
• Ostatní názvy: hvězdoš, korálky, plucník, pličník, nevlastní sestry
• Rozšíření: světlá místa listnatých lesů, lužní lesy, křoviny a to na sušších i vlhčích výživných půdách, hojně se vyskytuje od nížin až po podhorské oblasti, zejména dominuje v celé Evropě
• Léčivé látky: kyselina křemičitá (asi 4%), slizové látky, saponiny, vitamín C, třísloviny (asi 10%), allantoin, fytosterin, cukry, cerylalkohol, pyrolizidinové alkaloidy a minerální látky (zejména vápenaté soli)
• Využití: působí protizánětlivě, usnadňuje odkašlávání, hojí a regeneruje sliznici dýchacích cest, zvyšuje krevní srážlivost, působí močopudně, využití při průjmech, slouží k omývání řezných a tržných ran, napomáhá proti vypadávání vlasů
PLICNÍK LÉKAŘSKÝ - POPIS ROSTLINY:
Plicník lékařský je bylina z čeledi brutnákovitých, až 30 cm vysoká, s tenkým rozvětveným oddenkem, z něhož vyrůstají srstnaté květonosné lodyhy, a se srstnatými, často světle skvrnitými listy. Květy vytvářejí na konci lodyhy listnaté vijany a mají zprvu červenou, pak modře fialovou až modrou barvu. Plodem jsou hnědé až červenavé tvrdky.
Plicník lékařský byl ve středověku oblíbenou a hojně používanou léčivou rostlinou, dnes je jeho význam nepatrný. Používal se především při plicní tuberkulóze, při kašli, chrapotu, zánětech průdušek a průduškovém astmatu jako expektorans.
Plicník lékařský roste hojně ve světlých hájích, na okrajích lesů a v křovinách s vlhčí a hlubokou půdou z nížiny až do podhůří. Nejlépe se mu daří na teplých vápencových podkladech. Je to evropská rostlina, která je na východ rozšířena do střední a jižní části evropského Ruska, kde zasahuje až do předhoří Kavkazu. Na západ zasahuje do Arden a do francouzské Jury.
-
Na plíce jedině plicník
Reklamawww.alfafit.cz/Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.
PLICNÍK LÉKAŘSKÝ - LÉČIVÉ ÚČINKY:
LÉČIVÉ ÚČINKY:
- usnadňuje vykašlávání
- pomáhá léčbě onemocnění horních cest dýchacích spojených se silným zahleněním
- má také slabý močopudný účinek
- zvyšuje srážlivost krve
- působí proti průjmu
- napomáhá organismu při menstruačních obtížích
- zvyšuje krevní srážlivost, pomáhá při žaludečním krvácení
- působí hojivě (například na hemeroidy, tržné a řezné rány)
Vnitřně se užívá jako prostředek proti kašli, při kataru bronchů, plicních nemocech, žaludečním krvácení, hemoroidech a při průjmu. Působí protizánětlivě. Zevně se doporučuje ve formě obkladů. Odvar můžeme zvenku použít při omývání řezných a tržných ran a při hemoroidech.
PLICNÍK LÉKAŘSKÝ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:
Kvetoucí nať plicníku sbíráme od dubna do května. Nať získaná brzy po rozkvětu je účinnější. Odstraníme tuhé lodyhy. Sušíme rychle, ve stínu. Teplota při sušení nemá překročit 60°C. Drogu je nutné dobře prosušit.
"Vzdáte-li se kouření, pití a milování, nebudete ve skutečnosti žít déle, ale jen vám to tak bude připadat."
Sigmund Freud