Plicník

 

PLICNÍK LÉKAŘSKÝ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Plicník lékařský
Latinský název: Pulmonaria officinalis
Slovenský název: Pľúcnik lekársky
Ostatní názvy: hvězdoš, korálky, plucník, pličník, nevlastní sestry
Rozšíření: světlá místa listnatých lesů, lužní lesy, křoviny a to na sušších i vlhčích výživných půdách, hojně se vyskytuje od nížin až po podhorské oblasti, zejména dominuje v celé Evropě
Léčivé látky: kyselina křemičitá (asi 4%), slizové látky, saponiny, vitamín C, třísloviny (asi 10%), allantoin, fytosterin, cukry, cerylalkohol, pyrolizidinové alkaloidy a minerální látky (zejména vápenaté soli)
Využití: působí protizánětlivě, usnadňuje odkašlávání, hojí a regeneruje sliznici dýchacích cest, zvyšuje krevní srážlivost, působí močopudně, využití při průjmech, slouží k omývání řezných a tržných ran, napomáhá proti vypadávání vlasů

 

PLICNÍK LÉKAŘSKÝ - POPIS ROSTLINY: 

Plicník lékařský je bylina z čeledi brutnákovitých, až 30 cm vysoká, s tenkým rozvětveným oddenkem, z něhož vyrůstají srstnaté květonosné lodyhy, a se srstnatými, často světle skvrnitými listy. Květy vytvářejí na konci lodyhy listnaté vijany a mají zprvu červenou, pak modře fialovou až modrou barvu. Plodem jsou hnědé až červenavé tvrdky.
Plicník lékařský byl ve středověku oblíbenou a hojně používanou léčivou rostlinou, dnes je jeho význam nepatrný. Používal se především při plicní tuberkulóze, při kašli, chrapotu, zánětech průdušek a průduškovém astmatu jako expektorans.
Plicník lékařský roste hojně ve světlých hájích, na okrajích lesů a v křovinách s vlhčí a hlubokou půdou z nížiny až do podhůří. Nejlépe se mu daří na teplých vápencových podkladech. Je to evropská rostlina, která je na východ rozšířena do střední a jižní části evropského Ruska, kde zasahuje až do předhoří Kavkazu. Na západ zasahuje do Arden a do francouzské Jury.

  1. Na plíce jedině plicník

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

PLICNÍK LÉKAŘSKÝ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

LÉČIVÉ ÚČINKY:

Vnitřně se užívá jako prostředek proti kašli, při kataru bronchů, plicních nemocech, žaludečním krvácení, hemoroidechpři průjmu. Působí protizánětlivě. Zevně se doporučuje ve formě obkladů. Odvar můžeme zvenku použít při omývání řezných a tržných ran a při hemoroidech.

Plicník lékařský

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PLICNÍK LÉKAŘSKÝ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Kvetoucí nať plicníku sbíráme od dubna do května. Nať získaná brzy po rozkvětu je účinnější. Odstraníme tuhé lodyhy. Sušíme rychle, ve stínu. Teplota při sušení nemá překročit 60°C. Drogu je nutné dobře prosušit.

"Vzdáte-li se kouření, pití a milování, nebudete ve skutečnosti žít déle, ale jen vám to tak bude připadat."
Sigmund Freud