Arnika Horská

 

ARNIKA HORSKÁ

ARNIKA HORSKÁ - ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Latinský název: Arnika montana
Slovenský název: Arnika horská
Ostatní názvy: prha horská, závraťový kořen, kozí bradka
Rozšíření: takřka na celém území Evropy, Severní Amerika
Léčivé látka: arnikaflavon, karotenoidy, silice, hořčiny a flavonoidy
Využití: při otocích nohou, zánětech křečových žil, na vředy, ekzémy a taktéž při pohmožděninách
 

ARNIKA HORSKÁ - POPIS ROSTLINY: 

Arnika horská je bylinkou, jež patří do čeledi hvězdnicovitých. Je známo celkem přes 60 druhů této byliny. Velmi příjemně vonící bylina dorůstá až do výšky 60 cm, nicméně zpravidla je nižší (kolem 40 – 50 cm). Listy jsou uspořádány do hvězdicovitého tvaru, přičemž lodyha nese známky ochlupacení. Bledě žluté květy pak můžeme nalézt v období květu od června do srpna. Jedná se dvouřadý zákrov, který čítá 14 – 22 jazykovitých květů v obvodu terče.
Historicky se jedná o prastarou léčivou bylinku. Již ve starých herbářích je popsáno mnoho smrtelných otrav po požití drogy. Konkrétně antičtí lékaři ji neznali, první zmínka pochází až z 12. století od abatyše Hildegardy z Bingenu a velký prostor ji dal ve svém slavném herbáři doktor Mattioli.

  1. Arnika na otoky a křečáky

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

Původem je s největší pravděpodobností z oblasti Evropy, přesný původ však není doložen. Stanoviště této byliny můžeme hledat po celé Evropě, hojně ji nalezneme i na kontinentu Severní Amerika. U nás ji hledejme na okraji lesů, vřesovištích, loukách a výše položených pastvinách, obecně v hornatějších polohách (Hrubý Jeseník, Beskydy a Šumava, nicméně rozptýleně je možné nalézt více stanovišť).
V České republice je tato bylinka chráněná ze zákona. V minulosti byl přisuzován úbytek zejména intenzivnímu sběru, nicméně s větší pravděpodobností můžeme snížený výskyt přisuzovat nadměrnému odvodňování lokalit výskytu v dobách socialismu.
Zajímavostí může být fakt, že je tato rostlina vyobrazena ve znaku Správy chráněné krajinné oblasti Slavkovského lesa, kde je hojně k dispozici.
Záměna bylinky není v našich podmínkách možná.

ARNIKA HORSKÁ - LÉČIVÉ ÚČINKY

Arnika horská je méně známou bylinkou, kterou však zdobí mnohé léčivé účinky:

  • uvolňuje krevní sraženiny
  • pomáhá s léčením pohmožděnin, podlitin, naraženin, zčernalými nehty
  • tlumí bolesti svalů
  • působí na prokrvení věnčitých cév
  • pomáhá při revmatických chorobách
  • ulevuje při kloubních potížích
  • pomáhá při degeneraci srdečního svalu, při arterioskleróze
  • má dezinfekční účinky
  • pomáhá při chudokrevnosti
  • uvolňuje žaludeční křeče

JUSTARNIKAGEL JUSTARNIKAGEL01

Na úvod upozorníme na velké nebezpečí v případě, že bylinu užíváme bez rady odborníka. Pokud se zaměříme na účinné látky, pak obsahuje karotenoidy, třísloviny, silice, hořčiny (arnicin) a flavonoidy spolu s minerálními látkami. Taktéž obsahuje látky, které dráždí orgán ledviny, a proto při domácí léčbě je zakázáno vnitřní užití této bylinky. Vhodné je pouze zevní užití.
Arnika horská se užívá při otocích nohou, zánětech křečových žil, na vředy, ekzémy a taktéž při pohmožděninách. Své uplatnění nalezne i ve spojení s revma či kloubních obtížích. Taktéž působí na krevní oběh.
Arnika působí vazodilatačně, snižuje srážlivost krve a přispívá k hojení ran. Vnitřně se může užít na radu odborníka při povzbuzení žaludeční a střevní sliznice, podporuje a dráždí ledviny ke zvýšené činnosti. Pokud trpíte anginou pectoris, pak Vám může lékař doporučit právě tuto bylinu.

Arnika horská

 

ARNIKA HORSKÁ - PĚSTOVÁNÍ:

Bohužel, tato sekce není prozatím k dispozici. Pilně pracujeme na nápravě.

ARNIKA HORSKÁ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ

Ke sběru je užívaný zejména květ, nicméně své místo v alternativní medicíně zastává i oddenek. Sbíráme jej bez květního lůžka a zákrovu v období těsně před rozkvětem, tedy od června do srpna.
Sušení by mělo probíhat při teplotě do 40°C pro zachování barvy květu. Pokud sbíráme oddenek, pak tak činíme na podzim, od začátku září do konce října.

ARNIKA HORSKÁ - VYUŽITÍ V KUCHYNI, V PRAXI:

Výslovně doporučuji nepoužívat bez souhlasu lékaře tuto bylinu k samoléčbě (ani v podobě zevně působících nálevů či obkladů) a raději používat přípravky obsahující výtažek z arniky, které prošly registrací. To jsou odborně vyráběné masti, gely, balzámy či spreje, které je již možno k samoléčbě použít.
Na úvod bychom rádi upozornili na předávkování, kdy je bylina jedovatá. Současně je nevhodné užívat přípravky z byliny na narušenou kůži, což může způsobit podráždění, pocit pálení až vyvolání vyrážky.
Vhodné je pouze vnější užití byliny vzhledem k obsaženým látkám, které dráždí ledviny a všeobecně sliznice. V odborných kruzích panuje názor, že bez souhlasu lékaře je bylinka nevhodná pro neodbornou samoléčbu. V praxi můžeme upozornit zejména na protizánětlivý účinek. Jedná se o dokonalý tzv. „lék první pomoci“ – tiší bolest, napomáhá hojení kostí a svalů, zabraňuje vzniku modřin a zejména pak urychluje rekonvalescenci.
Arnika se vyznačuje slabým, aromatickým pachem, přičemž v chuti nalezneme ostře kořenitou až nahořklou chuť.
Nejčastěji je tato bylina spojována s léčivou tinkturou, tedy výluhem květů v lihu.
 

„Nejprve přírodu pochopte, potom ji napodobujte“
Viktor Schauberger