RŮŽE ŠÍPKOVÁ
ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:
• Latinský název: Rosa canina
• Slovenský název: Ruža šípová
• Ostatní názvy: šípek, planá růže, divoká růže, trnová růže
• Rozšíření: takřka po celé Evropě s výjimkou severu, roste na slunných stráních, na okrajích lesů, na pastvinách od nížin po horské oblasti na vápenitých půdách, suchých a vyprahlých
• Léčivé látky: třísloviny (2-3 %), invertní cukr (10-14 %), sacharózu (2,5 %), pektin (11 %), kyselinu citronovou a jablečnou, stopy vanilinu, silice, flavonoidy, kyselinu nikotinovou, vitamin C (0,5 %), vitaminy B, vitamin K, karoten, fosfor, vápník, draslík, hořčík aj
• Využití: při zažívacích problémech, proti bolesti hlavy, podporuje funkci jater a ledvin, na rány, snižuje krevní tlak, čistí kůži, čistí ledviny, desinfekce ústní dutiny, doplňkové antiepileptikum, vlasové tonikum, snižuje cholesterolu v krvi, prostředek podporující organismus, při obtížích s močením, při slzení očí
RŮŽE ŠÍPKOVÁ - POPIS ROSTLINY:
Růže šípková je keř s dlouhými, rovnými nebo zahnutými větvemi dosahujícími délky až 4 metry. Větve jsou pokryté mnohými tvrdými, pichlavými trny. Listy jsou střídavé, lichozpeřené, složené z pěti až sedmi vejčitých a pilovitých lístků, které jsou na rubu na střední žíle ochlupené a s palisty srostlými s řapíkem. Květy jsou většinoujednotlivé nebo je jich seskupeno několik na vrcholcích stonků. Jsou růžové, zřídkakdy bílé.
Šípky obsahují řadu významných vitamínu. Nejdůležitější je vysoký obsah vitamínu C. Jsou však zastoupeny i další – vitamín A, K a vitamíny skupiny B. Kromě vitamínů obsahuje šípek i významné procento flavonidů, tříslovin a organických kyselin.
Koruna i kalich jsou pětidílné, kalich je neopadavý a tyčinek je mnoho. Plod je masitý, světle červený, uvnitř plný štětinových chloupků s mnohými žlutými a tvrdými nažkami. Rostlina kvete v květnu až červnu.
-
Růže šípková - věrný pomocník Vašeho těla
Reklamawww.alfafit.cz/Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.
RŮŽE ŠÍPKOVÁ - LÉČIVÉ ÚČINKY:
LÉČIVÉ ÚČINKY:
- pomáhá při onemocnění močového ústrojí a ledvin
- působí preventivně proti nachlazení a infekcím
- zpevňuje cévní stěny
- pomáhá odstraňovat křečové žíly
- pomáhá proti jarní únavě
- zlepšuje schopnost soustředění
- uklidňuje a posiluje imunitu
- vhodný při zácpě
Pro bohaté složení vitaminů a flavonoidů mají plody růže šípkové různorodé účinky. Mají močopudný účinek, zastavují krvácení a také mají stahující účinek. Snižují hladinu cholesterolu v krvi, zpomalují ukládání ateromatózních látek v cévách. Obsah vitaminu C (flavonoidy) snižuje lámavost kapilár, zlepšuje využití kyseliny askorbové organizmem, vitamin K se zúčastňuje vytváření protrombinu a má vliv na normální srážlivost krve. Jiné vitaminy obsažené v droze plní důležité fyziologické funkce. Droga příznivě účinkuje při avitaminóze a také jako povzbuzující prostředek v rekonvalescenčním období. Používá se při blokování tekutin v organizmu, písku a kamenech v močovém měchýři, žlučníkových kamenech, ateroskleróze, jako prostředek zvyšující odolnost organizmu na lokální nebo celkové infekce a intoxikace (spála, záškrt, pneumonie, černý kašel aj.), při špatně se hojících ranách, pro zlepšení srůstu kostí po zlomeninách, při snížené vylučovací schopnosti žaludku aj.
RŮŽE ŠÍPKOVÁ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:
Natrhané šípky se suší, co nejrychleji na dobře větraném místě, při teplotě 60 °C. Při vyšší teplotě šípky černají a ztrácí svou léčivou schopnost. Sušení je možné urychlit namačkáním šípků. Takto se uchová obsah vitaminu C a odstraní se nepříjemný vliv enzymů. Plody můžeme sušit i ve stínu, ale tímto způsobem se ničí část vitaminu C. Vysušená droga je oranžovo červená nebo světle červená, kysele trpká , nevoní a nezapáchá. Uskladňuje se na stinném, suchém a vzdušném místě.
"Mladí muži si přejí: lásku, peníze a zdraví. Jednoho dne však řeknou: zdraví, peníze a lásku."