Ostružiník

 

OSTRUŽINÍK

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Ostružiník
Latinský název: Rubus fruticosus
Slovenský název: Ostružiník keřovitý
Ostatní názvy: morátum, ježiník, černice, černá malina, vostružník, ježiny, černá malena
Rozšíření: zejména na slunných místech, na okrajích lesů, prakticky po celé Evropě
Léčivé látky: vitamin C, karoteny, bioflavonoidy, silné antioxidanty, vitaminy skupiny B, z minerály - např. mnoho fosforu, dále draslík, železo, hořčík a vápník
Využití: při léčbě nemocí z nachlazení, při infekčních onemocněních, nemocích angíny, chřipky, kašle, zánětu dutin, při hemeroidech, vysokém krevním tlaku, zpomaluje stárnutí a chřadnutí organismu, působí protizánětlivě, léčí koliku

OSTRUŽINÍK - POPIS ROSTLINY: 

Ostružina je vytrvalý, popínavý keř, který se vyskytuje v mnoha křížencích, zpravidla jen s přibližným určením. V léčitelství byl znám jak Egypťanům, tak Řekům a Římanům.
Listy ostružiníku obsahují hodně tříslovin, dále flavonoidy, organické kyseliny a silici. Všechny obsahové látky společně vytvářejí komplex, který blahodárně působí na organismus. Ostružiny obsahují zejména vitamíny, karotenoidy, minerální látky a sacharidy. Ostružiník nalezneme na okrajích lesů s plným slunečním svitem. 

  1. Přírodní antibiotikum - účinná léčba

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

OSTRUŽINÍK - LÉČIVÉ ÚČINKY:

LÉČIVÉ ÚČINKY:- podporuje regeneraci a povzbuzují imunitu
- plody zlepšují celkovou tělesnou kondici
- doporučuje se při arterioskleróze
- pro léčbu křečových žil
- vhodná při léčbě nemocí z nachlazení a infekčních onemocnění
- doplňková léčba hemeroidů
- má vliv i na sliznice žaludku a střev, zmírňuje a léčí koliky

Konzumace ostružin je také více než vhodná při léčbě nemocí z nachlazení a infekčních onemocnění, angíny, chřipky, kašle, zánětu dutin a pod., stejně jako pro rekonvalescenci po nemocech, kterou nám pomohou urychlit.
Léčivý účinek ostružin je výrazně posílen vysokým obsahem bioflavonoidů - látek, které chrání před oxidací. Tyto látky jsou nesmírně důležité hlavně pro ty z nás, kteří trpí cévními potížemi, jako jsou křečové žíly, slabé cévní stěny, vysoký krevní tlak, hemoroidy, nebo problémy s erekcí u mužů, což potvrdily i odborné výzkumy. Bioflavonoidy posilují a regenerují cévní stěny, zlepšují průtok krve, posilují vazivo a celkově zpomalují stárnutí a chřadnutí organismu.

OSTRUŽINÍK - PĚSTOVÁNÍ:

Pěstování ostružiníku je nenáročné, stejně jako jejich množení. Mají rády propustnou půdu a slunné místo, rozmnožovat je můžeme jednoduše odkopkem zakořeněného mladého výhonu. Rychle se rozrůstají, proto raději dohlížíme na to, aby nám neporostly polovinu zahrady, pravidelně odstraňujeme už neplodící či nevhodně rostoucí výhony.

Ostružiník

OSTRUŽINÍK - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Listy ostružiníku (Rubi fruticosi folium) se sbírají v červnu a v červenci, tedy v období květu, kdy jsou listy stále mladé a svěží. Ostružiník najdeme v lesních křovinách, kamenitých stráních a podobných místech.
Listy se suší v tenké vrstvě na stinném a vzdušném místě. Pokud se použije umělé teplo, pak do teploty 50°C. Listy se mohou před sušením pomačkat, lépe pak prosychají. Také je lze jeden den předsušit na slunci v jednoduché vrstvě bez obracení a pak dosušit ve stínu či v sušárne.
Správně usušený list ostružiníku si zanechává přirozenou zelenou barvu. Listy zahnědlé nebo nažloutlé je třeba odstranit. Usušený list má nevýrazný zápach a svíravou chuť.
Ostružiny můžeme zpracovávat a konzervovat opravdu mnohými způsoby. Čerstvé jsou výborné buď samotné, jako ozdoba lehkých jogurtových a tvarohových dezertů. Oblíbené jsou také rozmačkané s cukrem a smetanou, takto upravené obzvlášť výtečně chutnají na palačinkách nebo s kopečkem vanilkové zmrzliny. Můžeme je mrazit a pak přidávat do koláčů, rozmixovat do ovocných koktejlů, nebo dření. Výborný je také ostružinový sirup.

„Poznání pravdy jest zdraví lidského ducha. “