Jablečník

 

JABLEČNÍK OBECNÝ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Jablečník obecný
Latinský název: Marrubium vulgare
Slovenský název: Jablčník obyčajný
Ostatní názvy: samaritánka, jablounek, vonný klas, šedivka a buřina
Rozšíření: původem ze Středomoří, vyskytuje se v suchých křovinách, podél cest a na rumištích, teplomilný a světlomilný druh
Léčivé látky: 7 % tříslovin, dále silici, glykosidické hořčiny (diterpenický marrubin), flavonoidy, saponiny, pryskyřice, cholin, lipidy, kyselinu ursolovou a další látky
Využití: při onemocnění dýchacích cest, při žlučníkových chorobách, uvolňuje nervovou soustavu, na špatně se hojící rány, protizánětlivé účinky, proti kašli, při žloutence, při nechutenství, při nepravidelné menstruaci 

 

JABLEČNÍK OBECNÝ - POPIS ROSTLINY: 

Jablečník je vytrvalá bylina se čtyřhrannou, ochlupenou, do 1 metru vysokou lodyhou. Řapíkaté listy jsou vstřícné, široce vejčité až srdčité, na okraji hrubě vroubkované. Na svrchní straně jablečníku jsou jemně chlupaté, na rubu šedě až bělavě plstnaté, mají síťovitou a na rubu vyniklou žilnatinu. Květy jsou bílé, složené do lichopřeslenů a vyrůstají v úžlabí horních listů. Kalich je trubkovitý, rozeklaný do deseti zubů, které se později ohýbají nazpět. Koruna je pěticípá, dvoupyská a má čtyři tyčinky. Plod jsou čtyři podlouhlé tvrdky, uzavřené v kalichu.

Léčivé produkty pro Váš žlučník

Reklamawww.alfafit.cz/
 

Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

Jablečník obecný je teplomilný a světlomilný druh. Roste téměř po celé Evropě až do Skandinávie a byl jako léčivka zavlečen i do Severní Ameriky, kde také zdomácněl. U nás je hojnější pouze na jižní Moravě, jinak se vyskytuje roztroušeně jako plevelná rostlina po celém území na rumištích, podél cest, plotů, v křovinách a na pastvinách.
Rostlina má příjemnou jablečnou vůni, která je intenzivnější při rozetření mezi prsty. Velkým kontrastem k libé vůni je její ostrá hořká chuť. Obsahuje velké množství minerálních látek, silic a také vitamín C.

 Jablečník

JABLEČNÍK OBECNÝ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

LÉČIVÉ ÚČINKY:

Jablečník má podpůrný účinek při chronické bronchitidě, laryngitidě, tracheitidě, bronchiálním astmatu a spastické bronchitidě. Odstraňuje křeče, reguluje srdeční rytmus, dobře účinkuje při žaludečních vředech a gastritidě, zánětech střev, průjmech, srdeční arytmii, onemocnění sleziny a jater, zánětech ledvin a močového měchýře. Účinkuje také žlučopudně a s úspěchem se používá při žlučníkových kamenech a žloutence.

JABLEČNÍK OBECNÝ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Nadzemní část jablečníku sbíráme v době květu (červen- srpen). Nať s květy odřezáváme asi 20 cm od vrcholu, čistíme od zdřevnatělých částí, potom vážeme do malých svazků, které nesmíme stahovat a sušíme ve stínu nebo v sušárně při teplotě do 35 °C. Vysušená droga je šedozelená, příjemně voní a má hořkou chuť. Uskladňuje se na stinném a vzdušném místě.

„Duševní bolest je horší nemoc než tělesná.“