JETEL LUČNÍ
ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:
• Latinský název: Trifolium pratense
• Slovenský název: Ďatelina lúčna
• Ostatní názvy: jetel červený, dětelina, jatel, listnačka, čtyřlístek, milostná zelinka
• Rozšíření: od nížin až po horské oblasti, zejména na loukách, pastvinách a to na čerstvých, vlhčích a výživných půdách
• Léčivé látky: glykosidy, třísloviny, flavonoidy, barviva, fenolické látky, pryskyřice, silice, tanin a flavonové substance pratol a pratensol
• Využití:proti průjmům, revmatismu, při cukrovce a jako kožní dezinfekce, dobrý na detoxikaci organismu, ulehčuje léčbu rýmy, kašle a bronchitidy, zmírňuje potíže spojené s menopauzou
JETEL LUČNÍ - POPIS ROSTLINY:
Jetel luční je vytrvalá, 10 až 100 cm vysoká bylina. Lodyhy obvykle četné, přímé až poléhavé, jednoduché nebo málo větvené. Listy trojčetné, dolní řapíkaté, prostřední a horní krátce řapíkaté až přisedlé. Lístky jsou často s bělavou nebo červenohnědou skvrnou ve tvaru půlměsíce. Květní hlávky jsou kulovité, mnohokvěté a mají 2 až 4 cm. Květy jetele lučního jsou 16 až 20 mm dlouhé, přisedlé, bez listenů, červené, karmínové, vzácně bílé.
Jetel luční je rozšířený v ČR na celém území hojně, od nížin až do horských oblastí. Celkově v Evropě až po přibližně 70° severní šířky, na východě po Altaj, Bajkal a severní Indii, zavlečený, zdomácnělý a pěstovaný ve východní Asii, Severní i Jižní Americe, v Austrálii, na Novém Zélandu a v jižní Africe.
JETEL LUČNÍ - LÉČIVÉ ÚČINKY:
Jetel díky svým dezinfekčním schopnostem účinkuje proti:
- průjmu
- střevním kolikám
- otravě jídlem
- zvracení
- bronchitidě
- nachlazení
- rýmě
- chřipce
- revmatismu
- oteklým fymfatickým uzlinám
- cukrovce
- katarům zažívacího traktu
Jetel luční lze také používat pro léčbu kožních potíží, jako jsou některé typy ekzému, drobná poranění kůže, akné, vyrážky apod. Jetel luční nám pomůže například v případě průjmu, střevní koliky, zvracení a otrav jídlem.
Droga obsahuje glykosidy, třísloviny, flavonoidy, barviva, fenolické látky, pryskyřice, silice, tanin a flavonové substance pratol a pratensol.
-
Zdraví z českých luk - léčivé produkty
Reklamawww.alfafit.cz/Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.
JETEL LUČNÍ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:
Jetel luční kvete po celé léto, proto si každý může udělat zásobu na pozdější použití. Léčivá je celá nadzemní část rostliny, nejvíce však květy, které sbíráme v čase vrcholu kvetení. Pokud začnou květenství jetele na rostlině zasychat a hnědnout, už nejsou vhodné ke sklizni. Volíme jen plně rozkvetlé a očividně zdravé květy, které uštipujeme z rostliny (můžeme i s několika přilehlými listy) a v tenké vrstvě je pak sušíme ve stínu nebo v dobře větrané místnosti. Při uskladnění dbáme na to, abychom sušenou drogu uchránili před vlhkostí a škůdci, volíme proto dobře uzavíratelnou nádobu a suchou místnost.
„Medicína dělá lidi nemocnými, matematika smutnými a teologie hříšnými.“