Brusinka

 

BRUSINKA

BRUSINKA - POPIS ROSTLINY: 

Brusinka je stálezelený nízký (10-20cm) a hustě větvený keřík. Má plazivé, až 70cm dlouhé výhonky, ze kterých vyrůstají vzpřímené olistěné stonky. Listy jsou silné kožovité, krátce řapíkaté, shora lesklé a tmavě zelené barvy. Brusinky patří k  plodům, které přinášejí od pradávna lidem užitek. Pod obecným názvem brusinka se skrývají různé keře z rodu brusnic (mimo jiné mezi brusnice patří i borůvky).
Plodem jsou brusinky, bobule červené barvy o průměru 5 – 8 mm. Jsou jedlé, kyselé a nahořklé. Brusinka obsahuje množství antioxidantů, flavonoidů, tříslovin, kyselin, vitamínů A, B5, C, E a minerálů: hořčík, železo, vápník, draslík, fosfor, sodík, chrom, jód.

NAHRINBRUSINKA NAHRINBRUSINKA01

U nás se můžeme setkat s chráněnou brusnicí brusinkou (Vaccinium vitis-idaea), ale mnohem větší popularitu si získaly tzv. americké brusinky (Vaccinium macrocarpon), pro které existuje český botanický název klikva velkoplodá. 

BRUSINKA - LÉČIVÉ ÚČINKY:

Brusinka nám pomůže v případě, že nás trápí:

- záněty močových cest
- prevence zánětlivých onemocnění
- potřeba detoxikace organismu
- špatné trávení
- zácpa a problémy s tlustým střevem
- cukrovka

Klas multivitamínKlas multivitamín

Největším přínosem pro zdraví jsou brusinky čerstvé a sušené. V těsném závěsu za nimi je brusinková marmeláda a pak s velkým odstupem brusinková šťáva a další výrobky. Kromě velkého množství vitaminu C obsahují brusinky kyselinu elagikovou, která úspěšně ničí bakterie způsobující urologická onemocnění.
Brusinkám
se připisuje řada účinků prospěšných zdraví. Ne vše se ale zakládá na vědecky ověřených údajích. Léčebné účinky brusinek jsou prověřeny v případě zánětů močových cest – v případě užívání dostatečného množství brusinek lze zabránit bakteriím, aby se uchycovaly na stěnách močového měchýře či močové trubice, a tím zejména v počátečních stádiích infekce potlačit toto nepříjemné onemocnění. Brusinky je ale vhodné užívat především jako preventivní opatření.

  1. Léčivé produkty z brusinky

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

Brusinka

Brusinky obsahují především antioxidanty, dále vyváženou směs vitaminů a minerálních látek, ceněné jsou i pro obsah organických kyselin (např. kyselina benzoová). Antioxidanty svými účinky snižují pravděpodobnost onemocnění srdce a oběhového systému a mají pozitivní vliv na některé typy rakoviny. Upřednostňovány jsou zejména přírodní antioxidanty, mezi kterými patří brusinky k těm silnějším.
Brusinka podporuje vylučování kyseliny močové, močoviny a cholesterolu.  Brusinky usnadňují vstřebávání vápníku, proto jsou v hodné i pro osoby trpící osteoporózou.
Brusinka je účinná i při problémech s trávicím ústrojím jako je zácpa a problémy s tlustým střevem nebo průjem po užívání antibiotik. Brusinka působí jako střevní desinfekce.

BRUSINKA - PĚSTOVÁNÍ:

Brusinka je rozšířena po celé chladnější a mírné části Evropy, Asie a Severní Ameriky, zejména v pásmu tajgy. Na sever zasahuje až za polární kruh do oblasti tundry, roste i v Grónsku a Japonsku. Je velice nenáročná a vyskytuje se na sušších písčitých půdách i na rašeliništích, od nížin až vysoko do hor. Nesnáší však vápenné substráty a dává přednost silněji kyselým půdám. U nás se s ní nejčastěji setkáme v suchých borových lesích a na horských stráních.

BRUSINKA - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Pro léčebné účely se využívá list, který je nejlepší sbírat na konci léta, kdy obsahuje nejvíce léčebných látek. Plody se sbírají v období srpna. Brusinky se zpracovávají v potravinářství snad ve všech podobách, jako příloha k divočině, na vaření marmelád a kompotů nebo k doplnění dalších jídel. Listy rostliny se využívají ve formě nálevu ze sušených listů např. urologické čaje.