KONOPÍ - vše co jste chtěli vědět
V současné době stojí konopí na výsluní vědeckého zájmu. Podléhá řadě výzkumů, lidé stále více vyhledávají produkty obsahující konopí či některé z jeho složek, jelikož právě konopí stojí evidentně za mnoha zázraky alternativní medicíny. Avšak jeho cesta k úplné legalizaci bude ještě velmi dlouhá. Pevně však věříme, že následující řádky Vám osvětlí problematiku konopí jako látky, která může podpořit Vaše zdraví.
V posledních letech a věřme, že tento trend bude i nadále pokračovat, se zvedá vlna zájmu o zdravou stravu, produkty z bylin a alternativní léčbu, přičemž i konopí směle řadíme právě k této „módní“ vlně.
Produkty, které obsahují konopí, dnes najdeme nejen v zahraničních supermarketech, ale konopný olej, semínka, čokoládu či kosmetické přípravky jsou běžné k dostání v obchodech v České republice.
KONOPÍ - tradice
Domovinou dle mnohých výzkumů je pro tuto rostlinu pravděpodobně jihovýchodní Asie. Právě z této oblasti se rozšířila do zbytku Asie, do Evropy a na Blízký Východ. Co se doložení pěstování týče, můžeme se opírat o konopný provaz starý více než 5000 let, nalezený v Altaji či podobné nálezy v Číně nebo na Blízkém Východě. Ač právě Babyloňané se zasloužili o první dochované exempláře konopí, největšího rozmachu se dostává konopí v pěstování i všestranném využití až v Číně. V rámci jeho užívání pak hledejme podklady v herbářích, původem z Číny a stejně tak v egyptských svitcích. V rámci nepálské tradice pak Šiva, první šaman, je často nazýván „Králem konopí“.
ČÍNA
- vývoj civilizace je provázen konopím odnepaměti
- zmínka o konopí je i v nejstarší dochované čínské knize, v „Knize písní“
- první papír byl vyroben z konopných stonků, přičemž dnešní papír se užívá až od 19. století
- staré texty popisují užití konopí při léčebných rituálech
- vrabec „pták šamanů“ se jmenuje ma-ch´jao neboli konopný pták
- konopí je v čínské medicíně využíváno jako prevenční prostředek a terapeutický lék
- v mnoha lékařských naukách je konopí uváděno a stabilně je tak součástí čínské medicíny
EGYPT
- konopí bylo mnohostranně využíváno nejen v lékařství, ale i v životě vyšších vrstev
- konopná pryskyřice (hašiš) bylo jako kuřivo užíváno již v 12. století
- využití našlo taktéž při meditaci, zvyšování inteligence
INDIE
- konopí nalezneme již v nejstarších spisech
- v literatuře je upozorňováno zejména na schopnost konopí léčit
- zajímavostí je fakt, že ajurvéda není léčitelstvím, ale oborem, jež je vyučován na univerzitě
- konopí je spojeno s koncentrací, meditací, léčitelstvím a dokonce osvícením
JAPONSKO
- bohužel nevíme, zda konopí bylo součástí počátků japonského lékařství
- počátky konopí hledejme proto po roce 562 s příchodem čínského mnicha Chu Ts´unga
- v dnešní době je japonské lékařství silně prozápadně zaměřeno, a tudíž byliny v něm hrají velmi malou roli, potažmo vlastnictví konopných produktů je dokonce silně zakázáno
TIBET
- lékařství bylo ovlivněno Číňany a Mongoly, přičemž jsou znát prvky taoismu, alchymie a naukách o bylinkách
- dnes je tibetsko-lámaistické léčení užíváno v Nepálu, Tibetu, Číně, Indii či Švýcarsku
- nejvíce ceněné je dovážené konopí, zejména pak z Indie
- konopí má široké využití pří léčbě revmatismu, dýchacích cest, kůže, rýmy a kašle či jako afrodisiakum
- pro Tibeťany je konopí posvátnou rostlinou, která se pěstuje v okolí klášterů
Tato rostlinka se pak rozšiřovala spolu s rozšiřování lidského pokolení. Příčinou je její vzrůst, přizpůsobivost, relativní nízké nároky a všestranná využitelnost.
Většina kultur, které tuto rostlinu znaly, našla mnohé uplatnění, od průmyslového využití v podobě lan, textilií a stavebního materiálu přes hojné využití v kuchyni po využití v léčitelství.
Zajímavostí může být, že Řekové zpočátku konopí neznali, napříč mnoha záznam0ům o konopí u národů, jež si podmanili, čímž získali tuto jedinečnou plodinu. Do Evropy jej až v 7. století př. n. l. zanesl národ Skytů z území jižního Ruska. Na čas se tak konopí stává hlavní plodinou takřka každé země na území Evropy.
Po celá staletí bylo konopí součástí mnoha kultur, kdy v 13. a 14. století se dostává tato rostlina i do literatury zásluhou Arabů. Textil, lana, oděvy, mapy, knihy, akcie či peníze, malířská plátna, to vše je spojeno s konopím. Konopný olej byl součástí barev, olejů a laků.
Do Ameriky se konopí dostává díky Kryštofu Kolumbovi, kdy je dokonce využito pro vlajku. I v době zlaté se s konopím setkáme, a to v podobě prvních džínů Levi Strausse.
Díky této bohaté historii tak směle můžeme tvrdit, že dnešní pohled na tuto rostlinu je prapodivný, když vývoj celého lidstva tato rostlina provázela odnepaměti. Snad si lidé opět najdou cestu k rostlině, která psala dějiny.
Nejsilněji se konopí zapsalo do povědomí v rámci léčitelství, kdy byly využívány všechny části rostliny, od květů až po kořeny.
Tento fakt využití v medicíně potvrzuje slavný lékař Shen-Nung, který figuruje v čínské mytologii, kdy měl naučit pěstovat člověka patero druhů obilí včetně konopí. Na studie Shen-Nunga a herbářů navazuje dnešní moderní medicína a v mnohém potvrzuje poznatky starých kultur a léčitelů. Právě moderní medicína využívá konopí při zmírnění dopadů chemoterapie, taktéž při léčbě některých projevů AIDS či při poruchách příjmu potravy. Konopí je pak testováno ve spojení s léčbou astmatu, pacientů s roztroušenou sklerózou, Parkinsonem či pacientů s poraněním míchy. Své zastoupení má v medicíně i konopný olej, který je využíván v dermatologii ve spojení s pacienty s lupénkou, ekzémy nebo s poškozením kůže.
KONOPÍ - rostlinka
Semínko konopí, tedy plod, může být veliké až půl centimetru. Můžeme jej rozdělit na vláknitou slupku a olejnaté jádro. Svou výjimečnost potvrzuje již harmonií a komplexností nenasycených mastných kyselin. Mimo vzácné a cenné tuky obsahuje semínko taktéž edestin a albumin, což jsou unikátní bílkoviny, jež doplňují dobře stravitelné esenciální aminokyseliny. Nesmíme opomenout ani škálu vitamínů jako A, B1, B2, B6, E a samozřejmě C, dále pak minerální látky, chlorofyl, lecitin či kyselinu cannabidiolovou.
KONOPÍ - využití
Již jsme se zaměřili na historii konopí, na popis rostlinky jako takové a nyní již nezbývá než zabrousit k využití konopí v dnešní době, v dnešní společnosti.
Napříč faktu, že alkohol ve spojení s cirhozou jater a kouření cigaret ve spojení s rakovinou plic způsobuje po celém světě mnoho úmrtí, je tato skutečnost ponechána bez velkého ohlasu. Naopak, konopí, jež nemá tak negativní účinky oproti nikotinu a alkoholu, je stále ilegální v mnoha zemích západního světa.
V posledních letech se proto stále častěji objevují diskuze a polemiky ohledně legalizace marihuany alespoň v lékařské praxi. Musíme si uvědomit, že konopí nedokáže nemoci vyléčit, ale má velmi zajímavé a ověřené tlumící účinky v případě dlouhodobě nemocných pacientů. Marihuana je tak v případě mnoha závažných onemocnění dosud nejlepším a současně nejefektivnějším lékem, který přináší úlevu od symptomů, jež provázejí AIDS, rakovinu, epilepsii či roztroušenou sklerózu. Avšak nejen závažná onemocnění jsou ta, která jsou doprovázena marihuanou. Stejně tak tato rostlina napomáhá lidem trpících depresí či ženám s menstruačními bolestmi.
Ovšem stále zde platí jistá omezení, aby nedošlo k ohrožení nás či našeho okolí. Lidé užívající tento typ léku by neměli řídit motorová vozidla či vykonávat jakoukoliv práci, jelikož může dojít ke ztrátě koordinace nebo zpomalení reakcí. Současně můžeme pozorovat zvýšení tepu a zarudnutí očí. Stejně tak je nezbytná opatrnost v případě onemocnění srdce nebo u lidí náchylným k epileptickým či schizofrenickým epizodám. Závěrem chceme taktéž přihlédnout k názoru odpůrců legalizace, kteří upozorňují na možný nárůst narkomanů. Opírají se o tzv. teorii odrazového můstku, kdy se lidé od méně návykových drog přesouvají k více návykovým ovšem, neexistují přesvědčivé důkazy jak pro, tak proti. Proto konečný verdikt necháme jen a pouze na Vás.
Konopí je surovinou, která měla a má široké zastoupení v léčitelství takřka všech kontinentů – v Asii, Africe i Evropě. U nás bylo konopí využíváno při léčbě astma, epilepsie nebo kašle. Často se pro něj sáhlo v případě bolestí a křečí, hojení ran či kožních infekcí. V dnešní době je často vzpomínám v případě Parkinsonovy choroby i roztroušené sklerózy, kdy u posledních dvou jmenovaných prokazatelně zpomaluje projevy choroby a současně tlumí rozvinuté příznaky. Stejně silným argumentem může být i hodnotnost v případě lidského zdraví.
Než přejdeme k problematice využití konopí, představíme si situaci v České republice. V současné době je povoleno setí odrůd canabis sativa, tedy technického konopí, jež obsahuje méně než 0,3% látky THC. U nás se technické konopí pěstuje pro produkci kosmetiky, potravin a zdravotnických prostředků. Stejně tak důležitý je fakt, že obsah THC hraje velmi důležitou roli při léčbě a potlačení symptomů.
a) pozitivní vliv na zánětlivá či degenerativní onemocnění kůže (např. lupénka)
- zevní použití v podobě mastí či tinktur
b) napomáhá při usínání, příležitostně využíván jako prostředek proti migréně
c) substituční, méně škodlivá droga pro narkomany abstinujících od tvrdých drog
d) moderní věda poukazuje na antioxidační a zejména pak protirakovinné účinky
e) široké využití v kuchyni
- zejména konopná semínka a konopný olej
- semínka neobsahují THC, látku omamnou a tudíž nejsou rizikem pro lidské tělo
- semínka jsou vhodná i pro těhotné, kojící ženy, děti, dospělé i aktivní sportovce, stejně tak pro seniory
Konopné semínko
- ideální jako doplněk salátů, těstovin, polévek či jogurtů
- mnohými odborníky považována za jednu z nejhodnotnějších potravin
Konopný olej
- jedinečný olej vhodný pro úpravy pokrmů studené kuchyně
- vyznačuje se jemnou oříškovou chutí
- posiluje vlasy, nehty a kůži, má pozitivní vliv na metabolismus a imunitní systém
Konopný protein
- skvělý pomocník pro fyzicky náročně pracující či lidi aktivně provozující sport
KONOPÍ - legalizace
Česká republika udělala první vstřícný krok a zákonem podpořila užívání konopí pro léčebné účely. Avšak od té doby, stále platí, že pacienti se pořád ještě spoléhají na vlastní výpěstky či nákup marihuany na černém trhu. Pouze dva subjekty mají povolení dovážet konopí. Ostatně, přibližná cena bude stanovena na částku kolem 200 korun za gram, s omezením na 30 g na pacienta za měsíc. Bohužel, pojišťovny se postavily k hrazení konopí zamítavě a tudíž je zde riziko, že zájem o tuto formu legálního zisku konopí zůstane nepříliš využit. Konopí bude moci předepsat pouze lékař z onkologie či neurologie.
Velmi pečlivě budeme sledovat vývoj na trhu a samozřejmě Vás budeme informovat. Jsme tu pro Vás.
KONOPÍ - tipy
Spolu s námi si můžete připravit domácí produkty, které mnohdy předčí průmyslově vyráběné produkty, kterých na trhu naleznete mnoho.
Konopný prášek
Konopí opatrně sušíme při maximálně 80°C v troubě po dobu zhruba 1 hodiny. Poté palice konopí rozdrťte na prášek. Tento prášek užívejte ve velmi malé dávce zejména proti příznakům Parkinsonovy choroby.
Konopná mast
Nejčastěji se konopná mast připravuje z vazelíny. My použijeme lékařskou vazelínu. Je výhodná kvůli své dobré dostupnosti a dlouhé trvanlivosti. Je také nenáročná na skladování a dobře promašťuje suchou pokožku. Postup je
Rozpustíme vazelínu a přidáme rozemnuté části rostliny. Dvě hodiny směs v rozpuštěné vazelíně louhujeme a pak necháme vychladnout. Základ masti pak spolu s herbou necháme ještě týden odležet na chladném a temném místě. Poté mast znovu zahřejeme na dvě hodiny na cca 80°C a opakujeme louhování. Následně necháme mast odležet po dobu čtyř týdnů. Pak mast naposledy zahřejeme tak, abychom ji přivedli do tekutého stavu, a pevný materiál scedíme přes jemné plátno. To pak můžeme použít například jako obklad na postižené části těla nebo zábaly kloubů. Ještě teplou mast plníme do čistých sklenic či kelímků s víčkem.
KONOPÍ - škodlivost
Již mnoho pozitiv bylo vyřčeno a sepsáno, ale své místo si v našem článku jistě zaslouží i negativní stránka, odvrácená stránka konopí.
a) Kouř
Stejně jako cigaretový kouř, tak i kouř z marihuany obsahuje velké množství chemikálií.
b) Mateřství ženy
Marihuana má negativní vliv na samotný vývoj plodu, kdy zejména poškozuje mozek lidského plodu. Tudíž marihuana není vhodná pro ženy gravidní, ostatně jako cigarety či alkohol. Látky obsažené v konopí, při jeho užívání, snižují tvorbu mateřského mléka
c) Dlouhodobé užívání marihuany
V případě dlouhodobého užívání působí THC jisté změny v centrální části mozku, kde se nachází hippocampus – jedna z nejzranitelnějších oblastí mozku.
d) Duševní výkon člověka
V případě užívání marihuany, může docházet dle mnohých výzkumů k výpadkům pozornosti, paměti či schopnosti se učit.
e) Zvyšuje riziko rakoviny
Bylo zjištěno, že canabis snižuje aktivitu imunitního systému.
Avšak kde je pravda? Tu hledejme někde uprostřed. Každý tábor, ať už těch co podporují konopí či naopak těch, co proti němu brojí, je silně početně zastoupen. Celkové vyznění je pak jen a jen na Vás. Karty jsou vyloženy, vyberte si ty správné.
KONOPÍ - zajímavosti
Mnoho již bylo řečeno o konopí. Avšak mnoho toho o konopí zůstává skryto. Velmi rádi se s Vámi podělíme o zajímavosti, jež mohou závěrem potěšit milovníky historie i ty, jež podporují jeho legalizaci.
- první, avšak nepodložené záznamy o užívání konopí pocházejí již z 16. století př. n. l. z Egypta
- domestikace však proběhla před 6 tisíci lety v Číně, kde byly vyvinuty různé způsoby zpracování i využití
- konopí měla dokonce předepsána královna Viktorie, a to na menstruační křeče, kdy jí bylo předepsáno lékařem Sirem Johnem Reynoldsem
- teprve v roce 1883 dochází ke změně složení papíru, do tohoto roku tvořil papír z konopí více než ¾ světové produkce
- konopný papír byl využit při sepsání Deklarace nezávislosti Spojených států amerických
- roku 1937 byla postavena marihuana v USA mimo zákon
- rok 1941 byl významný pro automobilismus, jelikož Henry Ford představil vůz, jehož karoserie i interiér byl vyroben z konopných vláken a dokonce jezdilo na konopný olej
- Buddha prý během šesti stupňů odříkání snědl každý den 1 konopné semínko
- den 21. června je spojen se svátky Jana Křtitele v Lotyšsku, kdy konopí patří neodmyslitelně k historii Lotyšska
- dnes se konopí legálně využívá při léčbě AIDS, roztroušené sklerózy, zeleného zákalu či dalších nemocí v některých státech USA, Velké Británii nebo Kanadě
- stejně jako sójové boby, i konopné semínko je pro svůj vysoký obsah bílkovin využít jako náhražka masa
- v Polsku se dosud konopné semínko přidává do svátečního pečiva
- při pěstování konopí není nutné využívat pesticidů, jelikož jej takřka žádný hmyz nenapadá
- za zákazem konopí stojí Harry Anslinger, který poté využil díry na trhu pro svou firmu, jež vyráběla nylon, umělá vlákna a papír ze dřeva
- prezidenti G. Washington a T. Jefferson pěstovali konopí na svých plantážích
- konopný papír je kvalitnější, trvanlivější a pevnější, než papír ze dřeva, dokonce se konopný papír využívá na výrobu bankovek a archiválií
- konopí dokáže nejlépe zužitkovat sluneční energii
- abyste se předávkovali marihuanou, museli byste vykouřit přes 800 jointů
- největším producentem konopí je stát Paraguay
Závěrem bychom rádi upozornili, že téma konopí je mnohem obsáhlejší a zaslouží si velkou pozornost jak z řad ozdobníků, tak laiků. Pokud to čas dovolí a Vaše ohlasy budou kladné, v některém z dalších článků se k tomuto tématu jistojistě vrátíme.