KOKOSOVÝ OLEJ - produkt přírody:

 

Každý z nás jistě zná palmu s kokosovými ořechy. Avšak věděli jste, že existuje i kokosový olej? Spolu s kokosovou vodou Vám kokosový olej může zachránit život.

 

1. Kokos:

Abychom zaujali Vaši pozornost, dovolte nám citovat pár zajímavostí ze světa kokosu. Obrovské, takřka 25 metrů vysoké palmy se dožívají 75 – 100 let, přičemž nejvíce jich je na Srí Lance, v Indonésii a na Filipínách či Indii. Z jedné palmy můžeme získat až 120 zralých kokosových ořechů. Na výsluní je taktéž schopnost kokosů zranit člověka či jej zabít, a to pádem kokosového ořechu, zpravidla na hlavu nešťastníka. Co se sklizně týče, je nejzajímavější styl praktikován v Thajsku, kde jsou ke sběru využívány cvičené opice.

Kokosová palma a potažmo její plod – kokosový ořech jsou všestranně využitelné komodity, které jsou na naší planetě od nepaměti. Prakticky každá část najde své využití. Listy palmy se konzumují, z květenství se získává cukr, palmové listí spolu s kmenem jsou základními stavebními jednotkami v Tichomoří, z kmene se taktéž vyrábí nábytek či ozdobné předměty.

Z pohledu botanika se nejedná o ořech, avšak o peckovici. Roste převážně v tropech. Kokosový „ořech“ má tenkou žlutou slupku, pod kterou nalezneme vláknitou hmotu. Uprostřed ořechu se pak ukrývá plod, který známe z obchodů. Skořápka je barvy tmavě hnědé, kdy ji narušují 3 zřetelná oka s typickou funkcí. 2 otvory jsou určené k výživě, třetí otvor je poté ke klíčení. Uvnitř plodu je pak kokosová voda, která je často zaměněna s pojmem kokosové mléko, což je něco jiného.

Rozbít tento plod je velmi náročné, proto existuje mnoho doporučení – například jej navrtat či použít mačetu;-). Stejně jako plod této palmy, i samotný strom je velmi odolný a jako jeden z mála dokáže odolat nepřízni počasí. Známe jej již přes 3 tisíce let, avšak původ je zahalen tajemstvím.

Kokosový ořech, jak jsme již podotkli, není ořechem, avšak semenem, které patří mezi největší semena na světě.

Zajímavostí je zmínka o palmě v jazyce starověké Indie, sanskrtu, kdy v překladu je tato dřevina nazývána „stromem, který dává vše potřebné pro život“. Vždyť tekutina uhasí žízeň, dužina je velmi výživná, kokosová vlákna slouží pro výrobu látek či kartáčků, stejně jako kmeny či listy, kdy nesmíme opomenout ani obor stavitelství.

Avšak dosti již bylo praktického využití, zaměříme se nyní na lidské zdraví.

Kokos je velmi významnou surovinou v lidském životě. Ve zkratce, obsahuje hořčík, fosfor, draslík, železo či zinek, dále pak vlákninu, bílkoviny a zastoupení mastných kyselin.

 

2. Kokosový ořech a lidské zdraví:

Velmi vydatný zdroj energie, který je využíván v mnoha odvětvích potravinářského sektoru. Průměrný kokos obsahuj 3 gramy nasycených tuků, přibližně po 2 gramech proteinu, vlákniny, 15 gramů cukru a 20% požadované denní dávky vápníku. Obsahuje taktéž hodně proteinů a skvěle napomáhá při léčbě zažívacích problémů či střevních onemocnění. Dužina zralých kokosů se využívá při léčbě nervových nemocí, ztrátách paměti, slabosti i pleťových problémech. Nicméně je dužina obtížněji stravitelná, a proto nejezte dužinu na noc, stejně jako ji nemíchejte s mléčnými výrobky, jelikož tuky těchto potravin jsou diametrálně odlišné.

 

3. Kokosový olej:

V jednoduchosti lze kokosový olej nazvat „všestranným“ olejem. Své místo si vydobyl v potravinářství, kosmetice, v léčitelství i průmyslu.

Jedním z velmi významných produktů, o kterých bychom se chtěli zmínit, je proto kokosový olej, jenž má antibakteriální účinky, snižuje hladinu cholesterolu, posiluje imunitu, napomáhá při snižování rizika rakoviny, podporuje hubnutí a dodává v naší kuchyni exotickou příchuť.

Kokosový olej můžeme získat lisováním z kokosových ořechů, přičemž nejkvalitnější, panenský olej se získává lisováním čerstvé dužiny za studena. Průmyslový olej se pak hodí na kosmetické účely.

Nezbytnou složkou všech olejů jsou mastné kyseliny, které určují vlastnosti oleje – teplotu přepálení, působení na náš organismus a odolnost vůči zkažení.

Kokosový olej obsahuje zejména nasycené mastné kyseliny, díky kterým je odolný a v těle působí jako antioxidanty. Nesmíme opomenout ani kyselinu kapronovou, kaprylovou a laurovou, které působí proti plísním, virům a bakteriím.

Nejjednodušší cestou k využití kokosového oleje je jeho konzumace v syrovém stavu. Díky svému složení je mnohem lépe stravitelný. Díky své schopnosti se skvěle uplatní i v kuchyni. Může nahradit ztužený tuk či olej při smažení. Jedná se o jediný olej, který je stabilní a odolává poškození teplem. Nejčastěji se s ním setkáme v kuchyni jižní Asie.

V jídelníčku mnoha sportovců a aktivně žijících osob jej nalezneme díky zrychlení metabolismu, jelikož podporuje hormony štítné žlázy. Díky této podpoře pak eliminuje chemické procesy vznikající v důsledku stresu, které poškozují srdce, játra a zapříčiňují stárnutí.

Pro kokosový olej pak taktéž mluví mnohé studie, prováděné na obyvatelích Pacifiku. Ti vykazují prakticky nulový výskyt kardiovaskulárních nemocí. Již roku 1930 byl tento výzkum podložen zprávou zubaře Dr. Westona Price, který poukázal nejen na vyjímečný stav chrupu, ale taktéž na nulový výskyt srdečních chorob.

Přirozeně nasycené tuky v kokosovém oleji mohou příznivě působit na lidské zdraví podporou srdce, imunitního systému, metabolismu, příjmu energie či zdraví pokožky.

Zázračnou látkou v kokosovém oleji je výše zmíněná – kyselina laurová. Právě tu tělo mění na monolaurin, jenž má antibakteriální a antivirální účinky. Další nesporný klad můžeme hledat v podobě středně dlouhých mastných kyselin (MCFA), jejichž je kokosový olej nejbohatším zdrojem. MCFA jsou tělem lehce vstřebatelné, nezatěžují tolik trávící systém a játra a současně pomáhají stimulovat tělesný metabolismus.

Pro nás je stimulace metabolismu velmi podstatná, jelikož právě MCFA vedou ke snižování tělesné nadváhy a současně k omezení ukládání tělesného tuku. Právě této funkce využívají nejen vrcholoví sportovci, ale taktéž výživový poradci. Kokosový olej se při trávení rozkládá na glukózu, tedy na výborný zdroj energie. Opomenout nesmíme ani urychlení procesu regenerace a podporu imunitního systému a jeho funkce.

V poslední době je velký význam přisuzován taktéž kokosovému oleji ve spojení s kosmetikou. Dle mnoha odborných studií chrání pokožku před volnými radikály a podporuje svěží, mladistvý vzhled pokožky.

Zajímavostí může být využití oleje v automobilismu, kdy je přidáván jako příměs do paliva. Své výsadní postavení má i v klasickém lékařství, kdy právě kokosový olej podporuje imunitu a bojuje proti bakteriím, virům a kvasinkám. V současné době probíhají výzkumy, které mají potvrdit či vyvrátit prevenci v rámci rakoviny či Alzheimerovy choroby.

 

PŘÍNOS KOKOSOVÉHO OLEJE:

1. Podpora metabolismu a spalování tuků

- snadno stravitelné mastné kyseliny

- obsahuje menší množství kalorií

- zrychlení metabolismu

- ketolátky mohou snižovat chuť k jídlu a tím podporovat udržení štíhlé linie

2. Podpora imunitního systému

- posilování imunity díky látkám s antivirovým, antibakteriálním a antiparazitním vyzněním

3. Pro zdravé srdce

- mastné kyseliny v kokosovém oleji podporují správnou hladinu cholesterolu a současně snižují krevní tlak

- udržení pružných cév, zabránění kornatění tepen

- střední tuky jsou metabolizovány přímo na zdroj energie

4. Pomocník při neurologických potížích, Alzheimerově chorobě

- výzkumy jsou v počátcích

5. Účinná podpora štítné žlázy

- kokosový olej navrací do rovnováhy činnost štítné žlázy

6. Snižuje riziko diabetu

- kontrola vylučování inzulínu a současně efektivní využití glukózy

7. Podpora trávení

- kokosový olej je lépe stravitelný

- má antibakteriální účinky, což napomáhá proti trávicím potížím

- zlepšení absorpce vitamínů, minerálů, aminokyselin a současně podporuje funkce střeva

8. Prospívá pleti

- hydratační a regenerační účinky

- ochrana pokožky před UV zářením

- využití při léčbě kožních obtíží

- vhodný i pro děti a kojence

9. Blahodárný účinek na vlasy

- podporuje zdravý růst vlasů, regeneraci

- přírodní odpuzovač vší

 

4. Kokosová voda:

V poslední době fenomén, který je milován i zatracován. Mnozí jej považují za ideální nápoj pro aktivní sportovce či jako tekutinu vhodnou při hubnutí. Naopak, mnoho lidí kokosovou vodu považuje za nápoj, který je možné srovnat s jinými průmyslovými produkty na trhu. Kokosová voda není kokosovým mlékem – to je vyrobeno „lisováním“ dužiny zralého kokosu a nedosahuje kvalit kokosové vody.

Kokosová voda je získávána z čerstvých zelených kokosových ořechů, přičemž z 1 „kokosáku“ můžeme získat 200 ml až 1 litr této životodárné tekutiny. Neobsahuje umělá barviva či cholesterol, ani tuk. Má nízký obsah kalorií a neobsahuje žádné konzervační látky. Vyznačuje se sladkou ořechovo-kokosovou chutí, která je podpořena lehce stravitelnými sacharidy. Nesmíme opomenout minerální látky jako hořčík, draslík, sodík a vápník, které jsou doplněny o vitamín C a B.

Mnoho kultur využívá kokosovou vodu proti ledvinovým kamenům či střevním inspekcím. Své místo má taktéž v boji proti průjmům, zvracení či napomáhá v těhotenství proti nevolnostem. Dokáže tělo hydratovat mnohem lépe, než voda. Je bohatá na draslík, tedy na elektrolyty, které jsou užívány při výrobě energie.

Je tu však jisté ale, které se týká kalorií, kdy kokosová voda nedokáže konkurovat vodě obyčejné s 0 kaloriemi.

Kokosová voda rozhodně není zapomenutý zázrak, je využívána již mnoho staletí, avšak poslední roky je zájem o kokosovou vodu způsoben zejména zájmem celebrit a necitlivým marketingem.

Ve středu zájmu je díky podpoře metabolismu a spalování, čehož si nejvíce ceníme, jestliže chceme získat štíhlou linii. Ovšem samotná kokosová voda nestačí. Neméně důležitý je i pravidelný pohyb a vyvážená strava. Pokud bychom měli vyzdvihnout další klady kokosové vody, je skvělým pomocníkem při pročisťování organismu, tzv. detoxikaci.

 

Podle keltských legend je ořech symbolem koncentrované moudrosti.