Vytisknout
Kategorie: V

Vavřín

VAVŘÍN VZNEŠENÝ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Vavřín vznešený
Latinský název: Laurus nobilis
Slovenský název: Vavrín pravý
Ostatní názvy: bobek, bobkový list
Rozšíření: okolí Středozemního moře
Využití: podporuje trávení, má i antiseptický (protizánětlivý) účinek

VAVŘÍN VZNEŠENÝ - POPIS ROSTLINY: 

Je to stále zelený keřík. Listy široce kopinaté, s krátkým řapíkem. Povrch listu kožovitý a lesklý, po okraji zvlněný. Květy čtyř četné, žluté barvy. Plod je černá bobule. Celá rostlina aromaticky voní.

Vavřín je původní ve Středozemí od Maroka a Španělska až po Řecko, Turecko a Blízký východ (Sýrie, Libanon a Izrael).

  1. Vaše trávení - naše starost

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

VAVŘÍN VZNEŠENÝ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

Působí lehce sedativně, podporuje trávení, má i antiseptický (protizánětlivý) účinek. Mimo jiné má velmi zajímavý účinek na snižování krevního cukru jako doplněk léčby diabetiků.

Energy BalneolEnergy Balneol

Energy Balneol PROFIEnergy Balneol 

Vavřín byl od dob antiky pěstován v kultuře jako léčivá rostlina a koření (bobkový list), nezanedbatelný je i jeho význam okrasný. Silice obsažené zejména v listech mají baktericidní účinek, proto byl složkou směsí používaných k nakládání masa i jiných potravin. Podporuje rovněž trávení, má kladný účinek např. pro diabetiky. Z plodů se lisuje olej, který má význam také v parfumerii.

   Vavřín se nesmí užívat vnitřně, pouze k dochucení pokrmů a to jen v malém množství. Po předávkování hrozí zvýšení krevního tlaku, zrychlení tepu a následné zvracení. Bobule vavřínu jsou především nebezpečné v těhotenství. Pokud přidáte do koupele čerstvé listy, pomohou od bolesti končetin. Mimo jiné dokáže zvýšit až trojnásobně počet inzulinu v krvi a dalo by se jej začít užívat k léčbě cukrovky typu II.

VAVŘÍN VZNEŠENÝ - PĚSTOVÁNÍ:

Vavřín není mrazuvzdorný, a proto jej musíte pěstovat v nádobách, které na zimu zazimujete. Venku jej můžete mít cca od třech zmrzlých, kdy by již teplota neměla klesnout pod 15 °C. Pěstování vavřínu ze semen je náročné, ale není nereálné. Vavřín potřebuje mít po několik měsíců trvalou teplotu 21 stupňů.. Snazší cestou je, pokud si rostlinu koupíte jako sazenici. Semena vavřínu saďte 2 až 3 cm hluboko do půdy. Rostlině se daří na slunečném místě, s teplotou mezi 21° až 28° C. Klíčení semen trvá obvykle 6 týdnů. Vavřín postavte tam, kde na něj bude svítit sluníčko, nikoliv však do průvanu. V létě bobkový list můžete postavit na parapet, terasu, balkon anebo zahradu. Pro vavřín je velice důležitá skladba zeminy, potřebuje totiž kvalitní drenáž. Substrát vytvořte smícháním 2 dílů těžké drnovky, 1 dílu prohnojené zeminy, 1 dílu listovky a ½ dílu písku. Rostlinu přihnojujte pravidelně od března do srpna (vždy jednou za čtrnáct dní) roztokem 0,2–0,3% plného hnojiva. Nezapomeňte také keři dodávat dusík a draslík.
 
Vavřín vznešený

VAVŘÍN VZNEŠENÝ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Z bobkového listu (vavřínu) sbíráme lístky, které sušíme a při tom tvarujeme keřík. Při sušení se nesmí listy zapařit a zhnědnout. Z příliš mladé rostliny lístky netrháme, potřebuje je k fotosyntéze.

 

"Zdravé tělo je hostitel, nemocné žalářník."
Francis Bacon