Vytisknout
Kategorie: S

Sedmikráska 

SEDMIKRÁSKA CHUDOBKA

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Sedmikráska chudobka
Latinský název: Bellis perennis
Slovenský název: Sedmokráska obyčajná
Ostatní názvy: hladověnka, husí kvítko, chudoběnka, chudobička, chudobinka, chudobka, jiskerka, kakuše, kakuška, karuška, letní krása, matečník menší, stokrása, zapomenutka
Rozšíření: louky, trávníky, meze v okolí cest, od nížin až po vysokohorské polohy, rozšířena v celé Evropě a sahá až do Sýrie, planá forma roste v Severní Americe
Léčivé látky: obsahují hořčiny, sliz, silici, třísloviny, saponiny, organické kyseliny, minerální látky, inulin, sacharidy, anthoxanthin
Využití: působí proti chřipce, při chronických onemocněních dýchacích cest, podpora organismu při kašli, vhodné na hnisavé záněty a vředy, působí protizánětlivě, proti revmatismu, zmírňuje menstruační potíže, pomáhá hojit krevní podlitiny a namožené svaly

 

SEDMIKRÁSKA CHUDOBKA - POPIS ROSTLINY:

Sedmikráska je vytrvalá rostlina, vysoká  2 - 15 cm. Z válcovitého oddenku vyrůstá přízemní růžice podlouhle obvejčitých až kopinatých, celokrajných, vroubkovaných listů a stvol s jedním úborem.
Odolná a nenáročná sedmikráska roste od nížin až do horských oblastí snad na všech loukách a pastvinách, především ve střední Evropě.  Když nebudete trvat na trávníku nízkém dva centimetry, zvedne své hlavičky jistě i na vaší zahradě.

SEDMIKRÁSKA CHUDOBKA - LÉČIVÉ ÚČINKY:

LÉČIVÉ ÚČINKY:
- při kašli
a zahlenění
- doporučuje se při onemocnění žlučníku
- přispívá k léčbě zánětlivých chorob dýchacích cest
- při nachlazení
- pro jarní pročištění
- při nechutenství
- při poruchách trávení
- při kožních problémech
- při hmyzím bodnutí
- léčí záněty v krku a dásní
- využívá se na špatně se hojící rány či vředy

Sedmikráska pomáhá při onemocnění dýchacích cest, a to všestranně. Dezinfikuje, usnadňuje odkašlávání a celkově zklidňuje sliznice. Posiluje i po zápalu plic. Dovede mírnit podráždění a křeče i při astmatu. Zevně se používá při vyrážkách a zánětech, pomáhá i při akné a dokonce i při bércových vředech. Její účinky jsou mírné a bezpečné. Podporuje vykašlávání, působí protizánětlivě, svíravě a hojivě. Osvědčila se při zánětech močových cest a při zánětu ledvinových klubíček. Zevně ve formě koupelí se užívá při různých kožních chorobách jako jsou ekzémy, lupénka, lišeje, vyrážky či akné a taktéž na špatně se hojící rány.
Působení sedmikrásky je velmi mírné a nenápadné, proto se uplatňuje zejména ve směsích, kam se často přidává "jen" pro zlepšení jejich vzhledu.

Regenerace - nastartujte organismu

Reklamawww.alfafit.cz/
 

Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.
 

SEDMIKRÁSKA CHUDOBKA - PĚSTOVÁNÍ:

Sedmikráska je víceletka, ale všeobecně je pěstována jako dvouletka, protože má pak tendenci zplaňovat. Půda pro pěstování sedmikrásky by měla být bohatá na živiny a měla by mít dostatečnou závlahu. Sedmikrásce se daří na trávě, ale také i na okrajích záhonů, v květináčích, truhlících či třeba na skalce. Semena sedmikrásky vysévejte v květnu až červenci, přičemž v průběhu prvního roku jí vyrostou pouze lístky. Kvést vám sedmikráska bude teprve až další jaro. Semena sázejte na zkypřenou půdu zbavenou plevele. Nasypete je do jednotlivých řádků a nepřihrnujete. Byť sedmikráska potřebuje slunné místo, po výsevu je dobré místo stínit.

Sedmikráska

SEDMIKRÁSKA CHUDOBKA - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Sbírají se květní úbory, a to krátce po rozvití a za slunného, suchého počasí. Jarní lístky jsou zase skvělým oživením jarních salátů a polévek. Obsahují mnoho vitamínů, minerálů, posilujícího chlorofylu a v menší koncentraci i léčivé látky stejné, jako květní úbory. Rozdrcené je lze přikládat také na zanícenou pokožku a drobné ranky.
Sbíráme celou nať nebo málo rozkvetlé květy s krátkou stopkou (max. 2 cm) od dubna do září, nejlépe kolem poledne, květy a nať sbírané na jaře mají větší kvalitu než letní a podzimní sběr. Květy sušíme ve vrstvě do 2 cm přirozeným teplem ve vzdušné a suché místnosti. Při sušení umělým teplem nesmí teplota překročit 35°C. Dobře usušené květy mají původní barvu, ostrou chuť a příjemnou vůni. Nať i květy skladujeme ve vzduchotěsné nádobě, aby nezvlhly.

 

"Zdravý ubožák je šťastnější než nemocný král."
Arthur Schopenhauer