Vytisknout
Kategorie: M

Myrta

MYRTA OBECNÁ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Myrta obecná
Latinský název: Myrtus
Slovenský název: Myrta obyčajná
Ostatní názvy: svatební stromek, strom myrtový
Rozšíření: původní rostlinou v oblasti Středozemního moře
Léčivé látky: flavonoidy, silice s myrtolem, myrtenolem, cineolem, nerolem, třísloviny
Využití: antiseptické a dezinfekční účinky při zánětech močového měchýře a močových cest

MYRTA OBECNÁ - POPIS ROSTLINY: 

Myrta je neopadavý stálezelený keř, který v podmínkách střední Evropy vymrzá. Myrta obecná (Myrtus communis) pochází z oblastí kolem Středozemního moře, kde její keře dorůstají až pětimetrové výšky. Jde o stálezelený keř se 3-5 cm dlouhými lístky. Bílé květy připomínají pěticípé hvězdičky. Plodem je modročerná bobule s několika semeny. Patří do rozsáhlé čeledi Myrtaceae, čítající na 3000 druhů.

Energy Spirion Energy Spirion

Myrta obecná (Myrtus communis) se vyskytuje v Asii, Jižní Evropě a v severní Americe. Najdeme ji na slunečných místech nebo na lehce stinných prostranstvích. Klíčová je pro tuto rostlinu půda, která nesmí obsahovat vápno. Květy myrty můžeme spatřit v období dubna až října. Pokud myrta roste ve volné přírodě, může dosahovat výšky až 5 metrů. Její listy jsou malé, aromatické a jsou ve velké míře hustě poseté olejovými žlázkami. Použitelné části rostliny jsou listy a plody, což jsou modročerné bobule ve velikosti hrášku.

Jméno dostala podle řeckého myron, to v překladu znamená vonný balzám. Myrtu najdeme také nejčastěji na svatbách, kdy ji mají svatebčani připíchnutou na klopě saka. Tato bylina byla totiž už od antických dob magickou rostlinou, která byla zasvěcena bohu svateb Hymenovi.

MYRTA OBECNÁ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

LÉČIVÉ ÚČINKY:

  1. Zdravé plíce - vše pro Vaše zdraví

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.
Myrta byla odedávna ceněna díky velkému množství aromatických látek. Používala se při vykuřování, olej se přidával a přidává do kosmetiky, do koupelí a je jedním ze základních aromaterapeutických olejů. K léčivým účelům se používá hlavně list, který se sbírá v době, kdy rostlina rozkvétá. Z listu se potom připravuje lihová tinktura. Silné desinfekční schopnosti myrty se uplatňují zejména při urologických problémech, při zánětech močových cest.

Vnitřně se rovněž podává při kožních chorobách (lupénka a ekzémy). Zevně se používá při omývání zanícené kůže a sliznic, k výplachům a jako kloktadlo. Zdravou pleť výtažky z myrty zjemňují. Přestože je droga netoxická, platí u ní stejné pravidlo jako u všech silně aromatických bylin – léčba má trvat pouze dva až tři týdny, dlouhodobé užívání není vhodné.

MYRTA OBECNÁ - PĚSTOVÁNÍ:

Myrtu lze u nás nejlépe pěstovat jako přenosnou rostlinu, i když znám několik případů, kdy myrty přežívaly roky v polozbořených nevytápěných sklenících, pouze zčásti přikryté sklem, které zamezilo přístupu vody a škodlivému přemokření zeminy, nikoliv však mrazům až -15°C, které přečkaly bez úhony. Jistější je umístit rostlinu od jara do podzimu v květináči na slunné místo na zahradě, lodžii apod. Pravidelná zálivka a přihnojování během vegetace jsou samozřejmostí. Právě chybný odhad vhodnosti zálivky bývá nejčastěji příčinou uhynutí rostliny, protože myrta stejně špatně reaguje na přeschnutí zeminy v době růstu, ale také na přemokření v zimním období, kdy dobře přezimuje na světlém místě při teplotě 6 až 8°C a omezené zálivce.
Při přesazování je prospěšné vytvořit na dně květináče drenážní vrstvu a použít hlinito – písčitou, propustnou zeminu. V zájmu kompaktního růstu ( v přírodě dorůstá myrta až 5 metrů výšky) výhony zaštipujeme, starší rostliny lze ukáznit zpětným řezem. Myrta je proto také vhodná pro zapěstování na stromkový tvar, nebo jako bonsai. Bílé květy obvykle rozkvétají začátkem léta, mají zvláštní vůni (někomu připomíná uherský salám). Oválné, tmavě modré až černé plody obsahují větší množství drobných semen, jejichž výsevem si můžeme vypěstovat nové rostlinky.

Myrta

MYRTA OBECNÁ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Předmětem sběru je list a plod. Obsahují především flavonoidy, dále pak silice, třísloviny, tanin, pryskyřice a éterický olej myrtol charakteristický svou krásnou, příjemnou vůní.

„Chování si lidé předávají navzájem jako nemoci.“