Vytisknout
Kategorie: J

Jalovec

 

JALOVEC OBECNÝ - POPIS ROSTLINY:

Jalovec patří do čeledi cypřišovitých. Stálezelený, pomalu rostoucí keř dorůstá do výšky 5–6 metrů a dožívá se až sta let. Větvení začíná nad zemí. Má pichlavé jehlice, které jsou v přeslenu po třech a silně voní pryskyřicí.
Plodem jalovce je modrá kulatá bobule, která je podobná borůvce. V prvním roce jsou zelené a teprve později v druhém roce na podzim dozrávají, a to pouze na samičích keřích a zrají do tmavě fialové barvy. Právě v této době zralosti je sbíráme, nejlépe setřásáním z větví. Plody mají svíravou a ostře aromatickou chuť.
Jalovec se vyskytuje téměř v celé Evropě, severní Africe a západní Asii. Roste na svazích, vřesovištích, v bažinách a podrostech řídkých lesů. V nížinách i v horských oblastech.

JALOVEC OBECNÝ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

Léčivé účinky jalovce obecného:
- působí výrazně diureticky a zároveň antisepticky
- zlepšuje trávení
- povzbuzuje chuť k jídlu
- působí proti nadýmání
- pomáhá při revmatismu
- užívá na bolestivé klouby či při bolestech páteře

Plody jalovce se už v dávné minulosti používaly jako lék a dezinfekční prostředek, dokonce proti takovým nemocem, jako je mor, léčili se s ním i domácí zvířata. Dnes se v léčitelství aplikují např. pro podporu léčby kloubních onemocnění jako je dna, revma a artróza, nejčastěji ve formě lihové tinktury jako mazání kloubů, nebo jako přísada do koupele. Stimulují totiž lokální prokrvení, čímž ulevují od bolesti a zlepšují látkovou výměnu postižené tkáně.

JALOVCOVAESENCE JUSTJALOVECESENCE

NAHRINHORSKYJALOVEC NAHRINJALOVECINULIN

Doporučuje se při dně, revmatických bolestech ve svalech a kloubech, lišeji a jiných onemocněních pokožky. Posiluje žaludek a střeva, podporuje látkovou výměnu. Tradičně je užíván při zánětu močového měchýře (omezuje množení bakterií), plynatosti a křečích.

Jalovec

Nejvýznamnějšími látkami v jalovčinkách jsou silice, které mu propůjčují velice výrazné kořenité a pryskyřičně nasládlé aroma. Patří mezi ně kafr, kadinen, pinen, terpinol a borneol. Nasládlou chuť dodávají těmto plodům cukry - glukóza a fruktóza, dále obsahují oleje, hořčiny, pryskyřice a dokonce i vitamin C a některé stopové prvky.

Jalovec kolem Vás - produkty s jalovcem

Reklamawww.alfafit.cz/
 
Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.


Jalovec
patří mezi ty rostliny, jejichž nadužívání by nám mohlo uškodit. Velký pozor by si měli dát hlavně lidé, kteří trpí problémy s ledvinami, jejich záněty či nedostatečnou funkcí - ti by jalovčinky neměli užívat vůbec. Stejně tak těhotné a kojící ženy.

JALOVEC OBECNÝ - PĚSTOVÁNÍ:

Energy BalneolEnergy Balneol

Energy Balneol PROFIEnergy Balneol

Jalovec se pěstuje v několika kultivarech lišících se zejména vzrůstem a celkovým tvarem. Jalovci vyhovuje slunné stanoviště a spíše písčité, suché, málo výživné půdy. Množí se semeny nebo řízky. Pokud chcete sklízet i jalovčinky, musíte zasadit jak samčí, tak i samičí rostlinu.

JALOVEC OBECNÝ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Sbíráme zralé plody na podzim druhého roku od října do listopadu, které sušíme přirozeným teplem ve vzdušné a suché místnosti na sušícíh platech v jedné vrstvě nebo teplem umělým při maximální teplotě 35°C. Dobře usušené plody mají pryskyřičnou vůni a kořenitou chuť. V České republice je sběr jalovce zakázán.

"Veselá mysl a srdce pokojné jsou nejlepší lékové pro zdraví."