Vytisknout
Kategorie: Z

Zběhovec

ZBĚHOVEC PLAZIVÝ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Zběhovec plazivý
Latinský název: Ajuga reptans
Slovenský název: Zbehovec plazivý
Ostatní názvy: zběhový list, modrá kukačka, modrá žežulka, modrá kukanka, mořidlo, modré šišky
Rozšíření: vyskytuje se prakticky po celé Evropě, listnaté lesy, louky, vyhledává pohostinné a vlhké stanoviště, u nás od nížin po lesní porosty
Léčivé látky: třísloviny, barviva, hořčiny, organické kyseliny, minerální látky, taninové substance, éterické oleje, kaučuk a organické soli
Využití: snižuje krevní tlak, mírné antirevmatikum 

 

ZBĚHOVEC PLAZIVÝ - POPIS ROSTLINY: 

Vytrvalá, až 30 cm vysoká bylina s nadzemními plazivými výhony. Lodyha je přímá nebo vystoupavá, v horní polovině na dvou protilehlých plochách chlupatá. Listy přízemní růžice dlouze řapíkaté, úzce obvejčité, téměř celokrajné, lodyžní listy nejčastěji 2 páry, krátce řapíkaté, vejčité. Dolní pysk je hluboce trojlaločný a asi 3x delší než horní pysk. Tyčinky nesou žluté prašníky. Plody jsou čtyři tvrdky. Rozmnožuje se i plazivými výběžky. Kvete od dubna do července.

Zběhovec

V ČR je rozšířen od nížin po horní hranici lesa hojně až roztroušeně, místy ale ojediněle nebo chybí, zejména v bezlesých oblastech. Celkově roste V Evropě od Irska a severu Pyrenejského poloostrova až po Ural, na severu po jižní Skandinávii, roztroušeně i v Zakavkazí, Arménii, východním Turecku, severním Íránu, Alžírsku a Tunisku, druhotně v Severní Americe.

ZBĚHOVEC PLAZIVÝ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

Zběhovec pomáhá při zánětlivých dýchacích cest, astmatu,   bronchitidě (zánětu průdušek), proti kašli a chrapotu. Je to jedna z mála , které lze doporučit při  ztrátě hlasu způsobené zánětem hlasivek nebo silným prochladnutím. Zběhovec při  tomto použití nahrazuje i doplňuje známější řepík a plicník.

  1. Snižte svůj krevní tlak

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

Další uplatnění vychází z příznivých účinků ze zběhovce na trávicí ústrojí. Podporuje  tvorbu žluči, zlepšuje trávení a léčí ztvrdlá játra, proto ho lze přidat do  směsí na různá onemocnění žlučníku, jater a celé trávicí soustavy.   Bylina zběhovec mírně posiluje a podporuje látkovou výměnu (metabolismus) , tím se stává vhodnou součástí  tonizujících čajů.

ZBĚHOVEC PLAZIVÝ - PĚSTOVÁNÍ:

Zběhovec plazivý se pěstuje v několika odrůdách lišících se barvou květu (modrá, bílá, růžová, červená) i barvou listů (trojbarevné, pestré, bělorůžové, růžovočervené, zelené). Hodí se zejména k pokrytí půdy. Daří se mu na slunném až polostinném místě, půda by měla být propustná, výživná, mírně vlhčí. Množí se dělením trsů na jaře nebo na podzim.

„Zdraví není vším, ale bez zdraví je všechno ničím.“