Vytisknout
Kategorie: Č

Čekanka

ČEKANKA OBECNÁ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Čekanka obecná
Latinský název: Cichorium intybus
Slovenský název: Čakanka obyčajná
Ostatní názvy: bylina sv. Petra, čekanec, čagánek, cikorka, německá káva, pocestník, koření kozího cecku, snoubenka slunce, hanička, modrý květ
Rozšíření: volně v přírodě v okolí cest, polí, luk a strání, rozšířená prakticky po celém světě, u nás od nížin až po podhorská pásma
Léčivé látky: intybin, inulin, silici, cholin, třísloviny, manit, arginin, sliz, terpenové hořčiny a větší množství minerálních látek
Využití:podporuje chuť k jídlu, při zánětech močových cest, při nechutenství, v případě některých kožních vyrážek, podporuje činnost srdce, působí příznivě na funkci jater a žlučníku, při očních zánětech, na zanícené a opuchlé klouby

ČEKANKA OBECNÁ - POPIS ROSTLINY: 

Čekanka je vytrvalá bylina, která dosahuje výšky až jeden metr a je známá pro své léčivé schopnosti. Tuto rostlinu je možné nalézt hojně v okolí cest, polí či luk. Čekanka obecná (Cichorium intybus) se vyskytuje po celém světě až na výjimku Antarktidy a Grónska.
Přízemní listy tvoří tvoří přízemní růžici, spodní lodyžní listy jsou podobné přízemním, ale jsou přisedlé, horní lodyžní listy jsou podlouhlé až kopinaté, zubaté až celokrajné. Květy čekanky mají blankytně modrou barvu, vyskytují se ale také rostliny bíle nebo růžově kvetoucí. Jednotlivé úbory květů mají až 4 cm v průměru. Plody jsou vejčité, rýhovné nažky se šupinatou chocholkou. Rostlina kvete od července do září.
Planá forma roste hojně podél cest, na pastvinách, sušších loukách, mezích, u příkopů, na úhorech a rumištích, často i na značně suchých půdách od nížin do podhůří. Nejvíce se pěstuje v západní Evropě.
Květy čekanky byly v minulosti přirovnávány ke smutným očím dívky, která očekává návrat milého z vojny - a odtud také zřejmě vznikl český název rostliny.

ČEKANKA OBECNÁ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

Čekanka léčí a podporuje naše zdraví, když nás trápí:

Čekanka podporuje látkovou výměnu a trávicí procesy. Působí příznivě na tvorbu žluče a její vyměšování, v trávicím ústrojí působí protizánětlivě a podporuje funkci jater, čistí krev. Pro vnější použití je čekanka vhodná na obklady na bolavé klouby, ekzémy, otoky, vředy na pokožce a kožní vyrážky. Šťáva z čerstvého kořene podporuje růst vlasů. Květy zase pomáhají při zánětu spojivek a očních víček.

  1. Čekejte zázraky - produkty s čekankou

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

Droga a přípravky z ní dobře účinkují při akutní a chronické gastritidě, při nechutenství (kořen zvyšuje chuť do jídla a zlepšuje trávení). Má také slabý čístící a močopudný účinek při ledvinných a žlučníkových kamenech. Předpokládá se, že celkově zlepšuje látkovou výměnu. Používá se jako změkčující prostředek při angíně a zánětech horních cest dýchacích, také jako prostředek na zklidnění nervové soustavy. Zesiluje srdeční činnost. Zevně se používá k obkladům při kožních zánětech a vyrážkách.

Čekanka

ČEKANKA OBECNÁ - PĚSTOVÁNÍ:

Semena listové čekanky se vysévají v dubnu přímo na záhon do středně těžké, humózní, hluboké půdy s průměrným obsahem živin, do řádků vzdálených asi 30 cm. V chudých půdách získáme kořeny příliš drobné, naopak v přehnojených kořeny sice velké, ale s více vegetačními vrcholy, což také není dobré. Po vzejití se rostliny vyjednotí na vzdálenost asi 10 cm. Kořeny se sklízí přibližně počátkem října tak, že se jim odříznou listy asi 2 cm nad srdíčkem.

ČEKANKA OBECNÁ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Sbíráme květ, nať i kořen. Kořen sbíráme na podzim a ihned jej ve stínu sušíme. Při umělé teplotě sušíme maximálně za 50°C. Květ sbíráme za slunečného počasí v odpoledních hodinách a sušíme stejně jako kořen. Sušením na světle ztrácí modrou barvu.

"Domnělá nemoc je někdy horší než skutečná."