Vytisknout
Kategorie: K

Kdoulovec

KDOULOVEC JAPONSKÝ

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Kdoulovec japonský
Latinský název: Chaenomeles japonica
Slovenský název: Dulovec japonský
Ostatní názvy: marmelo, severský citron
Rozšíření: původní oblastí je východní Asie
Léčivé látky: vitamín C, karoten
Využití: protisklerotické a protizánětlivé účinky

KDOULOVEC JAPONSKÝ - POPIS ROSTLINY:

Kdoulovec, celým názvem kdoulovec japonský (nebo někdy kdouloně), je nízký trnitý keř, který na jaře vyniká velkým množstvím cihlově červených a velmi nápadných květů. Na podzim má plody, červené protáhle kulovité, značně aromatické malvice, označované jako kdoule či kdoulová jablíčka.

Pro zdravé trávení - pro pevné zdraví

Reklamawww.alfafit.cz/
 
Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

 

KDOULOVEC JAPONSKÝ - LÉČIVÉ ÚČINKY:

Léčivé účinky Kdoulovce:- při překyselení žaludku
- protizánětlivé účinky
- vhodným přírodním lékem v případě průjmů a střevních katarů
- odstranění zápachu z úst
-
na zklidnění a zahojení zanícených a vředových míst

Kdoulovec japonský se vyznačuje léčivými vlastnostmi primárně díky vysokému obsahu vitamínu C, karotenu, fenolických sloučenin s protisklerotickým a protizánětlivým účinkem a posilujících kapiláry. Extrakty sušených plodů kdoulovce japonského se používají při snížené kyselosti žaludku.

Kdoulovec

KDOULOVEC JAPONSKÝ - PĚSTOVÁNÍ:

Rostlině se daří na slunném i polostinném stanovišti. Ve stínu však příliš nekvete. Kdoulovec není náročný na pěstování. Rostlině se daří v běžné zahraní půdě, i v těžké a vápenaté. Sazenice japonského kdoulovce sázejte na podzim anebo na jaře, podobně jako jiné ovocné stromy. Strom zasaďte do lehké humózní půdy s kyselým pH. Po výsadbě dbejte na to, abyste kdoulovec japonský důkladně zalili. Kdoulovec pak průběžně zalévejte středně vydatně.

Pěstuje se v několika odrůdách a hodí se pro solitérní pěstování v zahradách nebo pro nižší živé ploty. Vyžaduje umístění na plném slunci až v polostínu a vápnitou půdu, která může být i poněkud kamenitá, ne však příliš suchá. Množí se hřížením nebo semeny. Semena získaná na podzim ze zralých plodů je třeba přes zimu uchovat v chladnu (např. v ledničce nebo ve sklepě) uložená v písku. Na záhon se pak sejí na jaře.

KDOULOVEC JAPONSKÝ - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Plody jsou jedlé, ale pro poněkud kyselou a svíravou chuť se obvykle nepojídají samostatně, spíše se přidávají jako dochucovadlo např. do sirupů, želé apod.

Plody jsou samy o sobě na chuť velmi trpké, proto se různě v kuchyni upravují. Dužina se povaří do úplného změknutí. Vzniklá hmota se rozmixuje a může se přidat do různých druhů ovoce. Nejznámějším výrobkem z kdoulí je marmeláda charakteristické chuti. Dá se například namazat na chléb s máslem nebo může být součástí piškotových či perníkových moučníků.


"Zdravý ubožák je šťastnější než nemocný král."
Arthur Schopenhauer