Ananas

ANANAS

ZÁKLADNÍ INFORMACE V BODECH:

Český název: Ananas
Latinský název: Ananas comosus
Slovenský název: Ananas
Ostatní názvy: Pineapple, Nanas, Pina
Rozšíření: pochází z jižní Brazílie a Paragvaje. Indiáni ho rozšířili po celá jižní a střední Americe
Léčivé látky: bromelain, všechny vitamíny vč. biotinu, vitamínů B12 a E, také 16 minerálních látek
Využití: zlepšuje prokrvování, snižuje krevní tlak, působí protizánětlivě, uvolňuje svalové i menstruační křeče, odvodňuje, odbourává otoky tkání

ANANAS - POPIS ROSTLINY: 

Ananasovník chocholatý je oddénkatá vytrvalá bylina, který vytváří růžici přízemních listů. Listy jsou tuhé, čárkovité, na okraji ostnité, dlouhé až 90 cm a široké 6 cm. Uprostřed listové růžice vyrůstá květonosný stonek.
Květenství je dlouhé asi 30 cm, na stopce vyrůstají v paždí žlutých, střechovitě se překrývajících listenů jednotlivé květy, jejichž tři korunní lístky jsou zpočátku modré, později nachové, 3 kališní lístky jsou suchomázdřité.
Květ má šest tyčinek, jeden semeník, 3 pouzdrý, s jednoduchou čnělkou zakončenou 3 laločnou bliznou.
Plody jsou bobule, které srůstají se zdužnatělým vřetenem květenství, a vytvářejí tak plodenství, na jehož vrcholu je opět listová růžice.

Chutný žlutomasý plod ananasu je tzv. nepravým plodem mnohaleté tropické byliny, na povrchu chráněný tvrdou šupinatou kůrou a vybíhající ve vrcholek tuhých a špičatých zelených listů. Plod srůstá s lodyhou a váží až 3 kg. Je výsledkem celoroční akumulace slunce i stálého přísunu vláhy ze subtropických dešťů, a tedy i zdrojem lákavého osvěžení.

Ve středověku se stal známý jako extravagantní exotické ovoce, které bylo servírováno jen na těch nejbohatších banketech. Dnes ho najdete v téměř každých větších obchodech s potravinami nebo v supermarketech. V zemích Jižní Ameriky se však toto ovoce cení nejen pro jeho skvělou chuť, ale i pro jeho léčivé účinky na trávicí problémy a záněty.

  1. Zdravý pohyb - zdravý život

    Reklamawww.alfafit.cz/
     
    Rychlé dodání. Vše skladem. Levná doprava.

ANANAS - LÉČIVÉ ÚČINKY:

Léčivé účinky ananasu:

  • zvyšuje zužitkování bílkovin v těle
  • ulevuje slinivce břišní
  • zlepšuje prokrvování, snižuje krevní tlak, brání srážení krve, rozpouští usazeniny na cévní stěně (arterioskleróza)
  • likviduje bakterie vyvolávající průjmy
  • odvádí škodliviny z těla
  • působí protizánětlivě
  • uvolňuje svalové i menstruační křeče
  • odvodňuje, odbourává otoky tkání při nadměrném hromadění tekutiny v nich
  • pomáhá při slunečním úžehu
  • zesvětluje pigmentové, tzv. stařecké skvrny

Klas bromelainKlas bromelain

Čerstvý ananas je výborným posilujícím prostředkem při rekonvalescencích po nemocích, operacích i zraněních, především ve sportu, protože celkově povzbuzuje a napomáhá obnově tkání. Doporučuje se konzumovat i při zvýšené fyzické zátěži. Vědecké výzkumy potvrdily, že ananas odbourává celulitidu, a jestliže se aplikuje přímo na pokožku, redukuje podkožní tuk. Toto ovoce obsahuje velké množství biotinu, který působí pozitivně na zdraví kůže, vlasů a nehtů. V alternativní medicíně se čerstvě vymačkaná ananasová šťáva používá při horečnatých onemocněních a problémech s nervovou soustavou. V karibských zemích se zase popíjí jako velmi účinné afrodiziakum pro obě pohlaví.

Ananas je taktéž silně močopudný, a proto se doporučuje jako prevence a podpůrná léčba nemocí ledvin a močového ústrojí.

ANANAS - PĚSTOVÁNÍ:

Počítejte ovšem s tím, že ananasovník, se kterým budete žít alespoň tři roky, než zaplodí, není žádný drobeček. Postupně dosáhne poměrně úctyhodných rozměrů (některé listy jsou přes metr dlouhé), takže pro něj musíte najít místo, kde nebude překážet. Příprava vrcholové růžice před zakořeněním spočívá v jejím oddělení od plodu. Toho nejlépe dosáhnete jejím odkroucením, kdy jednou rukou uchopíte plod a druhou otočíte růžici do strany. Po osamostatnění růžice ji opláchněte pod tekoucí vodou, aby se odplavily zbytky šťávy z plodu. Opatrně odtrhejte jeden po druhém dolní malé lístky růžice. Nachystejte si takovou sklenici, aby v ní růžice stála takovým způsobem, že spodní holá část bude ponořená asi centimetr až dva ve vodě.

Zakořeněnou růžici zasaďte do směsi zahradnického substrátu a říčního písku v poměru 2:1 do rozměrově přiměřeného, ne však příliš velkého květináče. Ananasovník budete ještě jedenkrát přesazovat, konečná velikost květináče ale nebude větší než pětadvacet centimetrů.

Ananas je třeba hnojit celoročně. Zpravidla po třech letech se úspěšný pěstitel dočká plodu, který vyrůstá ze středu rostliny a postupně vystupuje na silné dřevnaté stopce mezi listy. Oboupohlavní květy se opylují samy a postupně se mění ve zdužnatělé lůžko, podobně jako například u jahodníku. Jsou drobné a mají fialovou barvu.

Ananas

ANANAS - SBĚR A ZPRACOVÁNÍ:

Předmětem sběru je plod. Konzumovat je vhodné pouze plně zralé plody, nezralé ananasy obsahují velké množství kyselin. Konzumují se syrové nebo se používají pro výrobu kompotů, marmelád anebo třeba lihovin. Ananas lze využít i v kuchyni a oblíbená je i ananasová šťáva.


„Život bez zdraví je břemenem, se zdravím - radost a ples.“